IDC: Türkiye, 2019'da META bölgesinde en çok mobil harcama yapan ikinci ülke olacak

IDC: Türkiye, 2019'da META bölgesinde en çok mobil harcama yapan ikinci ülke olacak

Uluslararası araştırma şirketi International Data Corporation (IDC), Ortadoğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesini inceleyen yeni 'Mobility Spending Guide' raporunu açıkladı. Rapora göre bölgedeki mobil harcamalar 2019 yılında 185 milyar doları bulacak.

Söz konusu çeyrek raporu hem şirketlerin hem de tüketicilerin mobil cihazlar, yazılımlar ve hizmetlere dönük harcamalarını esas alıyor. 2019 yılı için 1,8 trilyon dolar küresel mobil harcama öngörüsü yapan IDC, META bölgesinin payının yüzde 10,2 olacağını tahmin ediyor. Yani 2019'da dünyadaki her 10 dolarlık mobil harcamanın 1 doları META ülkeleri dahilinde yapılacak.

Türkiye, mobil harcamalarda 2. sırada

Mobil harcamalarda ilk sırayı Suudi Arabistan'ın alacağı öngörülürken 2. sıradaki Türkiye yer alıyor. Türkiye'yi ise Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin takip ediyor.

53 ülkeyi kapsayan araştırmanın önemli çıktıklarına bakacak olursak;

  • META bölgesindeki harcamaların yüzde 38,7'si sadece Suudi Arabistan, Türkiye, Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleşecek. Bu dört ülkenin dışında kalanların 2014-2019 arasındaki büyümesi ise daha hızlı olacak, yıllık yüzde 5,1.
  • META bölgesinde toplam harcamaların 2/3'sini mobil hizmet harcamaları oluşturacak.
  • Yazılım harcamaları en hızlı büyüyen kategori olacak. 2015'te 164,3 milyon dolar yazılım harcamaları, 2019'da 330 milyon dolara yükselecek.
  • Avrupa ile kıyaslandığında ise META bölgesindeki şirketlerin mobil dönüşümü daha yavaş olacak. Türkiye'nin de dahil olduğu bölgede büyük şirketler daha aktif bir dönüşüm sergileyecek; harcamaların yüzde 49'unu 500'den fazla çalışana sahip şirketler yapacak. Küçük ve orta ölçekli şirketlerse daha güçlü bir büyüme gösterecek.
  • Üretim, perakende, bankacılık ve finans kategorileri mobil dönüşümde öncü sektörler olacak. 2015'te 5,8 milyar dolar mobil harcama yapan üretim alanındaki şirketler, 2019'a gelindiğinde 6,5 milyar dolar harcayacak.
  • Bankacılık ve finans kategorisindeki harcamalar ise 2015-2019 arasında 3 milyar dolardan 3,8 milyar dolara yükselecek.

Ekonomik dengesizlikler arasında dikkat çeken ülkeler

IDC analistleri META bölgesindeki ekonomik koşulların farklılaşmasını olumsuz bir durum olarak yorumlarken, Türkiye ve Körfez Arap İşbirliği Konseyi ülkelerinde daha olgun bir mobil pazarın varlığına dikkat çekiliyor. Keza Afrika için de Güney Afrika ve Nijerya'nın Ghana ve Namibia gibi ülkelere nisbeten daha önde olduğu ifade ediliyor.

Türkiye'de mobil cihaz kullanımının ve mobil şebeke yaygınlığının yüksek olduğu pekâla malum. Akıllı telefon tarafında da belli bir ivme kazanmış durumdayız ancak bireysel harcamaların belli bir potansiyeli geçmesi zor gözüküyor. Büyük çaplı şirketlerin mobil harcamaları finansal açıdan olumlu olsa da, stratejik açıdan KOBİ'lerin mobil yönelimini teşvik etmek gerekiyor.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.