Uber'in başarısının sırrı her zaman her yerde olmak mı?
Teknoloji

Uber'in başarısının sırrı her zaman her yerde olmak mı?

Teknoloji dünyasında son birkaç yıldır en dikkat çeken şirketlerden bir tanesi şüphesiz Uber. Yaptığı hamleler, girdiği rekabetler ve stratejileriyle şirket hakkında konuşturmaya da devam ediyor. Peki Uber'i bu başarıya taşıyan en önemli faktörler neler?

Uber'i başarıya taşıyan stratejinin başında ''her zaman, her yerde'' ol hedefi geliyor. Bugün birçok girişim veya şirket kullanıcıların en fazla olduğu platformlarda olmayı tercih ederken geri kalan görecili olarak daha düşük kullanıcıya sahip platformlarda olmayı tercih etmiyor. Bugün ise Uber aracını Apple Watch, Pebble, Microsoft Band 2'den çağırmanın ötesinde Slack ve HipChat gibi uygulamalar üstünden bile çağırabiliyorsunuz. Bu da Uber'i her zaman platformdan erişilebilir bir uygulama yaparak rakipleriyle rekabetinde elini güçlendiriyor.

Bir fikir ortaya çıkarmak ardından taslaklarını hazırlamak ve son olarak hayata geçirmek girişimler için göründüğü kadar kolay bir başlangıç değil. Uber'in bir diğer avantajı da planladığı hamleleri sahip olduğu geliştirici ekibi ve ürün ekibiyle birlikte hayata geçirmekte oldukça başarılı olması. Ürünün hayata geçirmesiyle birlikte takibi işler bitmiyor, birden fazla platformda yer alan uygulamanızın aynı performansta çalıştığından da emin olmalısınız. İşte bu noktada Uber bunu doğru bir şekilde sağlıyor. Uygulama onlarca farklı platformda yer alıyor ve doğru bir şekilde çalışıyor. Bugün iOS ve Android'e kıyasla çok az kullanıcıya sahip olan Windows Phone platformunda bile uygulama doğru bir şekilde çalışıyor ve Uber tarafından ciddiye alınıyor. Bu da alternatif platformlarda yer alan kullanıcılar tarafından tercih edilmesini sağlıyor, çünkü rakipleri her durumda Uber kadar alternatif platformlara eğilemiyor.

Bir tarafı fiziksel durumlara bağlı diğer tarafı tamamen teknolojiyle iç içe olarak Uber'in bir diğer doğru hamlesini de yazılım geliştiricilerle kurmaya çalıştığı işbirliği strateji olarak gösterebiliriz. Yazılım geliştiricilere açtığı API ile geliştiricilerin kendi uygulamaları içerisinde Uber aracı çağrılabilmesinin önünü açan şirket hem kendi içinde onlarca platformdaki uygulamalarını geliştirirken diğer yandan da önemli derece eforunu dışarıdaki geliştiricilere ayırıyor. Ancak bu tabi ki şirkete daha fazla kullanıcı, bilinirlik ve pazar payı olarak geri geliyor.

Son olarak ise söyleyebileceği Uber'in ''kapsamı''. Şirket teknolojisini ve uygulamalarına bu kadar fazla efor harcarken diğer tarafta dünyanın tüm büyük şehirlerinde sıklıkla Uber aracı görebiliyorsunuz. Örnek vermem gerekirse şu an yaşadığım New York'ta dışarıdaki reklam panolarının büyük bölümünde sizi Uber şoförü olmaya çağıran reklamlar var. Hatta şirket düzenli çalışma saati sözü verdiğinizde aylık 7 bin dolar garanti para ödeyeceğini dahi bu reklamlarda belirtiyor. Yollarda en az sarı taksi kadar Uber aracı görüyorsunuz. Şirket erişebilirliğini arttırmak için araç sayısına çok büyük boyutlarda yatırım yapıyor ve bu da onu kullanıcıların gözünde her zaman ve her yerde erişilebilir bir şirket yapıyor. Tüm bu stratejiler toplandığında ise değerlemesi 50 milyar dolardan fazla ulaşmış ve ulaşımın kurallarını yeniden tanımlamış bir şirket ortaya çıkıyor.

