Siemens yöneticisinin cinsiyetçi sunumundan ne öğrendik?
Genel

Siemens yöneticisinin cinsiyetçi sunumundan ne öğrendik?

Türkiye'de cinsiyetçilik maalesef meşru. Ne'si nasıl'ı okullarda öğretilmediği gibi; toplum cinsiyetçiliği kınamıyor, yeterince cezalandırmıyor...Bu nedenle teknoloji sektörünün kendi söküğünü dikmesi ve diğer sektörlere örnek olması gerekiyor.

Teknoloji bugün maalesef cinsiyetçilikle mücadele konusunda en geriden gelen sektörlerden biri. En güncel sağlaması için Siemens'e bakmanız yeterli. Siemens yalnızca Türkiye'nin değil, dünyanın en tanınmış teknoloji şirketlerinden biri. Ancak görünen o ki şirketin Türkiye'deki bir üst düzey yöneticisinin kendi dinleyicileri tarafından da cinsiyetçi olarak nitelenen söylemleri "sorun" olarak algılanmıyor. Bunun akademi ve bilişim dünyasını bir araya getiren bir üniversite çatısı altında "Siemens'te kariyer" başlığı altında yapılmış olması ise ironiden öte kötü bir şaka gibi...

Kaçıranlar için Türkiye'de düzenli olarak farklı şehirlerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen yıllık Akademik Bilişim etkinliklerinin 18'incisi bu yıl Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde düzenlendi. Robotikten yazılıma farklı kurslara bin 500'e yakın kişinin katıldığı etkinliğin ziyaretçi sayısının 4 bine yaklaştığı belirtiliyor. Siemens'in BT Altyapısı'ndan Sorumlu Başkanı Reşit İlker Gökhan bu etkinlikte sahneyi alan konuşmacılardan biriydi. Gökhan'ın sunumu kelimenin tam anlamıyla bir fiyasko: "Kadınların BT alanında kariyer yapamayacağını; yaparlarsa da ancak bir çiçek, bir kraliçe olacaklarını; tipik IT kişisinin beyin adamı olduğunu ve bu kadınlardan uzak durması gerektiğini" söyleyen sunumun, ciddi olmadığını umuyorum. Ancak bu sunumun  "en iyi" olasılıkla hakim olmadığı bir konu hakkında şaka yapmaya çalışan kişiyi küçük düşürdüğü ortada.

Gökhan tepki de aldı ancak konuyu gündeme getiren sınırlı sayıda habere ne bugün erişmek ne de Siemens tarafından yapılan resmi bir açıklama görmek mümkün. Ancak Gökhan'ın slide sayfalarının bugün Twitter'da paylaşılmaya başlanması konuyu yeniden gündeme getirdi. Yanlış anlaşıldığını savunan Gökhan'a ve benzer şekilde cehaletinden bir an şüphe etmeyen herkese sormak adil: Yanlış anlıyor olabilir misiniz? 

Siemens ve benzeri şirketler, kadınlar ya da erkeklerin sessizliğinin altında da bu yatıyor. Kriz çıkmasın, üstü kapatılsın, geçsin gitsin... Bu sürede zaman geçiyor. Üç belki dördüncü endüstriyel devrim geliyor. O sırada bizim ne yöne gittiğimizi önemseyen varsa yan yana duralım.

GÜNCELLEME: Siemens, konuyla ilgili olarak Twitter üzerinden aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

Yorumlar (16)
 1. Slaytları biraz okuyan biri aslında hepsinin İngilizcedeki tabiriyle "sarcasm" olduğunu farkedebilir. Haber yaparken biraz daha dikkatli olun lütfen.

  1. Sunumun tamamına ulaşamadım fakat paylaşılan slayt'ta olan maddelere bakılarak komiklik yapılmaya çalışıp eline yüzüne bulaştırdığını görmek gayet mümkün.

   O kadar kişinin önünde "Kadından bt'ci olmaz" gibi cinsiyet ayrımcılığına yol açıcak bir ifade, espiri, aptalca bir şaka yapılamaz.

   BT sektöründe sayısal anlamda kadınların az olduğundan bahsetmek mümkün ama bunun nedenide yine bu tarz "cinsiyetçi bilinçaltı"dır.

 2. Haber yargılamadan infaz etme haberi. Burada kadınları aşağılayıcı herhangi bir durum yok. Araştırmadan etmeden linç kampanyasına katılmayın.

 3. Kadınların bu konuda alınganlık gösterip sağda solda destekçi aramalarını doğru bulmuyorum. Halihazırda "Kadından * olmaz" anlayışı olduğu gibi "erkek işte", "erkek ne anlar ...dan", "erkek milleti sorumsuz, dağınık, serseri vs.vs" gibi söylemler de oldukça yaygın.

  Kadınlar birşey yapmak istiyorsa "kadın gibi alınganlık" yapmayıp "adam gibi çalışmaya" devam etmeleri gerekiyor. Çalışıp da güzel işler yapanlar her türlü takdir topluyorlar zaten. Bu işin siyaset tarafında değil de icra tarafında olduğunuzda saygı görürsünüz. Ancak "kadın da çalışır, iyi iş yapabilir" algısını yaratmaya çalışmak zaten yeterince ezik bir durum. Kimse öyle düşünmese bile çalışarak bunu yanlışlayabilecekken "önce siz bizim de yapabileceğimize inanın, cinsiyetçilik yapmayın, sonra biz ne de güzel çalıştığımızı gösteriririz" mi denmeye çalışılıyor acaba?

