Yandex Çeviri'ye 'Elfçe' eklendi
Genel

Yandex Çeviri'ye 'Elfçe' eklendi

Bugüne kadar 64 dilde tercüme hizmeti sunan Yandex Çeviri'ye katılan son dil Elfçe oldu. Yandex, J.R.R. Tolkien tarafından geliştirilen fenomen dili, Tolkien'in doğum günü olan 3 Ocak'ta Çeviri servisine beta sürümüyle ekledi.

yandex sindarin

Dilbilgisi kuralları ve 25 bini aşan kelime sayısıyla en gelişmiş kurgu dillerden biri olarak gösterilen Elfçe'nin Quenya ve Sindarin olmak üzere iki kolu bulunuyor. Yandex Çeviri servisi ilk etapta Sindarin Elfçesi'ni kapsıyor ve yalnızca Yandex Çeviri masaüstü versiyonunda kullanılabiliyor. Servis üzerinde Türkçe ve Sindarin arasında tercüme yapmak da mümkün.

Elfçe başta Duolingo olmak üzere farklı dil uygulama ve servislerinin bir süredir gündeminde olsa da Yandex dili Çeviri hizmetine ilk dahil eden teknoloji şirketi oldu.

 

Yorumlar (3)
  1. Alikoprulu Alikoprulu

    Putin bizi haksız gösterip kendisi haklıymış gibi davranıp, Türkiye'ye ambargo uygulayacak bende Yandex kullanacağım :D İsterse bin dil eklesin Edge ve Firefox varsayılan tarayıcılarından çıkardım. Herkese iyi çalışmalar...

  2. Ziyahan Albeniz Ziyahan Albeniz

    Keşke dünya üzerinde yaklaşık 2 milyon insanın ortak iletişim için kullandığı, öğrenmesi gayet kolay, 2 haftalık bir eğitimle intermediate düzeyde iletişim kurabileceğiniz Esperanto dilini de çeviri skalalarına ekleselerdi. Duolingo, Google Translate, Facebook gibi pek çok platformda desteklenen bu dili, Yandex çevrisi dilleri sakalasında da görmeyi arzu ediyoruz.

  3. Yunus Yunus

    Yandex istediği kadar ugraşsın hiç bir zaman google kadar popüler olamayacak.