SEOsuzluk e-ticaret firması batırır mı?

SEOsuzluk e-ticaret firması batırır mı?

Webrazzi E-ticaret 2016 öğleden sonraki oturumlarında Metrics34'ün kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Levent Karaçam, ilginç bir soru ile sahnedeydi: "SEOsuzluk şirket batırır mı?"

Levent Karaçam sunumuna başlamadan hemen önce Arda Kutsal, bu soruyu salondaki katılımcılara sordu. Sizin yanıtınız nedir bilmiyoruz ama katılımcıların yaklaşık yüzde 10'luk kısmı SEO sorunlarının bir e-ticaret şirketini batırabilecek kadar önemli bir sorun olabileceğini yönünde oylarını kullandılar.

Levent Karaçam sorunun yanıtını daha sağlıklı verebilmek adına işin temelinden konuyu ele aldı. Karaçam e-ticaret şirketleri ile geleneksel ticaret ile uğraşam firmaların temelde aynı işi yaptıklarını, sadece müşteriye dokundukları noktalar anlamında farklılaştığından bahsetti. Hedef kitlesi sokakta olan fiziksel mağazalar ile hedef kitlesi online olan e-mağazalar arasında pek çok benzerlik var.

hayir-ama-seosuz-olmaz

Örneğin Karaçam nedeni ne olursa olsun fiziksel ya da e-ticaretle uğraşan bir firmanın  batması, yani teknik olarak iflas etmesinin tanımı şirketin öz kaynaklarının, ödenmiş sermayesinin altına düşmesi ile gerçekleştiğini anlattı. Bu da şirketlerin giderlerini iyi yönetmesini bir zorunluluk haline getiriyor. Şirketlerin genel giderleri ile operasyonel giderlerini doğru tanımlayıp, doğru yönetebilmek önemli.

Peki aslında bir dijital pazarlamanın alt çalışmalarından biri olan online reklamlar ve SEO genel gider olarak mı tanımlanmalı yoksa operasyonel gider mi? Reklamları operasyonel gider olarak tanımlamak daha doğru ama SEO'nun genel gider olarak değerlendirilmesi de çok yanlış olmayabilir. Çünkü SEO, arama motorlarının bir interneti sitesini ve o siteyle ilgili markanın kullanıcılar karşısındaki konumunu belirliyor.

Levent Karaçam bu anlamda Google gibi arama motorlarının tam olarak amaçlarını anlamak, SEO konusundaki yaklaşımı buna göre kurgulamanın daha sağlıklı olacağından bahsetti. Larry Page'in henüz 2002 yılında Google ile ilgili olarak "Bizim asıl yaptığımız bir yapay zeka oluşturmak" sözüne sunumunda yer veren Karaçam, SEO konusunda firmaların yapması gerekenlerin aslında Google'ın bu yapay zekası ile doğru şekilde iletişim kurabilen web sitelerinin SEO konusunda başarılı olabileceklerinden bahsetti.

Tüm bunların sonucunda da sıra en başta sorulan sorunun yanıtını vermeye geldi. Levent Karaçam SEOsuzluk bir şirketi batırır mı konusunda kendi yanıtı verdi: "Hayır ama SEOsuz da olmaz". Yani tüm e-ticaret sitelerinin Google'ın yapay zekasını anlayarak SEO'yu önemsemesi ama bunun yapılması gerekenlerin sadece bir kısmı olduğunu unutmamaları gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.