Google Çeviri artık Kürtçe çeviri de yapacak
Genel

Google Çeviri artık Kürtçe çeviri de yapacak

 • Google'ın makine öğrenmesi ile çeviri yapan servisi Google Translate (Google Çeviri), Kürtçe'nin de dahil olduğu 13 yeni dili* daha listesine ekliyor. Bu yeni dillerle Google Çeviri'deki dil sayısı 103'e yükselecek.

Google'ın makine öğrenmesi ile çeviri yapan servisi Google Translate (Google Çeviri), Kürtçe'nin de dahil olduğu 13 yeni dili* daha listesine ekliyor. Bu yeni dillerle Google Çeviri'deki dil sayısı 103'e yükselecek.

2006 yılında İngilizce ve Arapça ile Çince ve Rusça arasındaki çevirilerle hizmet vermeye başlayan Google Çeviri, yeni güncellemeyle birlikte 120 milyon kişiye daha ulaşarak, çevrimiçi dünya nüfusunun yüzde 99'unu kapsar hale geldi.

Google Ceviri Translate10. yılını doldurmaya hazırlanan servis Google'ın eklediği yeni dillerden Kurmanci, Wikipedia'ya göre Kürt halkının konuştuğu diller içinde en popüler lehçe olma özelliği taşıyor. Kurmanci, Türkiye'nin yanısıra özellikle Irak, Suriye ve İran'da Kürt halkı tarafından kullanılıyor.

Bildiğiniz gibi Facebook da Kürtçe (Kurmanci) dil seçeneğini uzun süredir kullanıcılarına sunuyor.

Yeni dillerin kullanıma açılmasının önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini söyleyen Google, şimdiye kadar 3 milyon kişinin 200 milyon kelime çevirisi yaptığını da paylaşıyor.

Türkçe görüntülü çeviri özelliğini 2015 yazında kullanıma açan Google, Google Çeviri'ye yeni diller dahil ederken 2 önemli kritere bakıyor. Biri söz konusu dilin yazılı bir dil olması, diğeri ise internette çok büyük çapta çevirilmiş içerik bulundurması. Bu iki şartı sağlayan diller Google Çeviri'ye girebiliyor ve gönüllülerin de katkısıyla daha zengin bir çeviri olanağına kavuşuyor.

Google Çeviri'deki tam dil listesine ve ilgili detaylara şu sayfadan erişebilirsiniz.

*Amharic, Corsican, Frisian, Kyrgyz, Hawaiian, Kurdish (Kurmanji), Luxembourgish, Samoan, Scots Gaelic, Shona, Sindhi, Pashto ve Xhosa

Yorumlar (6)
 1. Mehmet Soydam Mehmet Soydam

  3 milyon kişinin 200 milyon çevirisi Google Translate Çeviri Topluluğu üzerinden ürünün daha iyi hale gelmesi için gönüllü yapılan çevirilerdir. Normal kullanımda yapılan çeviri sayısı ise Ağustos 2015'te günlük 100 milyar kelime olarak açıklanmıştı. Net belirtilmemiş, yanlışlık olmasın. http://googletranslate.blogspot.com.tr/2015/08/watch-your-language-44-of-them-actually.html

 2. Geç bile kalınmış. Ama yine de güzel hareketler bunlar. 30 milyon a yakın bir topluluğun dilini kabul etmek lazım

 3. Megavan Megavan

  Bence geliştirilmeden yayınlanması erken olmuş. Mesela İngilizce -> Kürtçe'de 'hello' yazınca 'merheba' olarak çeviriyor, Türkçe -> Kürtçe'de 'merhaba' yazınca 'Wassup' olarak çeviriyor.

  1. Megavan Megavan

   Düzeltilmiş.

 4. Omar Alejandro Omar Alejandro

  özellikle sosyal medyada büyük bir beğeniyle ses getirdi. muhtemelen başkalarının da kürtçeye ilgi duymasına vesile olacaktır.

  ilerde kürtçenin zazakî şivesini de yapsalar çok daha güzel olacak.

  1. Emre Rothzerg (@emrerothzerg) Emre Rothzerg (@emrerothzerg)

   zazaki baska bir dil, kurtcenin sivesi degil.