Google servislerine erişimde yavaşlama yaşanıyor [Güncellendi]
Genel

Google servislerine erişimde yavaşlama yaşanıyor [Güncellendi]

Son saatlerde Google, Gmail ve Youtube başta olmak üzere Google servislerinde bir yavaşlama olduğunu düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Ancak son saatlerde yaşanan yavaşlamanın kaynağı konusunda henüz konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye erişebilmiş değiliz.

BTK, genelde sosyal ağlara dönük uygulanan yavaşlatma yöntemini Google için devreye alınmış olabilir ancak bu konuda net bir bilgi olmadığının altını çizelim. Twitter'da yaptığım bir iki aramada küresel çapta bir sunucu sıkıntı olabileceğine dair bir işaret göremedim.

Konuyla ilgili Google tarafından yanıt almak için iletişime geçtik. Siz de erişim sorunu yaşayıp yaşamadığınızı yorumlarda paylaşarak konuya ışık tutabilirsiniz.

Güncelleme: Google Türkiye'den gelen ilk açıklama aşağıdaki gibi oldu;

“Google olarak sorundan haberdarız ve uzmanlarımız şu anda konunun çözülmesi için çalışmalarına devam ediyor. En kısa sürede tüm servislerimizin tekrar normale dönmesini umut ediyoruz.”

Yorumlar (12)
 1. Tunahan Tunahan

  15:20-15:30 arası Google ın tüm uygulamaları, (gmail,youtube,google.com,google dns dahil) erişime kesildi. 8.8.4.4 e ping attığımda timeout alıyordum. İnternete baktığımda uluslararası bir sorun değilmiş gibi görünüyor. Ne yazık ki aklıma ilk gelen bomba patlaması oldu. Ancak öyle de bir şey yok. bence "sansür" sistemlerini bir denendiler yukardakiler.

 2. Aydın Aydın

  Sorun sadece google servislerinde gibi gözüküyor.

  Google font, google analytics, google adsense gibi google servislerini kullanan sitelerde de erişim problemi var.

 3. Sosyalci Sosyalci

  Bende yavaşlama yok.

  Not: Amerika

 4. Ysnbytrk Ysnbytrk

  Gelen mailleri açmak nerdeyse 5 dk sürüyor. Sosyal ortamları anlarızda Google servislerini yavaşlatmanın sebebi nedir ki? Bence başka bir problem mevcut.

  1. Sktt1 Sktt1

   patlama olcakya

   bence o yüzden görüşmesinler die böle yaptılar

 5. Kübra Kübra

  Yaklaşık 2 saattir inanılmaz bir yavaşlama var. Tüm Google servisleri bu halde, umarım en kısa sürede çözülür bu sorun.

 6. Melih Aksu Melih Aksu

  Vpn dahi ise yaramadı küresel bir sorun bence

 7. Samim Samim

  BTK Başkanı Twitter'da şöyle yazmış: "Google ve youtube erişiminde ilk bulgulara göre yurtdışı kaynaklı olduğu tespit edilen erişimin kesilmesi ve yavaşlaması tespit edildi. Google, Twitter ve Facebook gibi İçerik sağlayıcı şirketlerin veri merkezi yatırımlarını ülkemize yapmasının önemi bir kez daha anlaşıldı"

 8. Notlog Notlog

  Rusya'da gün içerisinde herhangi bir yavaşlama yoktu ama son bir saattir ciddi anlamda bir yavaşlama var.

 9. Hasan Hasan

  Adamlar ciğerimize kadar işlemiş, bırakın 3-4 saatlik kesintiyi anlık birkaç dakika kesintide bile bütün ticari veya özel işlerimiz aksıyor, bir ürüne veya hizmete bu kadar bağımlı olmak beni korkuttu açıkçası.

  1. Yaşanan bu sorun hakkında bence en mantıklı çıkarım bu olmuş... Aynen katılıyorum, servisler kesilmedikçe gün içinde aklımıza hiç gelmiyor ama bu kadar bağımlı olmamız doğru değil...

 10. Istesanagelsin Istesanagelsin

  Google servislerinin hiç birine bağlanamıyorum