Girişimciliğe ilk kez adım atacak gençler için vergi muafiyeti tasarısı yasalaştı
Genel

Girişimciliğe ilk kez adım atacak gençler için vergi muafiyeti tasarısı yasalaştı

Bugün İnternet Yasası’nın kısmi iptaliyle ilgili gerekçeli kararı açıklanmasının yanında girişimcilik adına yeni bir tasarı daha TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın yasalaşmasıyla ilk defa iş kuran gençlere, bizim tabirimizle 'girişimcilere' vergi muafiyeti sağlanıyor.

Yasaya göre ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olan ve 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler, üç vergilendirme dönemi boyunca vergi muafiyetinden faydalanacak.

Söz konusu gelir muafiyeti, elde edilen kazançların en fazla 75 bin liralık kısmına uygulanacak.

Ayrıca ticari kazancı basit usuldeki mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı da gelir vergisinden muaf tutulacak. Bu tutar, her yıl günün ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden belirlenecek.

25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcının alınmayacağının da tasarı kapsamında yasalaştığını paylaşalım ve bu yasaların girişimciliği, daha ziyade teknoloji/internet odaklı girişimciliği artırıp artırmayacağını merakla bekleyelim.

Yorumlar (14)
 1. Eğer konunun görünen dışında bir açıklaması yoksa üç vergilendirme dönemi çok anlamsız olmuş. Bu kadar kısa sürede bir girişimin kâr edecek bir iş modeli kurması zaten çok nadir görülebilecek bir durum.

  "Hiç yoktan iyidir" diyerek, yetmeyeceği bariz bu dönem sınırının farklı bir yaklaşım ile genişletilmesi veya tanımlanması lazım.

  Elbette güzel memleketimizde insanımız varsayılan ayarlarında "nasıl bir hinlik bulsam da devleti dolandırsam" niyeti ile gezindiği için devletin temkinli adım atmasını da çok garip bulmuyorum.

 2. Hasan Hasan

  Yasaya göre ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olan ve 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler, üç vergilendirme dönemi boyunca vergi muafiyetinden faydalanacak.

  sınırlı girişimcilik :D

  1. Habib.ustun Habib.ustun

   +1 sevinmiştim bende, yaştan olmadı.. :(

 3. Ahmeta Ahmeta

  Girişimciliğin yaşı yok keşke yaş sınırı olmasaydı.

 4. Sigorta meselesi daha ciddi bir sıkıntı neden bütün ögrencilik haklarımdan feragat ediyimki

 5. Özge Özge

  Çok güzel bi yazı olmuş. Elinize sağlık. Sitenizi de çok beğendim bu arada. bu bilgiyi sitemde paylaşabilir miyim. Kaynak göstererek tabi.

  TŞK ederim şimdiden. Bu arada site adresim: http://www.incehesap.com/cep-telefonu-fiyatlari/

 6. Başlı başına saçmalık. 3 vergi dönemi çok kısa bir süre. Bu süre zarfında girişimci ne yapabilir ki. Ne yazık ki devlet yine yapmak için yasa yaptı.

 7. İndirim Kodları İndirim Kodları

  Girişimci desteğinden faydalanmak için girişimciliğe yaş koyan pırıl pırıl zekayı kutluyorum. Türkiye'de teknoloji alanında belli bir eğitim tamamlatıp daha sonra askere gidip geldiğinizde zaten ortalama 24-25 yaşında oluyorsunuz. Ardından hiçbir iş tecrübesi olmadan bir girişim kurmak başarıyla ne kadar yakınsa bu tarz yaş kısıtlamaları, kısa süreli vergi muhafeti de o kadar başarıya yakınlığa etkili olacak gibi görünüyor.

 8. Mustafa Kanorwala Mustafa Kanorwala

  yabanci gencler icinde bu yeni kural geciyor mu acaba?

 9. Selçuk Sever Selçuk Sever

  Resmi gazetede yayınlanmamış... Süreçle ilgili bilgisi olan var mı?

 10. Code Art Code Art

  3 vergi donemi kaç ay yapiyor

  1. Gökhan Ayantaş Gökhan Ayantaş

   Burada vergi dönemi olarak 1 Ocak ile başlayıp 31 aralık ile biten vergi dönemi kasdedilmiştir. Yani 1 0cak itibariyle faaliyete başlarsanız 3 vergi dönemi 3 yıldır. 1 Temmuz itibariyle işe başlarsanız 3 vergi dönemi 2.5 yıla tekabul eder. Yasayı okumadım fakat olağan üstü bir durum söz konusu değil ise bahsettiğim vergi dönemini ifade eder.

 11. Fatih Çiçek Fatih Çiçek

  slm..bu kanun daha yürürlüge girmedigini askıya alındıgını söylüyorlar