Google Dokümanlara ses ile yazma özelliği eklendi

Google Dokümanlara ses ile yazma özelliği eklendi

Google ilk olarak Eylül ayında ön tanıtımını yaptığı Google Dokümanlarda kullanılabilecek olan sesli komut ve yazma özelliğini bugün itibariyle yayına aldı. Bu geliştirmeyle birlikte klavyeye ihtiyaç duymadan Google Drive üzerindeki dokümanınızda değişiklikler yapabileceksiniz.

Google Dokümanlara eklenen sesli komut özelliğini en dikkat çekici yanı tüm doküman üzerinde klavyesiz bir hakimiyet kurmanızı sağlaması. Google Dökümanlar menüsünde bulunan ''Araçlar'' sekmesinin altındaki ''Sesle Yazma'' özelliğini aktif hale getirdikten sonra konuştuklarınız otomatik olarak dokümana aktarılıyor. Aynı zamanda ''Paragrafı Ortala'', ''Kopyala'', ''Yapıştır'' gibi komutlarınız da sesli olarak algılanarak dokümana uygulanıyor.

Sesli yazma özelliğinin desteklediği diller arasında Türkçe'nin de bulunduğunu belirtelim. Eylül ayında arama motoru entegrasyonu kavuşan Google Dokümanlar sesli arama özelliğiyle çok daha pratik bir hale geldi. Google Dokümanlar -> Araçlar -> Sesle Yazma adımlarını takip ederek Google Dokümanlarda hemen sesli yazma özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.