Sokaktaki vatandaşa 4.5G'yi sorduk [%100 Teknoloji]
Webrazzi TV

Sokaktaki vatandaşa 4.5G'yi sorduk [%100 Teknoloji]

Millet olarak teknolojiye merakımız malumunuz. Cep telefonuna olan ilgi, genel olarak teknolojidekinden çok daha yüksek. Cem Yılmaz'ın gösterilerinde sürekli vurguladığı gibi; simitçisinden öğrencisine, şoföründen iş insanına kadar hemen herkesin cebinde son model akıllı telefonlar var. Ülkemizde 1 Nisan 2016 itibarıyla hizmete girecek olan 4.5G ile birlikte, mobil yaşam deneyimi gelişecek. İş, eğlence, sosyal yaşam, sağlık, eğitim ve daha pek çok alanda etkisini göreceğimiz 4.5G teknolojisi, Webrazzi olarak bizim önem verdiğimiz ve gelecek dönemde sıklıkla sizlere içerik olarak aktaracağımız bir konu.

Mikrofonumuzu sokaktaki vatandaşa uzattık ve 4.5G'ye hazır olup olmadıklarını sorduk. Aldığımız cevaplar çoğunlukla bizi çok mutlu etti. Çünkü bu yeni teknolojiden hemen herkes haberdar, bilinçli ve önemli bir kısmı da şimdiden hazırlığını yapmış durumda. 4.5G'ye hazır olup olmadığınızı bilmiyorsanız, SIM kart desteğinden bahsettiğimiz ve 4.5G destekleyen tüm modellerin listesini yayımladığımız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim. Buna benzer sokak röportajlarımız ve video dosyalarımız devam edecek. İyi seyirler...

Yorumlar (9)
 1. Keşke "4.5G destekleyen tüm modellerin listesini yayımladığımız yazımıza" derken link de verseydiniz.

  1. Yazıların yayımlanma zamanlaması sebebiyle linki ekleyemedik. Sonradan ekleyecektik ki siz erken davrandınız :)

 2. bu adam girişim ofislerinide sunsun bence

  1. O ne demek yahu? Ümit Öncel'e biraz ayıp olmuyor mu? Erdal Kaplanseren de zaten çok deneyimli ve güzel yayınlar yapıyor ama Ümit Öncel ile kıyaslayıp, bir de "'bu adam' girişim ofislerini de sunsun" demek pek hoş değil bence.

 3. Özgür Turanlı Özgür Turanlı

  Türkiye'de 3G'nin hızı harika, her yerde çekiyor; sıra 4 buçuk G'ye geldi, öyle mi?

  Evinde fiber internet kullananlar göremedi 100 Mbitleri, 4.5G ile 300 Mbit (Turkcell 900'ü gördüğünü söylüyor testlerde. 300 olsun bizim olsun, hiç itirazım yok) mi göreceğiz mobil cihazlarda?

  Mobil veriler baz istasyonuna havadan, daha sonra fiber karasal hatlar üzerinden taşınıyor. Madem Nisan'da 4.5G geliyor, mobilde 300 Mbit'i göreceğiz, buna uygun alt yapı olması lazım. Evde 100 Mbit'i görememek tezat değil mi?

  Balon mu değil mi yakında göreceğiz.

  Şahsen çok isterim. Upload hızları 1080p videoları (12 Mb/sn) hatta 4K videoları (60 Mb/sn) desteklesin falan...

 4. Türkiye'de bu tür haberler bence balondan öteye geçmez. Geçmiyor da zaten. Hepsi pazarlama stratejisi olarak kalıyor. Avrupa ya da uzakdoğudaki internet hızlarına ve ücretlerine bakıldığında, bu gibi 3g, 4g olayları pek iştah açıcı değil maalesef.

  Fiber adı altında insanlardan tonla para alınıyor ancak iş hizmete gelince, "bulunduğunuz yerle ilgili" denilerek baştan savma bir savunmayla işin içinden çıkılıyor. 2016 yılında, internetin her alanda hakimiyeti söz konusuyken, internete bağlanmak bir lüks değil, ihtiyaçtır. Bunu lüks bir şeymiş gibi göstererek ve diğer ülkelerdeki ucuza yüksek hızda ve adil kullanım kotası olmayan internetlerin örnek alınması ve vatandaşların enayi yerine konmaması gerekiyor.

  İnsanlar bu konuda bilinçlendirilmeli.

 5. Dikembe Mutombo Dikembe Mutombo

  bir kişi bile adil kullanım kotası saçmalığından bahsetmiyor. bu çağ dışı uygulamanın sonlandırılması gerekiyor.

 6. Cüneyt Ayyıldız Cüneyt Ayyıldız

  Onu bunu bilmem de Vodafone'ye geçeli 1 hafta oldu, 1 nisanda 4.5Gye geçeceğiz diyorlar daha benim evimin civarından 2G ile internete bağlanıyor o derece rezil bir altyapı ile dolusuna reklam yapanlara pek güvenmemek gerek...

 7. 3G den memnun olmamak mümkün değil. Hız sorunu bölgede bulunan(Bulunamayan!) baz istasyonlarından kaynaklanıyor. Elbette 4.5G 3 G'den hızlı olacak. Ama bence 3G neyimize yetmiyor :)