Görsel Kaynak: Prathan Chorruangsak / Shutterstock.com

Yorumlar (6)
 1. Bu firma sermayenin gücünün en büyük özetleyicisi. Deli rakamlara plakalar alan taksiciler ne kadar bağırıp çağırsa bile kimse takmıyor ve UBER yükselişini sürdürüyor. Ezber bozan diyoruz ama ciddi büyük bir ekosistemi çökertiyor aslında. Taksicilere üzülüyorum, eğer ülkeler önlem almazlarsa onları zor bir gelecek bekliyor.

  1. Taksicilere uzuluyormusun? Ya sen hic taksiye binmedin yada br koyde falan yasiyorsun. Taksicilerin bir sey yapmadigi kulagimizin arkasi kaldi! Beter olsunlar. Hepsi barbar, hepsi hanzo. Ataturk havalimaninda herkes caniyla ugrasiyor bu kansizlar pazarlik yapiyor! kisa mesafelere 200TL 300Tl istediler.

   Onlara uzulecegine halka kendine uzul!!!!

 2. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Türkiye'de varlığı bile hissedilmeyen bir girişim hakkında neden bu kadar konuşuyoruz. Gerçekten anlamadığımdan konuşuyorum. Sonra gençler yani biz, bu haberlerden algımızı oluşturup var olmayan bir dünyada başarı peşinde koşuyoruz.

  1. Kelimesi kelimesine katılıyorum Volkan. Türkiye'de değil Dünyanın çoğu ülkesinde başarısı olmayan bir çalışma modeli bu. Ben Budapeşte'de yaşıyorum, burada da heryerde övüyorlar ama kullanan sayısı ise günde 20 kişiyi geçmez 3 milyon nüfusluk şehirde. Rent a car firmaları bile daha başarılıdır ama nedense hep bunlar haber oluyor. Sanırım Uber Başarısının Sırrı = Medya gücü.

 3. Hamit Gurakar Hamit Gurakar

  Uber Türkiyede de gercekten güzel hizmet veriyor ancak UberGo gelecegi soylenmesine ragmen kullanılamıyordu en son UberXL yolculugumda şoföre sordum UberGo yu kendisi mevzuatlarda(!) sıkıntı cıktıgı icin kullanılamıyor Türkiyede dedi. Suan UberTaxi devrede ancak aynı zamanda UberBlackde Türkiyede cok getirisi olmayacagı icin etkin degil henüz demişti. UberXL ve UberTaxi ile Türkiyede ne kadar devam ederler düşündürüyor acıkcası. Uber bir gün Türkiyeden cekilirse ciddi manada üzülecek olanlardanım. Bitaksi rekabeti ne olur cok kestiremiyorum ancak Uberin kullanıcılarını her zaman sürprizler yapıp onları kullanmaya ve memnun etmeye yonelik stratejileri gerçekten tekrar kullanmama neden oluyor. Kendim UberXL deneyimimi blogumda su yazıda ele almıstım: http://hamitgurakar.com/uber-xl-deneyimi/ dileyen arkadaslar da bu yazıdan faydalanabilir :) Yakın zamanda UberBot u denicem bakalım o nasıl bir deneyim olacak :)

 4. Aliselcuk Aliselcuk

  Yazılım geliştiricilerle kurduğu işbirliği derken:

  (özetle açık bulma programı ile defalarca güvenlik açığı tespit ettiği halde $0 ödül alan bir white hacker)

  https://medium.com/bread-and-circuses/how-i-got-paid-0-from-the-uber-security-bug-bounty-aa9646aa103f