Sayıları hızla artan drone'lara ilişkin mevzuat hazırlıkları ne aşamada? [HukukiWeb]
Webrazzi TV

Sayıları hızla artan drone'lara ilişkin mevzuat hazırlıkları ne aşamada? [HukukiWeb]

ABD'nin en büyük spor organizasyonlarından olan Super Bowl şampiyonluk maçı sırasında drone uçuşlarına çok geniş yasaklar getirildi. Sadece dünyada değil Türkiye'de de sayıları hızla artan bu insansız hava araçlarına ilişkin yasal mevzuatımızın hangi aşamada olduğunu HukukiWeb program dizimizin yapımcıları Av. Şebnem Ahi ile Av. Sertel Şıracı bu hafta masaya yatırıyor. Avrupa Komisyonu'nun terörizm finansmanını zorlaştırmak adına bitcoin dahil sanal para işlemlerinde alıcı ve satıcıların adlarının kaydedilmesine karar vermesi de bu haftaki programın bir başka tartışma konusu.

Yorumlar (1)
 1. Mehmet Can Mehmet Can

  Gerçekten çok ciddi bir konu. Belki bir çok kimse droneları hobi olarak kullanıyor olsa dahi farklı ihtiyaçları görebilecek yardımcı araçlar olarakta iş yapma modellerini zenginleştirecek fırsatların önünü açtığı bir gerçek. Tabiki tüm bunlar normal insanlar için geçerli bir durum.

  Fakat madalyonun diğer yüzü olduğu gibi kötü amaçlı kişilerin bu araçlardan arı sürüleri gibi belirledikleri hedefe güdümlü bombardıman filosu kurabilecek veya suikast silahı gibi kullanmaya elverişli bir tarafıda bulunuyor.

  Kişisel mahremiyet bağlamında can ve çevre emniyeti bağlamında kolaylıkla kötü amaçlı kimselerin büyük bir tehdit oluşturabilecek bu durumun her aşamasında sadece ticari yönden ithalat ihracaat gibi meseleleri ilgilendiren kanunlarla beraber terörle mücadele noktasında da acil çözümler ve yasalar işler duruma geçirilmelidir.

  Allah muhafaza aksi halde nasıl ki bir zamanların istanbulunda evleri istila eden kara sinekler var idiyse droneların sebeb olabileceği çok büyük tehlikelerle karşı karşıya yakılırız. Şu an da dahi bu tehlikenin içerisindeyiz. Çünkü çok rahat biçimde temin edilebilen bileşenler ile hertürlü amacı bu makinelerle icra edebilirler. Sadece şu tehlikesini düşünün: sıcak yaz aylarında açık bıraktığımız pencere yada balkon kapısında içeriye süzülen bir drone ile evin içine sızılıp kolaylıkla hırsızlık yapılabilinir.

  Belki beni ironi yapmakla itham edenler çıkabilir fakat düşünülüp hayal edilwn herşeyin mümkün olduğu bir dünyadayız.

  Nitekim herkes Mehmet gibi Dronivery gibi amacına uygun bir marka ile uçup istediği yere konabilen ofis veya konteyner yada seyyar mağaza hayali olmayabilir...

  Son olarak Allah bizleri görünür görünmez kazalardan belalardan korusun.