Btech Innovation, medikal 3 boyutlu üretim konusunda öncü rol üstleniyor

Btech Innovation, medikal 3 boyutlu üretim konusunda öncü rol üstleniyor

Hacettepe Teknokent'te konumlanan Btech Innovation, endüstriyel 3 boyutlu üretim dikeyinde gelecek vaad ediyor. BTech Group’un sağlık alanındaki faaliyetlerini üstlenen yeni nesil girişim, 3 boyutlu baskı teknolojilerinde öncü rol üstleniyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse Btech kanser, yaralanma ve kaza gibi sebeplerle kaybedilen kemik dokuları yerine kişiye özel protezler geliştiren bir teknoloji şirketi. Dünyada oldukça yeni olan bu dikeyde Türkiye'yi temsil eden girişim 2014 yılından bu yana medikal 3 boyutlu üretime odaklanıyor.

Protezler ve fiziksel modeller

Üç boyutlu üretim konusunda tecrübeli bir ekip tarafından kurulan Btech Innovation, sıkça ihtiyaç duyulan kafa, yüz, çene, kalça ve diz bölgesi protezlerini üretiyor. Savunma sanayisinden yatırımcıların da desteğini alan girişm, bu protezleri üretmek için de özel geliştirilmiş titanyum ile üretim yapabilen 3 boyutlu yazıcıları kullanıyor.

Btech'in diğer bir faaliyet alanı ise 2 boyutlu radyolojik görüntüleri 3 boyutlu fiziksel modellere çevirmek. Bu modeller sayesinde cerrahlar ameliyatlara 3 boyutlu modeller üzerinde çalışma yapabiliyor. Hem önemli ameliyatlarda prova yapabiliyor, hem de tümörlü veya riskli bir bölge varsa bunu 3 boyutlu olarak tüm dokularla ilişkisini görebiliyor.

3 boyutlu baskı teknolojisinden faydalanan kaplumbağa

Genel Müdür Kuntay Aktaş'tan aldığımız bilgiye göre Btech Innovation yaptığı çalışmalarla uluslararası kanalların da dikkatini çekmiş ki BBC ve Discovery Channel belgesellerine giren kaplumbağa çalışması da bunlardan biri.

3d-kaplumbaga-btech

Dünyanın en büyük ikinci sağlık fuarı olan Arab Health’te bu sene ilk defa medikal '3D printing' bölümü kurulduğunu paylaşan Kuntay Aktaş, bu fuarda yer alacaklarını ve küresel bir büyüme hedeflediklerini ekliyor. Türkiye pazarında ise diğer oyuncularla birlikte tecrübe paylaşımına dayalı ilişki sürdürdüklerini ve pazarı hep birlikte büyütmeye çalıştıklarını dile getiriyor.

Kuntay Aktaş, şu anda ürettikleri 3 boyutlu protezlerin parasının hastalar tarafından ödendiğini ama devlet tarafından ödeme yapılmasına dair çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu da paylaşıyor.

Bu yıl de YFYİ’de sağlık kategoriside TEB Büyük Ödülü ve 25 bin TL değerinde ABD Kampı Özel Ödülü kazanan Btech, umuyorum bu ayrıntılı tanıtımımızla çalışmalarını daha ileri bir noktaya taşıyacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.