x

Microsoft’un amiral gemilerinden SQL Server artık Linux üzerinde de kullanılabilecek

microsoft-sql-server-linuxMicrosoft resmi blogu üzerinden yayınladığı duyuruyla veritabanı yazılımı SQL Server’ın bundan sonra Linux platformunda da kullanılabileceğini duyurdu. Kökleri 1988 yılına kadar uzanan yazılım için Linux platformu bir ilk olacak.

Linux için ön inceleme(preview) versiyonu yayınlanan SQL Server’ın tam versiyonun 2017 yılı ortalarında yayınlanması planlanıyor. SQL Server ile birlikte Linux kullanıcıları açık kaynaklı ücretsiz yazılımların yanında daha çok kurumsal kullanıma hitap eden bir veritabanı yönetim aracına daha sahip olmuş olacaklar. Microsoft‘un Linux platformunda özellikle kurumsal müşterilere karşı Oracle ile rekabette ne kadar başarılı olacağını zamanla göreceğiz ancak Microsoft için artık işletim sistemi değil geliştirdiği servislerin bir numaralı öncelik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

IDC‘de kurumsal altyapılar bölümünden sorumlu başkan yardımcısı olan Al Gillen’da Microsoft’un yaptığı bu hamle ile SQL Server’ın adaptasyon oranında yükselmeye geçebileceğini altını çizmiş. Satya Nadella‘da Microsoft’un ”servis, ürün” öncelikli bir şirket olduğunu şu anda ”Veri”nin şirketin temel varlıklarından biri olduğunu ancak Microsoft SQL Server’ın şirketin en fazla öneme sahip stratejik varlığı olmadığının altını çizmiş.

Yorumlar (3)

  1. Geç kalınmış ama stratejik bir hamle olmuş.

    Cevapla
  2. Su adamlarin her isin sonunda bir cikar elde etme cabasi igrendirdi artik. Once .Net’i open source yaptilar simdi de SQL Server’in Linux versiyonunu cikartmislar. Madem oyle tamamen open source yapsaydiniz ya. Microsoft fiilen degilse bile teorik olarak batmis bir sirket bence. Soyle dusunuyorumda Microsoft teknolojilerini kullanmak icin hicbir neden yok gercekten. Ozel sektoru bilmem ama kamuda kullanimi kesinlikle yasaklanmali bence. Ozgur yazilim biran evvel kanunlarla resmi devlet politikasi haline getirilmeli. Hatta hic zaman kaybetmeden milli veritabani calismalarina baslanmali.

    Cevapla
  3. Oracle gibi bir dev varken linux çular neden MS SQL kullansınlar?

    Cevapla

Bir Cevap Yazın