SEOsuzluk e-ticaret firması batırır mı?
E-Ticaret

SEOsuzluk e-ticaret firması batırır mı?

Webrazzi E-ticaret 2016 öğleden sonraki oturumlarında Metrics34'ün kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Levent Karaçam, ilginç bir soru ile sahnedeydi: "SEOsuzluk şirket batırır mı?"

Levent Karaçam sunumuna başlamadan hemen önce Arda Kutsal, bu soruyu salondaki katılımcılara sordu. Sizin yanıtınız nedir bilmiyoruz ama katılımcıların yaklaşık yüzde 10'luk kısmı SEO sorunlarının bir e-ticaret şirketini batırabilecek kadar önemli bir sorun olabileceğini yönünde oylarını kullandılar.

Levent Karaçam sorunun yanıtını daha sağlıklı verebilmek adına işin temelinden konuyu ele aldı. Karaçam e-ticaret şirketleri ile geleneksel ticaret ile uğraşam firmaların temelde aynı işi yaptıklarını, sadece müşteriye dokundukları noktalar anlamında farklılaştığından bahsetti. Hedef kitlesi sokakta olan fiziksel mağazalar ile hedef kitlesi online olan e-mağazalar arasında pek çok benzerlik var.

hayir-ama-seosuz-olmaz

Örneğin Karaçam nedeni ne olursa olsun fiziksel ya da e-ticaretle uğraşan bir firmanın  batması, yani teknik olarak iflas etmesinin tanımı şirketin öz kaynaklarının, ödenmiş sermayesinin altına düşmesi ile gerçekleştiğini anlattı. Bu da şirketlerin giderlerini iyi yönetmesini bir zorunluluk haline getiriyor. Şirketlerin genel giderleri ile operasyonel giderlerini doğru tanımlayıp, doğru yönetebilmek önemli.

Peki aslında bir dijital pazarlamanın alt çalışmalarından biri olan online reklamlar ve SEO genel gider olarak mı tanımlanmalı yoksa operasyonel gider mi? Reklamları operasyonel gider olarak tanımlamak daha doğru ama SEO'nun genel gider olarak değerlendirilmesi de çok yanlış olmayabilir. Çünkü SEO, arama motorlarının bir interneti sitesini ve o siteyle ilgili markanın kullanıcılar karşısındaki konumunu belirliyor.

Levent Karaçam bu anlamda Google gibi arama motorlarının tam olarak amaçlarını anlamak, SEO konusundaki yaklaşımı buna göre kurgulamanın daha sağlıklı olacağından bahsetti. Larry Page'in henüz 2002 yılında Google ile ilgili olarak "Bizim asıl yaptığımız bir yapay zeka oluşturmak" sözüne sunumunda yer veren Karaçam, SEO konusunda firmaların yapması gerekenlerin aslında Google'ın bu yapay zekası ile doğru şekilde iletişim kurabilen web sitelerinin SEO konusunda başarılı olabileceklerinden bahsetti.

Tüm bunların sonucunda da sıra en başta sorulan sorunun yanıtını vermeye geldi. Levent Karaçam SEOsuzluk bir şirketi batırır mı konusunda kendi yanıtı verdi: "Hayır ama SEOsuz da olmaz". Yani tüm e-ticaret sitelerinin Google'ın yapay zekasını anlayarak SEO'yu önemsemesi ama bunun yapılması gerekenlerin sadece bir kısmı olduğunu unutmamaları gerekiyor.

Yorumlar (5)
 1. Kader Kader

  Googleda ilk sayfalarda ve üst sıralarda yer almak hedef kitlede algıda seçicilik yaratıyor ve müşteri gözünde kaliteli ve gücenli bir içerik sağlayıcı olarak duruyor. Evet batırmaz ama Levent Bey'in söylediği gibi SEO'suz olmaz.

 2. Arda öncelikle çok güzel bir soru tebrikler, Levent Karaçam açıklamasında da son derece haklı güzel bir konu. Öncelikle e-ticaret söz konusu olunca kesinlikle SEO vazgeçilmez. Ama seo olmadığı zamanda batarsın diye birşey söz konusu olamaz. Bir kere Google algoritmasını her zaman değiştiriyor ve bu tam bir bilinmezlik. Ciddi bir iş kuruyorsun ve şirketinin varlığını bir bilinmezliğe dayandırıyorsan zaten baştan kaybetmiştirsindir. Üstelik seo e-ticaret gibi hızlı değişen bir sektörde daha uzun sürede sonuç veren daha incelikleri olan ve daha tehlikeli bir durumda.