  Özellikle yazılım dünyasında (benim tanıdığım) onlarca, yüzlerce kadın üstad var, lady ada'dan başlayıp barbara liskov'a ordan linux kerneline elinin hamuru bulaşmış birçok abla varken çok arkalarda kalanlar mı konuşyor acaba sadece. Geçiniz efendim: bir müsibet bin nasihatten evladır demiş atalar, tıpkı bunun gibi bir başarı bin femen eylem ve haberden evladır.

  Sunumdaki cümleye dönersek ben adalet için şunu sormalıyım: siz bu düşük seviyeli espiriyi (velev ki tam anlamıyla ciddi olsun) karşı yönlü olarak biryerde görseydiniz "Aaa bakın ezik kadın yöneticiler erkeklere baskı yapıyor der miydiniz?" tabii ki hayır ancak her kadın yöneticinin altında çalışan erkeklerin en az yarısı aşağılık kompleksine kapılmış yöneticisinden çeşit çeşit baskılar görüyor.

  Bakın şimdi cinsiyetçilik yapıcam sıkı durun: ama takmayın kafanıza erkeklerin çoğu öyle alıngan ve kompleksli olmadığı için bu iş ayyuka çıkana kadar böyle reklam haberleri görmeyeceksiniz. Evet bu erkek kadın vurgusunu özellikle yapıyorum yapmak zorundayım. Zira erkek ve kadın tavrı, karakteri, arkaplanı bambaşka iki farklı gruptur. Öyle olduğu için erkek için de kadın için yapılabilecek genellemeler her zaman olacaktır.

  Düşünmek için çok basit bir soru: Neden eline yüzüne bulaştırmadan sekreterlik yapacak erkek bulamıyor acaba bütün dünyada yöneticiler?

 4. Umut Akyol Umut Akyol

  "Bu sunumda kadınları aşağılayıcı bir sey yok, sadece şaka yapıyor adam" diyenin ya kafası basmıyordur ya görmezden geliyordur ya da fazla iyi niyetlidir.

 5. Hakikaten çok enteresan, kendini çok akıllı ve esprili sanan birinin zırva niteliğindeki slaytları "sarcasm"mış. Buraya gelip böyle de ilginç yorumlar yazabiliyor bazıları. Espri yaptığını düşünen bir IT'cinin (!) acınacak haldeki sığ yaklaşımından daha öte bir durum göremiyorum ben. Ünvan da afilli görünüyor ama zarfa değil mazrufa bakmak lazım... "Head of bilmemne" demek... Geçiniz...

 6. Güdümlü Siemensçiler yorum kasmışlar. Kadınların aşağılandığı ve alay edildiği gayet açıktır. Bu cüreti de nerden aldığını anlamak için şu atasözü yeterli: Balık baştan kokar!

 7. Mert Alkanat Mert Alkanat

  Webrazzi bir kez daha kalitesizliğini gösterdi. Adamın yaptığı sunumda ne yazdığını tekrar okur musun Merve Kara. Ne anlıyorsun o yazıdan? Asıl Merve Kara hakkında bir işlem başlatılmalı bence.

  1. Merve Kara hakkında işlem başlatılmalı? Pardon, neden acaba? Hızını alamamak bu olsa gerek ya çok güldüm sabah sabah :)))

 8. Koray Tarhan Koray Tarhan

  Bu denli linç yapmak amaçlı yapılmış bir haberi WEBRAZZİ ailesine yakıştıramadım. Yoğunluğunun arasında gençlere deneyimlerini aktarmak için gitmiş bir yöneticinin emeklerini bu kadar kolay bir şekilde t'e alınması hiç doğru değil. Konu açıkca saptırılmıştır.

 9. Thewizardofme Thewizardofme

  Böyle bir haberin Webrazzi'de yer alması kamuoyunu bilinçlendirmesi açısından çok olumlu olmuş. Kaleminize sağlık Merve Kara!

 10. Coskunsoysal Coskunsoysal

  Hakaret konusu zaten aşikar. Onu tekrar ele almıyorum. Fakat sunum içeriği bu slayttakilere benzer şeylerse; bu sunumun kime ne faydası olacaktı merak ediyorum.

 11. Tasomaniac Tasomaniac

  Buraya da yazayım.

  Herkes sarcasm yapmış falan diyor da. Bunun nerede sunulduğunu düşünüyor musunuz hiç? Böyle bir konferansta komedi sunumu bile yapılabilir ama burada yapılan BT de kariyer adlı bir sunum. Böyle şeylerin en son konuşulacağı yer. Yersizligini geçtim iğrenç. Böyle insanların kadınları desteklemesi gerekirken yaptıkları şeye bak.

 12. Açıkça cinsiyet ayrımcılığı var burada.

 13. Necati Yared Özal Necati Yared Özal

  "Kadından baba olmaz" desek alınacaklar var aranızda...

 14. Aslında Merve Hanım'ın diğer hanım efendi arkadaşların Türkiye'nin en popüler teknoloji blogunda çalışması türkiyenin en önemli internet şirketlerinde kadınların yer alması bu noktada ayrımcılığın olmadığını gözler önüne seriyor. Burada kadınlar teknoloji/yazılım sektöründen uzak kalmadığı, seçici davranmadığı takdirde aslında dışlanmadıkları bir sektör olduğunu rahatlıkla çalışabileceklerini farkedecekler.