Tazemasa her yıl 2-3 kat büyüyerek günde 150 sipariş ortalamasına ulaştı
E-Ticaret

Tazemasa her yıl 2-3 kat büyüyerek günde 150 sipariş ortalamasına ulaştı

Sizlere ilk olarak 2013 yılında tanıttığımız Tazemasa için 'Türkiye'de taze, doğal ve organik gıda satışı yapan ilk online e-ticaret platformlarından biri' diyebiliriz.

2012 yılından bugüne kadar her yıl 2-3 kat büyüyerek yoluna devam eden Tazemasa; aynı zamanda ülkemizin öne çıkan Food&Tech girişimlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bu haberimizde ise Tazemasa'daki son gelişmeleri ve Tazedirekt kapanışı sonrası rakamları sizler için derledik.

Müşterilerine sunduğu ürünleri üreticisinden satın alan ve sonrasında sahip olduğu soğuk hava depoları ve sipariş zinciriyle müşterilerine ulaştıran Tazemasa; şirketten aldığımız bilgiye göre günlük 150 sipariş ortalamasına ulaşmış durumda. Şimdilik yalnızca İstanbul içine gönderim yapabilen Tazemasa'nın sadece dağıtım ekibi ise 12 kişiden oluşuyor.

İlk yıllarında yalnızca taze meyve ve sebze dağıtımı üzerine eğilen girişim, daha sonra müşterilerinden gelen istekler doğrultusunda ürün yelpazesine peynir, süt ürünleri bakliyat ve et çeşitleri de eklemiş. Tazemasa'nın şu an müşterilerine sunduğu ürün adetiyse (SKU) 1000'in üzerinde.

tazemasa-gorsel

Tazedirekt kapanışı sonrasında siparişler yüzde 30 artmış

Tazedirekt'in ani ve beklenmeyen kapanışı sonrası satışlarında yüzde 30'luk bir artış yakaladığını öğrendiğimiz Tazemasa'nın kurucusu ve CEO'su Fahri Özcan, çok konuşulan bu konuyla ilgili ise şunları söylüyor: "2012 yılından bu yana çok popüler olan Food&Tech işinde doğal olarak kendi ürünleri pazarlayan yöresel siteler olduğu gibi, büyük kurumların girişimleri de oldu. Hemen ilk aklımıza gelen bir Yemeksepeti girişimi Lokum, Tazedirekt ve Getir geliyor. Bu girişimlerin hepsinin pazarın gelişmesinde çok olumlu katkıları oldu. Foodt&Tech pazarı her değerli oyuncu ile gelişiyor, ve pazarın daha da hızlı büyümesi için bu oyuncu sayısının değil azalması artması gerektiğine inanıyoruz.

Tazedirekt sonrası yüzde 30 bir artış yaşadığımızı söyleyebiliriz. Bunun dışında; Food&Tech işinde Hasan Bey'in de belirttiği gibi çok büyük bir gelecek var ama operasyon yoğun bir iş olduğu için tam konsantrasyon, iyi bir ekip ve detayları atlamadan yapılacak bir operasyon gerekiyor."

Tazedirekt'ten farklı olarak müşterilerine sunduğu 1000'in üzerinde ürünü üreticisinden satın alan Tazemasa, operasyon yükünü bir anlamda fazlasıyla hafifletmiş oluyor. Günlük 150 sipariş ortalaması ilk etapta kulağa az gibi gelse de alanında ülkemizin öne çıkan girişimlerinden biri olan Tazemasa, 2014 yılında almış olduğu yatırımla beraber yoluna devam ediyor.

Tazemasa ve Food&Tech girişimlerimizle ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (12)
 1. Kişisel Bir Öngörü;

  Hasan bey açıklamasında artık food&tech alanında sadece yatırımcı tarafta kalmak istediğini belirtmişti, tazedirekt kapanmadan çok kısa süre önce tesadüfen tazemasa'da tazedirekt markalı ürünleri görmemem ve ardından tazedirekt kapanışı ilerki günlerde tazemasa'nın alacağı yatırımla tazedirekt'in sahip olduğu müşteri datası ve operasyon gücünü satın alabilir veya birleşebileceğini ön görüyorum, benim ki sadece tahmin herhangi bir kesinlik vs. içermemektedir. Tarihe not düşmek için yorumlara eklemek istedim.

 2. Hasan Hasan

  Bu haber yazıldı ya, 15 gün sonra tazemasa da kapanmaz umarım

 3. Kamil Nur Kamil Nur

  Tazedirekt için de böyle diyodunuz? Ulan hepiniz oradaydınız be..