  Bu konu ne yazık ki www.tazedirekt.com/'inkapanması ve bunu tam anlamıyla fırsat bilen bir firmanın içeriğe dönüştürüp bir blog yazısı yazması hatta bu yazıya o kadar güveniyor ki bunu Webrazziye reklam vererek ortaya koyuyor.

  Yazı burada, https://www.webtures.com.tr/blog/girisimlerin-kapanmasinda-seo-etkisi/

  Aslında yazı daha önce farklı bir URL ile yayınlamıştı https://www.webtures.com.tr/blog/tazedirektin-kapanmasinda-seonun-etkisi/

  Ben bu arkadaşlara yazdıkları hakkında aşağıdaki yorumu yazdım, ama bırak yorumu yayınlamayı yazının URL'lide değişti. Şimdi başka bir bloga yönlenmiş durumda bu konu.

  Yazdığım yorum bu sitede yayınlanmadı ama konu yine açılmışken ben yayınlanmayan yorumu eklemek istiyorum....

  Tebrik ederim analiz şirketinizi kara dönüştürebilecek çok güzel bir yazı olmuş.

  Öncelikle 35 milyon dolarlık bir girişimin kapanmasını SEO'ya bağlamak. Evet Hasan Aslanoba üç kuruşluk Adwords, Facebook ödemesi yapmak istemediği için siteyi kapatmıştır muhtemelen. Yahu bu şirketin elindeki Adwords bütçesi sizin 10 yılda müşterilerinizden toplayacağınız bütçeden daha fazla.

  Analizinize gelince;

  Birincisi üçüncü taraf araçlarla ile trafik karşılaştırması yapıyorsunuz yani sonuçlarınız net değil. Kaldı ki bu tür üçüncü taraf toolar daha büyük siteler için yaklaşık sonuç verirken daha küçük trafikli siteler için çok daha uzak sonuçlar verir. Yani referans noktası kötü.

  Şimdi organik arama sonuçlarından bahsediyorsanız bu siteyi kara geçirecek Google'da aranacak anahtar kelimelerini de yazsanız iyi olurdu.

  Bu anahtar kelimenin iki rakip site içinde pozisyonlarını da yazabilirdiniz mesela.

  Bu anahtar kelimelerin Google'daki arama hacmini.

  Bu anahtar kelime için SEO yapılması gerekse ilk sayfada ilk sırada çıkması için ne kadar zaman harcanması gerektiğini.

  Bu anahtar kelimeler için eğer çok fazla zaman harcanacak ise zaman/emek değerini.

  Neden bu anahtar kelime konusunu sıraladım deseniz. Allah aşkına tazedirekt'tin Google'dan arama trafiği olmasını bekliyorsunuz insanlar taze marul, lor peynir, bir kilo kekik diye aratıp siteden alışveriş yapacağına mı kanaat getirdiniz ?

  Bu anahtar kelimeleri yazsak bizde bir bakardık o anahtar kelimelerde üst sırada çıksalar bu site kapatılmasına engel olacak kadar kar ederler miydi?

  Bu kelimeleri yine özellikle yazmanızı rica ettim, bakardık bu anahtar kelimelere çok fazla Adwords reklam vereni var mı, rekabet çok yüksek tıklama oranı var ve tıklama başı değerler çok yüksek mi. Hani tazedirekt'in adwords'ten ne kadar zarar ettiğini anlardık.

  Yine konumuz SEO ise işin içinde Google varsa 1 yıllık site ile 6 yıllık site arasındaki farklarıda yazabilirdiniz. Bunu neden yazardınız 1 yıllık bir site için yapılacak SEO stratejileri o siteyi spama sokabilir "özellikle şirketinizin stratejileri göz önüne alınırsa"

  Yukarıdaki referans aldığınız siteye bakmışken keşke birde iki sitenin trafik hacimlerini'de yazmış olsaydınız. Sonuçta 1 yıllık bir site 9 yıllık bir sitenin trafiğinin iki katından fazlasını sağlamış "hani bu tamamen tahmini değer bence 4 katından da fazla"

  Bence Arama motoru optimizasyonu yapmak içinde Adwords yapmak içinde o şirketin yapısını, sektörün yapısını, müşteri kitlesinin yapısını çok iyi tanımak gerekir.

  Şimdi yapılan iş gıda işi; yani tamamen güvene dayalı, Türkiye için çok yeni. Türkiye televizyon'u internetten alırken çok düşünen bir ülke iken balını internetten alacak, bırak onu taze sütünü, yada beş kilo kıyma gibi bozulacak bir şeyi. Bunu bide organik gibi içi cıvık cıvık edilmiş bir mevzuda yapılınca hele birde bunun önüne taze eklenince ne kadar zor düşünmek lazım. Yani konunun arama motoru ile değil offline reklamcılık ile alakası yok.

