iOS 9.3 ile göz dinlendirici özel mod ve öğrenciler için çoklu kullanıcı desteği geliyor
Teknoloji

iOS 9.3 ile göz dinlendirici özel mod ve öğrenciler için çoklu kullanıcı desteği geliyor

Apple'ın bugün itibariyle yazılım geliştiricilere beta olarak açtığı yeni iOS 9.3 güncellemesiyle iPhone ve iPad'ler için önemli yenilikler hazırladığı ortaya çıktı.

iOS 9.3 versiyonunda ilk dikkat çeken özellikle Apple'ın kendi f.luxvari uygulamasını geliştirmiş olması. Bilindiği gibi 2015'in sonlarına doğru popüler uygulama f.lux'u iOS'a dolaylı yollardan yüklemek mümkün hale gelmişti ancak daha sonrasında Apple tarafından bloklanmıştı. Şirket daha sonra bunun güvenlik gerekçisiyle yapıldığını açıklamıştı. iOS 9.3 ile Apple bulunduğunuz zaman dilimini ve bölgeye göre ekrandaki mavi ışığı siz yatmadan önce kısmaya başlıyor bu sayede hem gözleniriz daha az yorulmuş oluyor hem de daha verimli bir şekilde uyuyabiliyorsunuz.

Bir diğer önemli özellik ise ''Apple School''. Bilindiği gibi iPad okullarda dersler sırasında yaygın olarak kullanıyor Apple da bunu göz önüne alarak okullarda kullanılan iPad'ler için özel bir uygulama geliştirmiş. Öğretmenler öğrencilerin iPad'lerinde neler yaptığını uzaktan görebilecekler ve ders esnasında onlara daha verimli bir şekilde yardım edebilecekler.

Bir diğer önemli özellikle ise çoklu kullanıcı modu. iPad'ler artık birden fazla kullanıcı hesabına sahip olabilecekler ve öğrenciler kendi hesaplarıyla giriş yaparak kendi indirdikleri uygulamalara ve belgelere erişebilecekler. Bu özellikle şu an için yalnızca ''Apple School'' uygulamasıyla çalıştığını belirtelim. Ancak birçok iPad kullanıcısının çoklu kullanıcı modu özelliğini isteyeceğini düşünecek olursak sonraki güncellemelerde Apple'ın bunu tüm iPad kullanıcılarına getireceğini düşünebiliriz. iOS 9.3 güncellemesi şu anda yalnızca ücretli Apple geliştirici hesabına sahip olan kişilere açık ve gelecek haftalarda tüm kullanıcılara sunulmuş olacak.

Yorumlar (2)
  1. Ozgrozer Ozgrozer

    Apple'ın f.lux uygulamasını neden kapı dışarı ettiği belli oldu ama böyle bir özelliğin uygulama yerine işletim sisteminin bir parçası olması çok daha iyi tabi. Developer beta'larını sadece Apple Developer Program'e kayıtlı olan geliştiriciler değil herkes indirebiliyor. Sadece Apple'ın developer sayfası yerine farklı kaynaklardan linklerin bulunması gerekiyor. Sırf Night Shift özelliği için bile hemen kurulabilir.

  2. Fatih Beyribey Fatih Beyribey

    Apple okullar içinde uygulama geliştirmeye başladı ise vay girişimcilerin haline.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri