Nobel Ödüllü Alvine Roth'un 'eşleştirme ekonomisi'ni incelediği kitabı Türkçede
Genel

Nobel Ödüllü Alvine Roth'un 'eşleştirme ekonomisi'ni incelediği kitabı Türkçede

kim-neyi-neden-alirGirişimcilere Kitap Tavsiyeleri serimizde farklı alanlardan kitaplardan bahsetmiştik ama sanırım ekonomi/piyasa yönetimi en eksik olan alanlardan konulardan biriydi. Alvin E. Roth'un Türkçe'ye 'Kim Neyi Neden Alır' adıyla* çevrilen eseri de tek başına bu boşluğu doldurabilecek bir kitap.

Lloyd Shapley ile birlikte 2012 Nobel Ekonomi Ödülü'nü alan Alvin E. Roth, bu kitapta Nobel kazandıran 'Çöpçatan / Eşleştirme Ekonomisi' kavramını masaya yatırıyor. Ekonomik bir terim olarak 'eşleştirme'; hayat boyunca seçtiğimiz şeylerin aynı zamanda bizi seçmek zorunda olması şeklinde tanımlanıyor ve kitapta bu kavram ayrıntılı şekilde analiz ediliyor.

'Dünya çapındaki en büyük işlem hacmine sahip pazar, paranın işlemediği bir pazardır.' sözüne derinlemesine bir bakış sunan kitapta bir pazarın nasıl batacağından, piyasaları hızlandıracak tasarımlara ve hatta yasak piyasalara kadar geniş bir çerçeve sunuyor. New York Borsası'ndan semt pazarına kadar herhangi büyüklükteki bir piyasayı verimli bir şekilde yönetmenin yöntemlerini anlatıyor.

Ünlü Davranışsal Ekonomi Profesörü Dan Ariely'nin de övgüsüne mazhar olan 264 sayfalık kitap, teknik bir ekonomi kitabı olmaktan ziyade farklı örneklerle zenginleştirilmiş bir eser.

Timaş Yayınları'ndan çıkan bu önemli eser de, daha öncekiler gibi siz değerli Webrazzi okuyucularına hediye olarak gönderilecek. Bunun için tek yapmanız gerekense aşağıya 'anlamlı' bir yorum yapmak*. :) İlk 10 yorumu yapan okuyucularımızın e-posta adresleri Timaş Yayıncılık ile paylaşılmıştır.

*Kitabın orjinal adı: Who Gets What and Why

Yorumlar (36)
 1. guzel bir kitap

 2. Süleyman Keser Süleyman Keser

  Girişimciler için bu tür kitaplar vizyonel açıdan önemli olduğunu düşünüyorum. Yeni projeler arayan kişiler için insan davranışları başarı için önemli bir faktör. Bu kitabın Türkçeye çevrilmiş olması da ayrıca güzel olmuş. Daha önce yayınlanan kitap önerilerinin bazılarını Türkiyede bulamamıştım. Haberiniz için teşekkürler.

 3. Yazarın tüketicileri neye göre tabakalaştırdığı, bilhassa illegal piyasa kısmı ilgi cezbedici..

 4. Serdarkaracay Serdarkaracay

  Günaydınlar, alışverişin plansız olanı, ekonomi yapar.

 5. Kadir Çakır Kadir Çakır

  Girişimlere kafa yorarken nedense ekonomi ve piyasa yönetimini hep atlarız, bu bir gerçek. Bu kitabın da bu eksiği kapatacağından şüphem yok. Haber verdiğiniz için teşekkürler :)

 6. Melih Buğra Duymaz Melih Buğra Duymaz

  Türkiyede bu tür kitapların daha sık çevrilip yayınlanması dileğiyle.

 7. Bu tip kitapların Türkçeye çevirilmesi çok önemli. Yayın evine teşekkürler.

  1. Yerimi aldığıma göre şimdi uzun yazabilirim :) Bu tip kitaplar, kişisel gelişimden çok daha ötesini sunuyor. Sizin bir kaç aydır paylaştığınız "kitap tavsiyeleri" listelerinin en önemli problemi; bir çoğunun Türkçe çevirisinin olmaması bence. Evet hepimiz İngilizce öğrenmeli, bilmeliyiz. Ancak ülkedeki eğitim sistemi bir çoğumuza baştan sona bir kitabı anlayacak kapasitede İngilizce sağlamıyor ne yazık ki. Kendi öğrendiklerimiz de buna (en azından benimki) çoğunlukla yetmiyor. Saçma sapan kişisel gelişim kitaplarını çevirmeye mahir olan bir çok yayın evi, hakikaten gelişime kaynak olacak, içinden fikirle çıkacağımız kıymetli şeylere aynı özeni göstermiyor. Bu kitabın tanıtımını okuduğumda okuyamayacağıma üzülmüştüm. Ancak şimdi çevirildiğini görmekten çok mutluyum.

 8. Huseyinalkan1Hüseyin Huseyinalkan1Hüseyin

  merak ettım kitabı

 9. Bu tarz yabancı kitapların daha fazla çevirilerinin yapılması gerekiyor bence, en önemlisi kendi dilimizde bu kitaplardan görebilmemiz.

 10. Bu kitabi bekliyorum. Harika gelisme.

 11. Arif Furkan Değerli Arif Furkan Değerli

  Girişimciler için piyasayı tanımak konusunda yararlı bir kitap olacağa benziyor.

 12. Ramazan Ramazan

  Kitaba talibim.

 13. Yeni bir girişime adım atanlar için okunması gereken bir kitap. Mesela ben webrazzi'nin gönderdiğini okuyacağım :)

 14. Sanırım bu kitap girişimcilik serüvenimde benim en büyük destekçim olacak. tıpkı webrazzi'nin girişimciliği bana aşılaması gibi. teşekkürler

 15. Kapitalizmin sonuna yaklaşıldığı ve paranın olmadığı "karşılık ekonomisi"ne dönüleceğini düşünen ekonomistler varken hazırlıklı olmak için okunması lazım gibi gözüküyor

 16. Rıdvan Rıdvan

  Karşılıklı çıkarların değiş tokuşu gibi geldi bana... Ama herşeyin ucunda para vardır.

 17. Türkçesini beklediğim kitapti umarım ilk 10 num icinde olabilirim.

 18. Can Ulutaş Can Ulutaş

  Pratik bilgiler ile anlatımından dolayı ziyadesiyle başarılı bir bakış açısı oldugu inancındayım.

 19. Ozan Demir Ozan Demir

  Cidden bu kitabın çevirisini bekliyordum. Orjinal dilinde de bulamamıştım.

 20. Osman Koç Osman Koç

  Dr. Hakan Özerol'dan Davranışsal Finans kitabını keyifle okumuştum. Bu kitabın da tüketicinin aslında hiç de rasyonel kararlar vermediğini anlatan örneklerle dolu olduğunu tahmin ediyorum.

 21. Ismail Demirhan Ismail Demirhan

  cok sevinirim alabilirsem kitabı

 22. Kitap hediyesi var ve hiç yorum yok mu :)

 23. Mahmut Fudayl Mahmut Fudayl

  Girişimcilerdeki en büyük sorunlardan biri ürünü için hedef kitleyi, kimin ürününü neden alması gerektiğini belirle(ye)memesi. Kitabın da bunla ilgili ufuk açacağını düşünüyorum

 24. Listeme alma konusunda tereddüt etmeyeceğim bir kitap. Teşekkürler bilgilendirme için.

 25. Sahin.turker Sahin.turker

  yorum: teorik bilgiler sentezlenmiş günlük tecrübelere dayalı olması ufkumuzu açıcaktır yallız çevirmen, cem özdemirin.büyük payı var

  herseyden önemlisi bana kalırsa piyasaya çıkmayan,on binlerce , bilgelerin, olması, ve neyazıktır ki, bizlerin onlara ulaşamaması diye düşünüyorum

 26. Oğuzhan Oğuzhan

  Girişimcilerin en büyük ihtiyaçlarından birisi olan farklı büyüklükteki piyasaları, farklı bakış açılarına sahip yöntemlerle ve paradan bağımsız şekilde daha verimli bir şekilde yönetmek bu kitap sayesinde herkesin imdadına yetişiyor. Özellikle de pazarın kötüye giden yönlerinin batma derecesine ulaşabilecek kadar gerilemesi ve piyasaların hızlandırılması için farklı tasarımlara yer verilmesi ile gerçekten bir başucu kitabı olmaya aday gibi duruyor.

 27. Sahin.turker Sahin.turker

  ve bu arada insanların yorum yazması için,yorumların gizli olması akıllıca :) işinizi iyi yapıyorsunuz

 28. Gökhan Tezer Gökhan Tezer

  Başarılı Bir Kitap... Alınması şart :)

 29. Murat Ekim Murat Ekim

  Sıradaki kitabım bu olacak. Girişimcinin baş ucu kitaplarından biri olacaktır.

 30. Halil İbrahim Halil İbrahim

  "Dünya çapındaki en büyük işlem hacmine sahip pazar, paranın işlemediği bir pazardır" Sözünü ilk defa duydum ve anlamlı geldi , faydalı bir kitap gibi :)

 31. Isa Koç Isa Koç

  Tavsiyeleri spem bir kitap. Neyse konuya gelecek olursak, kim bir topluma, kültüre karşı aşırı uçlarda takılıyorsa, bunu ise amerika ve avrupa çıkarları doğrultusunda yapıyorsa nobel ödülü alır. Bu bir gerçek. Yoksa yaptığı iş ile alan sayısı çok aşırı az.

 32. Kitabı bana göndermezseniz webrazzi'yi tek kalemde silerim

 33. Osman Dereli Osman Dereli

  Yazarın adı Alvin , Alvine değil