  Tazedirekt ile rakip siteyi karşılaştırmak yine yanlış, tazedirekt başlı başına soğuk lojistik altyapısını kurmuş ürünlerini kendi üretmek için çiftlikler kurmuş bildiğiniz offline yaşama dönük bir yapı E-ticaret değil sadece satışını internetten yapan bir kanal. Memlekettengelsin ise tam bir e-ticaret sitesi.

  İkisinin arasındaki ciro değerlerini düşünemiyorum bile, muhtemelen de gerek yoktur. Üstelik bu kadar güvenin gerektiği bir sektörde

  Daha önce http://www.meetup.com/Istanbul-E-Commerce-Meetup/events/224783316/ böyle bir etkinliğe katıldım, benim içinde tazedirekt başarılı bir girişimdi ve dinlemek için gittim. Burada ismi yazılmamış tazedirekt digital pazarlama müdürü'de burada bulunuyordu. Aslında kendisi yaşadığı reklam - pazarlama güçlüklerini çok iyi anlattı. Pazarlama kanallarını ne kadar dönüşüm döndüğünü yazdık. İşte tüketim toplumu olmamızdan dolayı şimdi o etkinlik hakkında bir tek blog yazısı nede video bulabildim. Webrazzi'de bile etkinliğin tarihi sayfası var ama içeriği yok.HToplantının içeriğini bulsam da o oranlar ve bilgiler üzerinden konuşabilseydik keşke.

  Şimdi Duygu hanım muhtemelen patronunuz sizden böyle bir analiz yapmanızı istemiş ve yine patronunuz bu yazı yayınlanmadan önce incelemiştir. Habersiz olacağını hiç sanmam bu yüzden ne size nede patronuza yada çalışma arkadaşlarınıza bir ithamım değil bunu belirtmek isterim. Türkiye gibi aklın kıt, fikrin bol olduğu bir pazarda böyle yorumlar gerçekten son derece doğal. Tazedirek bugün 300 milyon dolar seviyesine çıksa yazılacak bir başarı hikayesi de olurdu eminim. Birkaç gündür webrazzi'deki yorumları okuyorum daha isim yada link yazanların linkedin sayfalarına bakıyorum hayatta kendilerine dair hiçbir başarıları olmayan insanlar sadece ben biliyordum bunun böyle olacağı yazılmış.

  Şirketiniz bu kötü gidişi görüp arama motoru optimizasyonunuz ciddi sorunlu, biz düzeltelim sizi kurtaralım diye firma ile bir görüşme yapmışlardır herhalde, çünkü bu çok yapıcı bir yaklaşım olurdu.

  Burada bahsi geçen girişimci Türkiye'nin en değerli markalarından birini yapmayı başarmış, bunu da global bir şirkete satmış elinde ciddi nakit varlığı olan bir insan. tazedirekt'te başarılı olduğu perakente, lojistik ağının benzeri yapıya sahip bir şirket. Adam girişimlere yatırım yapmak yerine ihalelere girse, arsa alsa tanesi bir milyon dolardan fazla değerlere daire satsa ormanları kesip maden mi arasaydı ? Bu başarısızlık yorumlarını yapan insanlar acaba Türkiye'de ne tür başarılı işlere imza atmış acaba ?

  Not : Bu güne kadar yazdığım hiçbir yorumu imzasız yazmadım ama bu yazıyı hiç hoş niyetli ve yapıcı bulmadığım için bu şekilde imzasız yazıyorum. Tazedirekt ile çalışmadım, organik, inorganik hiçbir bağlantım ta yoktur.

 3. Kesinlikle katılıyorum seosuz google'da barınmak gerçekten zor.

 4. Metin Yilmaz Metin Yilmaz

  SEO dijital alanda yeni kitlelere ve yeni müşterilere ulaşmak için inanılmaz etkin bir kaynak. Bugün Facebook ve Google gibi markalar ile karşılaştırmak çok doğru olmayabilir ama bir e-ticaret sitesi için SEO olmazsa olmaz. Bu alana yapmadığı her yatırım uzun vadelerde karşısına çıkacaktır.

  Ki artık SEO'yu bir çalışma ve pazarlama stratejisi olarak düşünmenin dışında artık standartlar bütünü olarak da görmek gerekiyor. Dijitale bir iş yapıyorsanız site içi SEO çalışmalarınızın tam olması gerekiyor. Ne kadar agresif olacağınız veya arama motorlarından ne istediğinizi gelecek planlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

  SEO bir şirketi batırır da çıkarır da. Odak noktasının ve tüm pazarlama faaliyetine yatırılan bütçenin büyüklüğü önemli bu noktada.

 5. Muhammet Arabacı Muhammet Arabacı

  Güzel paylaşım teşekkürler