Türk Telekom Grubu şirketleri, yeni logoyla tek isim altında toplandı
Yorumlar (16)
 1. Semiz Otu Semiz Otu

  Çok berbat bir logo , hatta logo diyemeyeceğim , bir text bir kaç üçgen o kadar. Şekiller de muhtemelen freepik gibi bir kaynaktan alıntıdır. Yazık kim bilir ne kadar para ödediler

 2. Vip Girişim Vip Girişim

  Hali hazırda güçlü markalar oluşturmuşken bu markaların adlarını değiştirmek pek anlamlı gelmedi.

  1. Ahmet Utku Ahmet Utku

   Şirketleri birleştirmelerinin başka bir sebebi var aslında. 21 yıllık özelleştirme süresiyle ilgili bir durumdan dolayı tüm markaları birleştiriyorlar.Zamanı gelince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

 3. Doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Bütün bu markalar artık daha güçlü bir hissiyat verecektir.

 4. Hayırlı olsun çok beğendim yeni logoyu.

 5. Adamın Biri Adamın Biri

  3 tane zaten güçlü markayı al, tek bir tanesi altında topla ve ona logo olmayan bir logo ver. böyleceeeee..... neyse ne olacağını ileride göreceğiz.

  ama logo değil o. Logo dediğin şey bi imgedir, silüettir, nerde görsen onu hatırlarsın. burda logo hangi üçgen oluyo acaba biri bana söyleyebilir mi? logo o üçgenlerini biri mi yoksa o darmadağınık yerleşimi mi? logo olmayan logo

 6. Celal Nas Celal Nas

  Kadrolarda Avea yöneticilerine öncelik tanındığını duydum. Karar bence mantıklı. Umarım kaliteli hizmet çıtasını oldukça yukarı taşırlar.

 7. Selimyksl Selimyksl

  Son dönemdeki global telcoların marka revizyonlarına bakınca gayet uyumlu bir logo olmuş.

 8. Engin Engin

  3 koca markayı harcamışlar

 9. Mehmet Mehmet

  Şirket yöneticileri ortaokul mezunu, buradaki herkes prof. Tüh batıracaklar firmayı, yorumcularına verseler de kurtartarsalar şirketi. Logo sadece üçgenler değil, Türk Telekom yazısıyla bütünü logo olarak görülmeli. Yadırganması normal, yakında kanıksanacaktır. Birleşmesi de doğru bir karar hatta kaçınılmazdı.

  Bu arada Microsoft'un logosu da dört tane kare.

  1. Adamın Biri Adamın Biri

   Başarısızlığın sebebi ortaokul mezunu, başarınınki de prof olmak değil ki? Muhtemelen bu logoyu da bir title ı olan birine yaptırdılar. Kabul edenler de yine title ı olan bir başkasıydı. Nasıl Steve Jobs ı bir tahsil ya da title o konuma getirmediyse bizim profları da dünyayı anlamaktan uzak ucuz zihinli idareciler olmaktan kurtarmıyor o lisanüstü diplomaları.

   Burada değerlendirme yapanları anadolu usulü "Ayy cahil bunlar" tonajlı eleştirirseniz zaten eleştiri kabul etmiyorsunuz demektir. Söyleyenlere değil de ne söylediklerine bir bakın isterseniz.

   Microsoftun logosu daha düne kadar yazıyla micrsosoft idi. Belli bir fontu vardı ve o slüet görünür görünmez aklında o markayı çağrıştırıyordu. Keza samsung da aynı şekildedir.

   Oysa burada logonun ciddi anlamda dağınık olması söz konusu. Belli bir silüeti var mı, o yeterince benzersiz mi, akılda kalıcı mı, yeterince basit mi, işin doğasına özgü mü.... Bu ve benzeri soruların çoğundan pek de yüksek not almayacatır ama dinleyen yok ki. Pis ve cahil halk söylese nolcak.

   Ayrıca bu haber altında ister istemez logo ile birlikte 3 markanın birleşmesi de konuşuluyor, o da haliyle logoyu tek başına değerlendirme şansı bırakmıyor. Hem şirket birleşmesi hem de logonun kötü olduğunu söyleyince logoyla ilgili değerlendirme gölgede kalıyor. Şirket birleşmesi iyi logo kötü desen o da fazla karışık bu (sizin) seviyedeki bir değerlendirici kitle için.

 10. Ferhat Ferhat

  Font güzel, üçgenler de modern duruyor fakat çok dağınık duruyor. Kırmızı üçgen çok alakasız yerde bence.

 11. Beren Beren

  Logodan çok cliparta benziyor bu işlerden hakketten memlekette anlayan yöneticiler yok.

 12. Benden önce ki yorumcular bir çok şey yazmış ama işin içinde biri olarak biraz da ben "suya" yazı yazmak istiyorum!

  Öncelikle logolar artık statik mecralara uyacak şekilde tasarlanmıyor. Yani çok müthiş "dehşet" bir logo bulabilirsiniz (bulunuyor da...) ama bunlar daha sonra çok farklı kriterlere tabii tutularak eleniyor.

  Yıllar önce basılı mecra için logo üretilirdi ve logo'ya sanatsal bakış açısı daha yaygındı. Resmen sanat eseri logolar vardır... Ama artık basılı mecra yerini önce TV'ye daha sonra internet'e bıraktı ve işin içine ister istemez animasyon girdi.

  O "dehşet" olarak tabir edilen logolar ne yazık kı animasyona ve farklı mecralarda istenilen renk tutarlılığını vermeye yatkın değildirler. Evet İlk bakış da bize çok basit gelen hatta bir anaokulu öğrencisinin elinden çıktığı izlenimi veren bu "basit" logolar inanın çok sıkı kriterler göz önünde bulundurularak son şeklini almakta ve nihayi karar verilmektedir.

  Türk Telekom'un logosu, anlaşılıyor ki sadece dijital ortamlar (TV, Sinema, Internet, Mobil v.s...) için düşünülmüş ve tasarlanmış gibi gözüküyor... Yakında yayınlanacak TV reklamları ve internet banner'larından da anlayacağız ki logonun ne kadar "esnek" ve ne kadar "oynanabilen" (puzzle misali) bir atmosferi olduğunu göreceğiz. Material tasarımlar her türlü atraksiyona açıktır. Tüm reklam boyunca üzerinde oynayıp yine aynı konuma getirilebilme potansiyeli çok yüksektir.

  3 markanın birleşmesi konusu ise çok ama çok geç kalınmış bir karardır. TTnet yarattığı olumsuz algı ve daha bir çok konu birleşmeyi zorunlu hale getirdiği açık.

  Sonuç olarak doğru alınmış bir karar ve çok basit gibi görünse de doğru bir logo.

 13. Logoyu tasarlayan interbrand ama Türk Telekom adamların parasını ödemedi herhalde :) Logo fena değil sade olmus. Kendine özgü bir yazı karakteri yaratılmaya çalışılmış. Harf boşluklarına ve yüksekliklerine duyarlı bır logo ama yazı tipini ben beğenmedim. Üçgenler bence ok ama ne derece kullanışlı onu bilmem. Nihayetinde yeni logoyla birlikte gönderdikleri faturaların tipografisini de incelemek gerek. Bizimkiler bi tarafını düzektir öbür tarafında sıçar genelde.

 14. Guzel logo yapmislar, bir tek bu eksikti simdi tam oldu. Sikayetvar sitesinde artik sadece ttnet playstore dolandirilma vakalarinin yaninda avea dolandirilma vakalari ve tivibu dolandirilma vakalari da ortaya cikacaktir.