Webrazzi Ventures: Türkiye'den dünya çapında girişimler çıksın diye doğdu!
Yatırım

Webrazzi Ventures: Türkiye'den dünya çapında girişimler çıksın diye doğdu!

webrazzi-venturesTürkiye internet ekosisteminin dünya çapında işler çıkartabilecek güce sahip olduğunu Webrazzi'yi kurduğum 2006 yılından beri sürekli dile getiriyorum. Bu zorlu yolda elbette ülke olarak alınması gereken kararlar ve uygulanması gereken stratejiler var. Diğer taraftan da bizlerin üzerine düşen görevler var.

2016 yılında 10. yaşını kutlayacak olan Webrazzi'nin ilk gününden beri edindiğimiz tecrübe ve sahip olduğumuz global network bize gösterdi ki, eğer doğru işler doğru bağlantılarla hayata geçirilirse başarıyı yakalamak daha mümkün hale geliyor. Sermaye bu süreçte belirli bir noktadan sonra gerekli olan bir araç ve büyük oranda da birçok iş modeli için sadece stratejik bir enstrüman olarak dikkat çekiyor.

Bu sebeple sizlerle bugün çok büyük heyecan duyduğum yeni oluşumumuz Webrazzi Ventures'ı paylaşmak istiyorum.

Webrazzi Ventures iki farklı işi tek çatı altında yapacak.

 1.  Yatırım Tercihen henüz ilk yatırımını almaya hazırlanan ve çoğunlukla çok erken aşamadaki girişimlere yatırım yapacağız. Bu konuda önümüzdeki dönemlerde duyurularımızı hızlandıracağız ve sizleri bilgilendireceğiz. Hisse oranları ve yatırım bedelleri tarafında da çok net bilgileri sizlerle paylaşacağız.
 2. Üretim Hem Webrazzi ekibi içinden hem de dışarıdan seçilmiş yeteneklerin katılımıyla değer yaratacak girişim fikirlerini hayata geçireceğiz. Eğer bizimle kafa kafaya verip bir fikri, iş planından yazılımına birlikte hayata geçirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Webrazzi Ventures adımımızı henüz bir başlangıç olarak görüyoruz ve ileride birlikte güçlendikçe çok daha ileriye birlikte gideceğimize inanıyoruz. Bu sebeple sektöre fayda sağlamak isteyen tüm bireylere ve şirketlere kapımız açıktır. Her türlü işbirliğine de sıcak bakarız.

Detaylı duyuruları önümüzdeki dönemlerde gerçekleştireceğiz. Gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız ventures.webrazzi.com adresine gidebilir ve e-posta adresinizi bırakabilirsiniz. Kısa süre içinde hem Webrazzi Ventures web sitesi tam anlamıyla hazır olacak hem de tüm detayları paylaşacağız. O zamana kadar tek yapmanız gereken e-posta adresinizi bırakmak.

Yorumlar (26)
 1. Altuğ Gürkaynak Altuğ Gürkaynak

  Eli kulağındadır diyordum, haberi geldi. Çok sevindim. hayırlı olsun.

  Beraber çalışma fırsatı buluruz umarım.

 2. Ismail Demirhan Ismail Demirhan

  Girişim fikrimi paylasmak için sabırsızlanıyorum

 3. Erbu Işıklar Erbu Işıklar

  Yıllardır kafamda hep bir fikirler oluşur ama maddi ve manevi olarak hep yalnız kaldığımdan gerçekleşemez. Daha sonra üzerinden 6 ay geçer ve birileri yapmış olur :) Umarım her fikri iyice dinler öyle hemen başınızdan savmazsınız. Hayırlı olsun

 4. Teknoloji üzerine haber yapan bir blog sitesinin şirketler kurmaya ya da yatırım yapmaya başlaması işinin doğasına aykırı değil mi? Webrazzi'nin göre tarafsız haber yapmaktır. Bundan sonra kendi ortak olduğu şirketlerin haberleri daha çok duyurulacak sanırım. Tarafsızlığı kaybetmemek adına, yatırım şirketinin adı Webrazzi Ventures yerine başka bir şey olsaydı daha isabetli olabilirdi sanırım.

  1. Murat Sergün Murat Sergün

   Bundan evvel tarafsızdıda sanki :D

   1. Bu iyiydi.

  2. Şirketin adı Mahmut Ventures olsaydı Webrazzi tarafsız olmaya mı karar verecekti? Bunun şirketin ismiyle ne ilgisi var? Ayrıca taraflı olmak için kendi VC şirketi olmasına da gerek yok, XYZ Ventures ile anlaşır ve onların işine gelecek haberleri de yapabilir. (Belki de zaten yapıyor?)

   Bu yüzden, Webrazzi ortaklarını da yalnızca blog işi yapın diye sınırlandırmak adil değil, başka işlere girip para kazanmayı onlar da ister.

