Facebook sanal gerçekliği sosyalleştirmek için düğmeye bastı
Teknoloji

Facebook sanal gerçekliği sosyalleştirmek için düğmeye bastı

Mobile World Congress'in beklenen konuklarından da olsa Mark Zuckerberg, bu yılki etkinlikte sahneye alışılanın dışında haberlerle çıktı. Son yıllarda MWC sahnesinde internet.org hakkında konuşmayı tercih eden Zuckerberg, bu yıl sanal gerçeklik dedi ve Facebook'un sanal gerçekliği yeni bir platform haline getirme çalışmalarıyla ilgili önemli haberler verdi.

Haberlerden ilki Facebook'un, 2015 son çeyreğinden itibaren platformda yer alan 360 derece videolarla ilgili. Bugüne kadar Facebook'a 20 binden fazla 360 derece video eklendiğini ve günde yüzlercesinin eklenmeye devam ettiğini açıklayan Facebook, bu formatı sanal gerçeklik başlıkları için de optimize ediyor.

Gear VR üzerinden bugüne kadar 1 milyon saat uzunluğunda video izlendi

Dinamik 360 derece yayını özelliğini Samsung Gear VR'a getirdiğini duyuruan Facebook, bu sayede VR başlıklarındaki yayın ve görüntü kalitesini ciddi ölçüde iyileştiriyor. Şirketin iddiası 360 video yayını çözünürlük kalitesini dört katına ve bunun için gereken bant genişliğini dörtte birine indirmek. Facebook, Gear VR üzerinden bugüne kadar 1 milyon saat uzunluğunda 360 derece video izlendiğini de belirtiyor. Yenilik bu tüketimi hızlandıracak türden.

mark mwc

Bir Facebook platformu olarak Sanal Gerçeklik

Facebook'un ikinci ve belki daha önemli duyurusu ise sanal gerçekliği sosyalleştirmeye yönelik ilk adım. Sosyal ağın ruhu sayılabilecek "bağlantı kur ve paylaş" özelliklerini bu yeni platforma uyarlamak için bir Social VR ekibi kurduğunu duyuran Facebook, bu ekiple yeni sanal gerçeklik uygulamaları geliştirecek. Bu uygulamaların en önemli özelliğiyse sosyal olmaları olacak. Tahmin edebileceğiniz gibi ekibin uzun vadeli hedefi, sanal gerçekliğin Facebook'un ana platformu haline gelip gelemeyeceğini anlamak.

Yorumlar (2)
 1. Seoturuncu Seoturuncu

  buda gösteriyor ki ülkemizde sanal gerçeklik gözlüklerinin satışları artacak

 2. 'Asosyal' olduk iyice! " diye yakınmaya başlayanlara Mark Zuckerberg'ten SÜPER bir çözüm :) Artık bu gelişme ile herkes kendini iyi hisseder muhtemelen. Çünkü yalnız olduğunuzun farkına varmamak için daha önceden tasarlanmış bir kutunun içine sanal sosyallik koymayı planlıyor! İlginç bir çözüm...

  Asosyallik yakınmalarına çare üretemez hale geldiğimiz bir gerçek. PC başına "kilitlenip kalmakla", uzmanların bu konuda sürekli vurgulayarak konuştuğu ve insan sağlığını tehdit eden unsurların ardından, bir de bu kafaya geçirilen ve hiçte estetik durmayan kocaman kutularla nereye varılmak isteniyor acaba!

  Teknoloji insana hizmet etmeli. Bu gelişmelerin "hizmet" ile ilgili kısmını anlayabilmek giderek imkansızlaşıyor.Şimdi şu sloganı bir inceleyelim; "sanal gerçekliği sosyalleştirmeye yönelik"!!! İnsanlar neden böyle bir sosyalleşmeyi seçsin ki? İnsan, yaşadığı toplumun eğitimi, kültürü, sosyal yapısı ile yoğrulur, toplumsal ve ahlaki değerleri ile "vatandaş" statüsündedir. İnsanları birbirinden yalıtarak nasıl bir sosyallik planlanıyor olabilir! Sosyalleşmek, insanların bir araya gelmesi ile olmuyor mu? Neden 'sanal sosyalleşelim' ki?

  "Oyun Dünyası için Sanal Gerçeklik ve Oyuncuların Sosyal Ağı" vs. gibi bir konu ile belli bir alana hitap etmiş olsa belki daha inandırıcı olabilir. Teknolojiye kimse düşman olmayacaktır. Ama insanın biyolojik ve psikolojik doğası ile oynaya oynaya nereye varacaklarsa artık, sonuçlarını görmemiz çok uzun bir zaman almayacaktır.

  İnsanlar 3D video seyretmesinler mi? Şu zamana kadar seyretmek isteyene kim engel olmuş ki? 3D yayınladılar da biz mi kabul etmedik. Hepimizin evinde var zaten 3D - 4-5K. Bunlar güzel gelişmeler ama! Evimin içinde kafama kutu takıp, akıllı telefonumu içine sokup sosyalleşmek bana ne fayda sağlayacak ki?! Kitap mı okuyacağım orada film mi izleyeceğim yoksa 1 kaç kişi ile toplanıp okey tavla filan mı oynayacağım ?!!? Zaten bu tarz etkinlikler dışına geriye bir de "sapıklık" kalıyor. Şimdi herkes bir aradayken "OHAAAA" çeker!!! Kusura bakmayın ama eğilenlerin bir çoğuda bu kısmı için eğilir zaten.

  İzleyelim görelim bakalım SANAL SOSYALİZM'i nereye varacak!