Küçük podcast'ler yayınlayabildiğiniz Anchor için 'Twitter'ın sesli olanı' demek mümkün
Girişim

Küçük podcast'ler yayınlayabildiğiniz Anchor için 'Twitter'ın sesli olanı' demek mümkün

  • Yaklaşık olarak 1 ay önce yayın hayatına başlayan New York/ABD merkezli Anchor'u en kısa haliyle 'Twitter'ın sesli olanı' şeklinde tarif edebiliriz.

anchor-logoYaklaşık olarak 1 ay önce yayın hayatına başlayan New York/ABD merkezli Anchor'u en kısa haliyle 'Twitter'ın sesli olanı' şeklinde tarif edebiliriz.

Podcast ve radyo şovlarına hayran olan iki kurucu ortak tarafından hayata geçirilen Anchor; aslında küçük bir podcast yayınlama aracı olarak konumlanıyor. Kurucu ortakların deyimiyle 'audio-first' bir ürün olan Anchor'da dilediğiniz ses kaydına yine ses kaydıyla cevap verebilmeniz ya da birden çok kişiyle ortak bir yayın yapabilmeniz mümkün.

Twitter benzeri bir 'takip' mekanizmasına sahip olan uygulamanın öne çıkan bir diğer özelliğiyse ses kayıtlarının web sitelerine 'embed edilebilmesi'. Bu arada Anchor kurucu ortaklarının 'mini-podcasts' benzetmesini yaptığı ve uygulama içinde de 'waves' olarak adlandırılan ses kayıtlarının en fazla 2 dakika sürebildiğini de belirtelim.

Şimdilik sadece iOS platformunda yer alan Anchor'ın yayına girer girmez 'early adopter' denilen keşfedici kitleyi kendine çekmeyi başardığını söyleyebiliriz. Ülkemizde oldukça az sayıda kullanıcısı bulunsa da Anchor'ın aralarında CrunchFund ve Betaworks'ün de bulunduğu bir grup şirketten tohum yatırımı (1.6 milyon dolar değerinde) aldığını da ekleyelim.

anchor-gorsel

Anchor'un 'waves' adını verdiği ses kayıtlarının arkadaşlar arası kullanımdan ziyade biraz daha ciddi ve topluluğa hitap eder cinsten bir izlenim uyandırdığını söyleyebiliriz. Bu sebeple Anchor belki de hiçbir zaman Twitter kadar geniş kitlelere yayılamayabilir, ancak uygulamanın halihazırdaki yayıncıları ve medya önündeki insanları bünyesine çekmemesi için hiçbir sebep bulunmuyor.

Bunun dışında kuruluşuyla birlikte geleneksel radyo kanallarının da radarına girmeye çalışan Anchor, başta New York bölgesi olmak üzere geleneksel radyolardaki kayıtları da bünyesinde yayınlamaya (yukarıda bahsettiğimiz 'embed' özelliğiyle) başlamış. Bu gelişme de aslında Anchor'un ileride Spreaker gibi podcast yayıncılarını da tehdit ettiğini gösteriyor.

Son olarak girişimin bu hafta sonu SXSW'da da boy göstereceğini ekleyelim. Anchor'ı ilerleyen günlerde yatırım ya da uzun vadede satın alma haberleriyle beraber tekrardan Webrazzi'de görebilirsiniz. Uygulamayı hemen şimdi iOS cihazınıza indirebilirsiniz.

Yorumlar (1)
  1. Bu uygulamanın birebir aynısını ben geliştirdim. linki burada: https://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=934775964&mt=8 play pause 'için button yaratmak yerine direk cell'e tıklayınca play oluyor tekrar tıklayınca pause oluyor beğenmek için koca koca tuşar yok direk sola çekip bırakıyorsunuz beğeniyor. Yani çok daha iyisini tasarlarım. depolama ve server için amazonu kullanıyor ve django framework ile geliştirildi. Benim geliştirdiğim sistem aynı zamanda kainattaki ilk dinlenebilir sözlük, entryleri ses ile doldurabildiğiniz bir sözlük üstüne üstlük mesela bir ronaldo hakkında fransızca bilgi verirse bir italyan ronaldo yazdığında fransızların veya kendi dilinden olmayanların söylediklerini duyamıyor. Uygulamada söyledikleride direk web sitesinde aranabilir ve bulunabilir halde gözüküyor. Buna rağmen hiç kimse kullanıcısı yok diye uygulamayla ilgilenmiyor. halbuki bu bir sözlük önce kendi bulduğum donanımlı kişilere sözlüğün içeriğini kaliteli bir şekilde doldurtmam gerekiyor ki millet uygulamayı indirdiğinde app'ten yararlanabilsin. Kendi ülkemizde haber olamıyoruz bari yorum olarak var olalım.