   Öte yandan, eğer tarafsızlığını yitirip de Webrazzi Ventures Blog'a dönerse (ki yeterince tarafsız olmadığına yönelik kabul edilebilir eleştiriler halihazırda var), ekosistem takipçileri alternatif bloglara yönelir ve alternatif bloglar gelişmeye başlar. Webrazzi.com da bu rekabetten zarar görür.

 5. Şu yorumları anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Bi startup a yatırım yapmak, destek vermekten daha güzel ne olabilir? Kahve muhabbettine gelince 'bizde melek yatırımcı yok' diye mızmızlanmaya bayılırsınız. Herşeye köstek olma, daha tam olarak ne olduğunu anlamadan yerme işinden vazgeçin artık.

 6. Şafak Tozar Şafak Tozar

  Arda Bey, yaklaşık 10 yıldır Webrazzi okuyucusuyum. Webrazzi'nin ilk çıkış anında sosyal medyada paylaştığı "Biz geliyoruz!" videolarını hatırlıyorum :) Webrazzi'nin gelişim sürecini yakından izleme fırsatı yakaladım. Etkinlikler, Kariyer, Pro, Adrazzi, Store gibi kanalların eklenmesi beni hep mutlu etti. Ventures'e de bir o kadar mutlu oldum. İnşallah birlikte çalışma fırsatı yakalarız. Selamlar.

 7. Çok güzel bir haber. Hayırlı uğurlu olsun.

 8. Emre Yazıcı Emre Yazıcı

  Sizin gibi sektöre hakim bir şirketin böyle bir görevi üstlenmesi çok iyi olmuş. Dikkat edin üstlenmek dedim çünkü ülkemizdeki ekosistemde gerçekten çok sağlam bağlantılarınız olduğundan haberim var. Sizi uzun bir zamandır takip eden bir okuyucunuz ve bir yazılım mühendisliği öğrencisi olarak açıkçası ben çok heyecanlandım.

 9. Dünya'da çapında biraz büyük iddia ama melek yatırımcıların yatırım yapabilecekleri girişimler çıkarmanız yeterli olacaktır.

  "Türkiye’de toplamda ağlar ile birlikte 700’ü aşkın melek yatırımcının olduğu hesaplanıyor ve melekler, 2016’da minimum 50 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor." Kaynak: http://www.patronturk.com/melek-yatirimcilar-hangi-sektorlere-yatirim-yapacaklar-1069h.htm

  1. 700 meleğin kaçı bizim aşina olduğumuz Galata Business Angels, Aslanoba, BIC vb. melek yatırımcılar gibi yatırım yapacak şirket arayıp yatırım yapıyor, kaçı yalnızca vergi avantajlarından dolayı Melek Yatırımcı Sertifikası alıp parayı bir şekilde bir cebinden diğer cebine koyuyor?

   Bu konuda bilgi sahibi olan birisi yorumlarını paylaşırsa çok memnun olurum.

 10. Cok mantikli. Arda abinin bu kadar baglantisi var bunca startup dogusuna ve buyuyusune tanik oldu. Bunlardan startup larin para kazanma modellerinde destegi buyuk olacaktir.

  Tebrikler

 11. Serdar Yılmaz Serdar Yılmaz

  Harika bir haber.

 12. Oluk oluk growth hacking kokuyor. Elbette başarılar!

 13. Çağatay Hakker Çağatay Hakker

  Webrazzi boş durmuyor duruma bakılırsa, güzel bir girişim bence.

 14. Hepimiz için hayırlı olsun... Ses getirecek projelerin çıkacağı günleri heyecanla bekliyorum

 15. Fatih Dönmez Fatih Dönmez

  Cok guzel bir gelisme ekosistem icin. Hayirli olsun simdiden :)

 16. Ömür Karaca Ömür Karaca

  Yatırım mantığı şöyle mi olacak?

  20K USD yazılım desteği

  20K USD tasarım ve pazarlama desteği

  60K USD PR desteği.

  Girişimciye de 1500 TL maaş.

  İşi başarırsa da 60K USD ikinci tur reel cash elle tutulut gözle görünür para.

  Bak şeffaf olacağız dediniz, duyarsak 100K dolar yatırım falan haber yapıp, detayı da böyle çıkarsa ayıp olur:)

 17. Güzel bir haber. Ancak şu soruya cevap verebilecek mi

  *Türkiye de yatırım için tek hedef sektör internet sektörü mü acaba ? Neden tüm melek yatırımcılar ve ağlar internet tabanlı start-up lar ile ilgileniyor ? revenue modelleri daha etkin know-how start-up lar da var bu memlekette.

