Google arama sonuçlarının sağındaki reklamları tamamen kaldırıyor
Dijital

Google arama sonuçlarının sağındaki reklamları tamamen kaldırıyor

Google AdWords ile ilgili önemli bir değişikliği devreye alıyor. Bugüne kadar arama sonuçları sayfasının sağ kenarında görülen reklamları tamamen kaldıracağını farklı yayınlara doğrulayan Google, değişikliği dünya çapında uygulayacak.

Masaüstünden yapılan Google aramalarını kapsayacağı belirtilen yenilik, bugün arama sonuç sayfasın alt, sağ ve üst bölümünde görünen reklamları etkiliyor. Değişiklikle birlikte sağ kenardaki reklamlar tamamen ortada kalkıyor ve alt bölüme üç reklam ekleniyor. Bununla birlikte Google doğrudan ürüne yönelik ticari aramalar için sayfanın tepesindeki reklam sayısını dörde çıkarıyor.

Google arama sonuçları sayfasının sağ kenarı içinse bir istisna tanımlamış. Ürün listeleme reklamları (PLA) ve Knowledge Panel'deki reklamları. Yani bu formata ait reklamlar hala sağ tarafta görünmeye devam edebilir.

Google, mobil arama sonuçları sayfasının yalnızca tepe bölümünü reklam alanı olarak kullanıyor. Benzer bir değişikliğin masaüstüne uyarlanması mobilden yapılan aramaların ağırlık kazanmasıyla yakından ilgili.

Yorumlar (14)
 1. Şafak Tozar Şafak Tozar

  Bu özellik bizim gibi ajansları derinden etkiliyor.

  Organik aramalar ve dolayısıyla SEO önemini kaybedebilir.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Bu olayı fazla abartmışsınız. Önceden her zaman üste 3 reklam gelme olasılığı vardı bu rakam 4'e çıktı. Normal sonuçlarda ilk sırada çıkan bir site 4.sıradan 5.sıraya düşüyor. Fakat asıl etki Google'a reklam verenlere olacak. Eskiden sağ kısımda aşağılarda çıkmakla yetinen firmalar şimdi ilk 4 arasına girmek için rekabet etmek zorunda kalacak ve ya ilk 4 arasına girmek için eskisinden daha fazla para ödemek zorunda kalacak yada reklam vermekten vazgeçecek.

   1. Şafak Tozar Şafak Tozar

    İbrahim Bey,profesyonel bir bakış açısı ile yorum yaptığınızı görüyorum.

    Ama şimdi profesyonelliği bırakıp normal bir kullanıcı gözünden yorumlayalım. Normal bir internet kullanıcısı kaç defa ikinci yada üçüncü sayfadaki arama sonuçlarına bakıyor? Çok büyük oranla ilk sayfada, ilk 5'teki sonuçlar ile ilgileniyor. Şimdi reklam alanı 4'e yükseldi. Bu direkt olarak seo çalışmalarını arka plana atar. Siz istediğiniz kadar ilk sayfaya gelmekle uğraşın. Rekabeti çok yüksek bir kelimede ilk sayfaya gelin. 6.yada 7. sıraya yerleşin. Önemi yok. Önünüzde tıklama bekleyen bir sürü site var ve size sıra gelmeyecek.

 2. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Google, reklam konusunda resmen işin içine ediyor. Yaptığı değişiklikler kullanıcıya yarar sağlasa da(!) felsefesinden uzaklaştıkça kalitesinden ödün veriyor. Yakında organik sonuçlara ulaşmak için sayfa kaydırmak (scrollbar) zorunda kalacağız.

  1. Burda kalitenin sitesinden ve içeriğinden önce google'ye para kazandırmasının yeterli olacağınıda görüyoruz. Google'nin bu kadar çok kişi tarafından tercih edilmesi özellikle seo alanında çalışmalar yapan kişilerinde çok olmasından kaynaklı gibi görünüyor. Bu şekilde eskisi kadar tercih edileceğini sanmıyorum

 3. Serhat Sağlam Serhat Sağlam

  Google arama motoru optimizasyonu tamamen bitirmek için bu çalışmalarına yön vermiş durumda. Son 2-3 haftadır arama sonuçlarında reklamları 4'lü bir şekilde çıkarma denemeleri yaptığını gözlemliyorduk. Bu haberle de kanıtlanmış oldu.