 4. Kinyas Kinyas

  Tazemasanın durumunun iyi olmadığını cümle alem biliyor. Ciddi zarar eden bir girişim. Bence böyle bir haber yapmak nazar olur ama bu haberdeki amacın yatırımcıları çekmek olduğunu düşünüyorum.

  1. Murat Murat

   "bu haberdeki amacın yatırımcıları çekmek olduğunu düşünüyorum"

   başka ne sanıyordun ki?

   :))

 5. Mehmet Mehmet

  umarım daha da büyürler ve sonları tazedirekt gibi olmaz.

 6. Gaziantepli Gaziantepli

  güzel bir tasarımı varmış

 7. Vip Girişim Vip Girişim

  Taze masa ile taze direkt benzer platformalarda olsalarda yönetim şekillerinin bambaşka olduğu ve taze masa nın başarısının süreceğini düşünüyoruz. Ve başarılar.

 8. Yorumcu Yorumcu

  Tazedirekt de böyle yalan dolan haberler yapıyordu. Her şey bomba, iyi, süper. Hasan Alanoba aslında öyle olmadığını açıkladı hatta geçtiğimiz günlerde. Ama aynı Hasan Aslanoba'nın girişimi Tazedirek için muhteşemiz, patladık, gidiyoruz haberini de bu açıklamadan birkaç hafta önce yayınlamıştınız. İnsanları yanıltan, kötü giden işler için belki 3-5 sipariş fazla gelir diye ilgi çekmek, hatta belki de Webrazzi içeriğinin geriye kalan neredeyse yarısının olduğu gibi adventorial olan bir yazıdır bu da. Kim bilir bunun gibi kaç tane iyi, 3-5 kat ciro yaptık, Allah'ım patlıyoruz, paraları koymak için 3.000 metrekare depo tuttuk, elemanları eve gönderemiyoruz, heyecandan şirkette yatıyorlar vb. içerikli haber vardır ve kim bilir kaçı aslında battı veya batacak.

  Gerçek rakamların, gerçek gelişmelerin ve gerçeklerin yazıldığı haberler istiyoruz artık! Son 1 yıldır olduğu gibi sürekli aynı yatırımcıların yatırım haberleri ve uçuk hedefler, muhteşem gelişmeler, balon reklamlar değil! Gerçeklerin aslında hiç de öyle olmadığını biliyor herkes! Biraz girişimcilik, yatırımcılık, sosyal medya, dijital pazarlama vs. neyse fayda içerikli içerik üretin. Büyük bir balon yarattınız ülkede girişim ve yatırımcılık alanında. Gerçekte olduğundan daha olumlu ve toz pembe gösteriliyor sürekli her şey. Ülkede kriz var desek yeri ama nasıl oluyorsa herkes para pasıyor, para saçıyor, cirolar 5 katına çıkıyor, herkes patlıyor...

  Bakalım bu yorumu yayınlayacak mısınız...

  1. ben tazedirektin hala zarar ettiğini düşünmüyorum, yönetim bölümünde hissedarlar arasında ciddi bir problem vardı ve bir anda ipleri kopardılar. Bir gün önce sipariş alıp bir gün sonra serverin fişlerini çekmek zararla anlatılamaz..Sektörün büyümesinde çok fayda sağlayan şirketler bunlar, benzer bir model Amerika'da var ve freshdirect adındaki sitenin günlük sipariş adeti 15 bini geçmiş durumda.. Her koşulda özellikle teknoloji konusunda dış dünyayı birebir kopyaladığımız dan dolayı ( herkesin elinde bir iphone var ) e ticareti de hayatımıza soktuğumuzu görüyorum. Umarım tazemasa da yönetimsel sorunlar olmaz ve büyümelerine devam ederler. ( şahsi fikirlerimdir).

 9. Doguhan Doguhan

  Tazemasa oldukça iyi

 10. Altuğ Gürkaynak Altuğ Gürkaynak

  Mail listelerine kaydolmamıştım, adlarını hiç duymamıştım. Yolladıkları reklam mailinde, mail listesinden çıkmak için unsubscribe linkine tıkladığımda "OTHERS-1" diye bir listeye kaydedildiğimi gördüm.

  Hadi spam mail yapmak için mail satın alıyorsun, hadi yolladın, bari adam gibi bir isim ver be kardeşim. Bu ne?

  Spamcı siteler 1-0 yenik başlıyor, kusura bakmasın.