Bill Gates, Apple-FBI mücadelesinde FBI'ı desteklediğini açıkladı
Güvenlik

Bill Gates, Apple-FBI mücadelesinde FBI'ı desteklediğini açıkladı

Apple FBI'dan geliyor olsa bile iPhone'un kilidini açma talebine direniyor. Ve şirket şimdiye kadar bu duruşuyla teknoloji camiasının etkili isimlerinin desteğini almayı başardı... Bir ağır top hariç: Bill Gates son günlerin en çok konuşulan polemiğinde FBI'ı desteklediğini açıkladı.

FT'ye konuşan Bill Gates'in açıklamalarının biraz şaşırtıcı olduğunu belirtmek gerekiyor zira Gates Apple'ın bir iPhone'u açmakla bir şey kaybetmeyeceğini savunuyor. "Bu, hükümetin böyle bir bilgiye erişme talebinde özel bir vaka" diyen Gates, Apple'ın FBI talebini yerine getirmesinin bir güvenlik ve gizlilik zaafı oluşturacağına inanmıyor: "Genel bir şey için değil özel bir durum için istiyorlar... Herhangi birinin bir telefon şirketinden bilgi istemesi, bankadan kayıt istemekten farklı değil. Diyelim ki banka disk sürücüsünün etrafına bir kurdele bağladı ve size 'bu kurdeleyi bana kestirmeyin çünkü bir kere kesersem defalarca kez daha kesmemi isteyeceksiniz' diyor".

Gates görünen o ki Apple'ın çıkışını yersiz buluyor ve yorumu Apple'ın açıklamalarıyla taban tabana zıt. Mücadelenin her aşamadında kamuoyuyla iletişime devam eden Apple, konuyla ilgili merak edilen sorular bir soru cevap sayfası açtı. Burada bir telefona erişmek için kullanılan yöntemin onlarca başka cihaz için de defalarca kullanılabileceğini söyleyen Apple, bu tip bir girişimin cihazlarını saldırılara karşı zayıflatacağını da belirtiyor.

Diğer taraftan emrin yerine getirilmesi hükümete bugüne kadar hiç sahip olmadığı bir gücü de veriyor. Apple dahil kimse bu gücün bedelinin ileride ne olacağını kestiremiyor. Apple'ın iddiasını doğrular nitelikte WSJ, Adalet Bakanlığı'nın 12 yeni iPhone'un açılması için Apple'ı kapısını çalmaya hazırlandığını yazdı. Karar ABD kamuouyuna bırakıldığında ise FBI, çoğunluğa sahip gibi görünüyor. Yeni bir ankete göre halkın yüzde 51'i FBI'ı desteklerken, yüzde 38'i telefonun açılması talebine karşı çıkıyor.

Yorumlar (3)
  1. Apple'ın tek seferlik basit bir talebi bu kadar haber yapıp gündemde tutmaya çalışarak aslında resmen pr kasıyor. reklamdan başka bir şey değil. bu fbi'ın apple'dan ilk isteği değil ve öncekilerde fbi hiç eli boş dönmüyordu. Apple nsa'e nasıl da tüm kullanıcı bilgilerine erişim verdiği dikkat çekmesin, unutulsun diye kasıyor. bill gates de bunun "apple bize bilgilerini versin" şeklinde bir talep olmadığını, mahkeme kararıyla eve girilmesinden zerre farkının olmadığını vurguluyor. doğru da diyor.

    neyse ki webrazzi ve shiftdelete gibi haberleri bir hafta geriden takip eden güzide teknoloji odaklı haber kaynaklarımız ayfon boyları tarafından yönetiliyor ki insanlarımız gerçeği görmek için fazladan bir iki takla atmak zorunda kalıyor, ingilizce kaynakları takip ediyor.

    teşekkürler webrazzi.

  2. Sönmez Yurdakul Sönmez Yurdakul

    Mehmet Bey'e her şeyiyle katılıyorum. Apple için 2 dakikalık iş amma tırı vırı yaptılar. Diyeceksin FBI'dan 2-3 adama gel abicim bizim yazılım ofisine hemen açalım kilidi. İki veri yapısına gömdür decoder döngüsünü bakalım açılıyor mu açılmıyor mu? Apple tutturdu yeni iOS mu çıkaracağız onun için ne IOS'u olm şifre kıracaksın şifre. Bunların hepsi basında adını duyurmak için oynanan oyunlar Webrazziciğim.

  3. İşte bu yüzden linux ;) olay tamamen tatava ama microsofta guvenimi her gecen gun azatiyor