  Mobil aramalarda da aynı şeyi yapacağını düşünüyorum ancak bilmediği ya da bir türlü anlamak istemediği bir şey var. Bu reklamlar yüzünden kullanıcılar gerçekten iyi olana gerçekten iyi hizmet veren firmaya ulaşamıyor. Yıllardır kendi sektöründe hizmet veren ve binlerce olumlu referansa sahip olan siteler maalesef 4 reklamın altında kalıyor. Yeni bir firma açılıyor, sadece reklama yatırım yapıyor. Hizmeti ne kadar kötü olursa olsun daha düşük fiyatlarda kalitesiz ürünler satarak daha üst sıralarda yer almayı başarabiliyor. Mobil aramaların sayısının artmasını da düşünürsek artık kullanıcılar sadece reklam çıkan firmalardan ötesine geçemiyor.

  Kalite puanları ise eskisinden çok daha kolay bir şekilde artırılabiliyor. Tıklama oranlarında biraz artış yapılması, reklam verilen içeriğin düzenlenmesi ve yıllarca emek vererek öğrendiğimiz bilgilerin Google Adwords uzmanları tarafından her arayanla ücretsiz olarak, saatlerce paylaşılması yeterli oluyor. Tam 1 ay boyunca düzenleme yaptığım bir hesabın aynısının Google ofislerinin aranarak başka bir dirmaya yapıldığına birebir şahit oldum.

  Sonuç olarak şunu söylemek gerekirse SEO uzmanları artık SEM uzmanlığına yönelmeye başlıyor ya da yönelmek zorunda bıraktırılıyor. Ama Google Türkiye'de şunun farkında değil. Her geçen gün ülkemizde Yandex kullananların sayısı artıyor. Gerek yapılan anlaşmalar (tarayıcılar, işletim sistemleri ve benzerleri ile), gerekse de reklam çalışmaları bunun en büyük sebepleri arasında. Bu sebeplerin arasına şimdi SEO uzmanlarının yön değiştirmesi, ve kullanıcıları yanlış yönlendirmeler de ekleniyor.

  Bundan 2 yıl önce Yandex'in yapmış olduğu bir görüşmede olmaz, %10'u geçemezsiniz, Türkiye'ye yatırım yapmayın boşuna derken şimdi şunu herkesle paylaşabiliyorum. Yandex'i hiç bir zaman göz ardı etme ve SEO çalışmalarını yaparken onun algoritmalarını küçümseme.

 4. Ibrahim Ibrahim

  Burada ki amaç reklam verenler arasında ki rekabeti arttırarak daha çok gelir elde edebilmek, başka açıklaması yok. mobil için tarayıcı kontrolü ile reklam yerleşimini değiştirebilir, nasıl ki 468x60 px banneri büyütebiliyor veya küçültebiliyorsa. Çok can yakıcı ve itici bir değişiklik oldu.

 5. Isa Koç Isa Koç

  Google eskiden insanlara aradığı şeyi en iyi sonuçla bulmalarını sağlamak için çalışıyordu, şimdi artık arayanlara en yüksek fiyatı veren siteye girmeleri için uğraşıyor. Tam bi tefecilik şirketi oldu.

  Tepeye bu reklam olayını getirdiklerinden beri zaten sağ taraftaki reklamlara fazla tıklayanlar kalmamıştı. İnsanların büyük kısmı yaptıkları aramalarda ilk sayfadan ileriye fazla gitmediğini ve genellikşe ilk 3 sonuca girip işlerini bitirdiklerini varsayarsak artık reklam verenler dışında başka sitelere giren fazla kişi kalmayacak gibi.

 6. Gürkan Gürkan

  Reklam alanlarının azalması pek hoş olmadı rekabet artacak haliyle maliyetlerde

 7. Google rekabeti dolayisiyla tiklama basi maliyeti arttirip kârını arttirma pesinde.

  Çok reklam veren x Az tbm < Az reklam veren x Çok tbm.

 8. Muratozklnc Muratozklnc

  Peki bu yapılan durumu kabul etmek zorundamıyız " HAYIR " . Tepkimizi tüm dünya genelinde ortaya koymalıyız bence .

 9. Alpaslan Alpaslan

  Google'ın bu uygulamasıyla acaba yayıncı sitelerdeki sabit banner reklamlara talep artar mı? Bana öyle geliyor ki bu yönde bir artış olabilir. Googşe adwords reklamlarına ynelen firmalar artık birim başına daha fazla para ödeyeceği için farklı reklam mecralarını düşünebilir. Bu da yayıncı sitelerdeki sabit banner reklamların sayısını artırabilir diye düşünüyorum. Sizler ne düşünüyorsunuz acaba bu konuda?

 10. Dagistan Dagistan

  bun ne biçim google kendı manfatını duşunuyor nakliye sektörunde zaten rekabet çok yuksek birde bunu çıkartılar inasanlar reklam falan vermesın bak ozaman reklam vermemek lazım herkes buna ses çıkartmalı

 11. Semreq Semreq

  Bu seferde üst tarafı çoğalttı ve organik trafiği değiştirdi.