Uber şimdiye kadar toplam bir milyar kez yolcu taşıdığını duyurdu
Mobil

Uber şimdiye kadar toplam bir milyar kez yolcu taşıdığını duyurdu

Değişik ülkelerde açılan onlarca kamu davaları ve taksicilerin ayaklanması, küresel pazardaki dişli rakipler, yeni ürün lansmanları ve 62 milyar dolarlık değerleme ile gelmesi beklenen yeni yatırım. 2015'in Uber için dolu dolu bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu gelişmelerin yanında Uber, yılbaşı arifesinde bir milyarıncı yolcu taşımasını yaptığını resmen duyurdu.

Uber'in aktardığına göre Londra'da mavi Honda Insight Hybrid otomobiliyle uberX şoförlüğü yapan Ara, Marvin isimli yolcusunu gitmek istediği 2,5 kilometre ötedeki lokasyona götürerek Uber'in bir milyarıncı taşımacılığını yapmış. 2009 yılında yalnızca iki otomobille San Francisco'da hizmet vermeye başlayan Uber, 2014 yılı sonunda toplam 66 ülkede günlük olarak 3 milyon kez servisinin kullanıldığını açıklamıştı. Şirket geçtiğimiz haftalarda da 62,5 milyar dolar değerleme üzerinden 2,1 milyar dolarlık yeni yatırım aradığını açıklamıştı.

Şirketin önemli bir rakibi olan Lyft'in de 2015 yılında her ay 13 milyon yolcu taşımayı projeksiyonladığı rapor Techcrunch tarafından yayınlanmıştı. Finansal rapora göre Lyft 2015 yılında toplam 90 milyon yolcu taşımayı planlıyor bu sayısı yıl sonunda aylık 13 milyon taşıma bandına çekmeyi hedefliyordu. Ancak Lyft tarafından henüz kesin rakamların paylaşılmadığını belirtelim.

Uber ise bir milyarıncı taşımasını kutlamak için her şehirde bedava konser biletleri, ücretsiz taşıma gibi hediyeler dağıtarak kutluyor. Ayrıca bir milyarıncı taşımadaki yolcu olan Marvin bir yıl boyunca Uber tarafından ücretsiz olarak taşınacak, şoför Ara ise Uber'in olduğu istediği bir şehire giderek tüm masrafları Uber tarafından karşılanacak bir tatil yapacak.

Görsel Kaynak: Prathan Chorruangsak / Shutterstock.com

Yorumlar (2)
  1. Engin Engin

    62 Milyar USD Değerleme neye göre?... her bir taşımadan fix 20 USD alsa bile şuana kadar yaptığı ciro 20 milyar USD olur...

  2. Özellikle ABD'de bazı "balon" ve medya gücü ile olduğundan büyük gösterilen firmalar olduğuna ben de katılıyorum... Ama yeni kurulan firmalar cirolarına göre değerlendirilirse pek çok yeni girişim tek kuruş yatırım alamazdı... Yatırımcılar cirodan ziyade yakın gelecekteki "muhtemel" ciro beklentilerine göre yatırım yapıyorlar diye biliyorum... Tabi Türkiye'de durum bu değil, Türkiye'de yatırım yapanlar, ertesi gün "ee ne zaman kâr payı alacağız" demeye başlarlar! Kültür meselesi... Reel değer olarak bence de Uber 62 milyar USD etmez... Ama eğer adamlar hedefledikleri şeyi başarırsa, yakın gelecekte Uber'in reel değerleri 62 milyar USD'den çok çok daha fazlası edebilir...