  Şahsi fikrimdir clon projelerin Türk yapısına entegresi şu anda güzel gidiyor gibi ancak clon bitince ne olacak. Tüm projeler birbirinin benzeri olacak ve pazar savaşları başlayacak ki ben bunu çiğ köfteciler savaşına benzetiyorum. Elin oğlu fiziksel cihaz çıkarmış biz habire onda çalışan iş modelleri ile pazara girme çabasındayız. Kardeşim sıktı sizin bu e-model işlere yatırım yapma sevdanız. Herkes zannediyor ki bir B$ lık exit yaparız. Bence balon sönmeden önce daha çok sektöre şans verin

  Webrazzi Ventures bence çok başarılı bir girişim start-up lar hesaplarına girecekleri $ lardan çok network çalışmaları ile ilgilenseler zaten yatırım almış olacaklar.

  Kişisel: Cebimde 15 TL var geçen hafta param olmadığı için havaalanı otoparkında mahsur kaldım. Çünkü cep telefonu faturamı da ödeyememiş tim :) ama network'ümde öyle isimler var ki danışman- mentorlarım hepsi ni bir oda da toplasam bence 100B$ ederler. İşte yatırım budur arkadaşlar. ( Cepte para yok o ayrı konu :) )

  Tekrar tebrik ederim. İyi çalışmalar

  1. Murat Sergün Murat Sergün

   Bence yanılıyorsunuz fiziksel alanlarda yatırım yapmak mantıklı değil.Neden mi?İkisininde vergi avantajı var evet ama bir düşünün siz örnek veriyorum cep telefonu üreteceksiniz ve ben size 10 milyon$ yatırım yapıyorum muhtemeldir ki gelen yatırımla bir fabrika tutacak malzeme alacak işçi çalıştıracaksınız.Bunlar olmazssa olmaz giderler evet ama daha önemlisi bunlar gerçek.Yani maaşları malzeme giderlerini veya kirayı gerçekten ödemek zorunda kalırız ancak düşünün siz bir e-proje yapıyorsunuz ve gerçekten kötü bir proje ama hammadde yok 1000m2 bir tesise gerek yok bunun endüstriyel patentleri vs vs gerek yok makina almaya mühendisler çalıştırmaya gerek yok yani benim size 10milyon vermemede gerek yok ben size 50 bin lira para verir 10 milyonu çatır çatır kendi işlerimin vergisinden düşer 6 ay sonrada performans değerlendirmesi yaptık bu işi sürdürmenin mantıklı olmadığını düşünüyoruz der iflas açıklar senide evine yollarım.Hem vergi avantajım olur hem pr yaparım sende 6 aylığına girişimcilik rüyası yaşarsın işte herkesi Ahmet Mehmet Ventures kurmaya iten konu budur.15 liran mı var kardeşim nasıl yatırımcı bulurum diye değil 15 lirayla işimi nasıl çeviririm diye düşün naçizane tavsiyemdir

   Önemli Not: Verilen bütün rakamlar hayal ürünüdür yani biri çıkıpta BKY ler ile ilgili tüzüğe göre maksimum 1 milyon vergiden düşülüyor kardeş sen nasıl 10 milyon düşüyon ehe ehe demesin

   1. Fiziksel alanlardaki yorum da hemfikiriz. Benim dokunmaya çalıştığım nokta. Neden herkes e-ticaret modeline gidiyor ? SaaS ve cloud ve big data modelleri 2016 da daha çok ilgi çekecek ki angel ağların açıklamalarında bu alanlara yöneleceklerinin sinyallerini verdi zaten. Ben çoğu clon olan ama pazara entegre edilemeyecek şekilde planlanan işlerin çok büyük yatırım almalarından da şikayetçiyim ve ben şunu da yanlış buluyorum global pazar hedefi yani yabancı dil siteler silikon vadisi ile yarışa mı girdik hayırdır !! Sen önce kendi pazarını bir domine et sonra global e açılmak istersen neden olmasın. bence yatırımcılar da yanlış yönlendirme durumları da var. 15 TL işin latifesi tabi :) Benjamin Franklin de gerekli ama network çok daha önemli bence. Girişimcilerin bunu da kavraması gerekiyor. Dokunacağın kişileri analiz edip nasıl faydalanırım moduna girmek lazım smart money en önemli örnek bence. Webrazzi Ventures bu konuyu iyi yönetebilirse ki Arda Kutsal' ın network'ü Milyon Dolar yatırımlardan daha daha önemli. Benim şu anda yapmaya çalıştığım bir konu daha var ki paylaşmak istiyorum. Şu anda bir fon ile görüşme halindeyiz ancak çevremde ki iş adamlarını melek yatırımcı olma konusunda ikna da etmeye çalışıyorum. Girişimciler biraz da çevrelerinde ki iş adamlarını da biraz rahatsız etmeleri lazım. Mesela ben ticaret odası ile görüşüyorum hepsini toplasan 100B$ çıkarırlar ama bilinç yok

 18. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Normal şartlarda bu atılım sorgulanabilir eleştirilebilirdi ancak zayıf yatırım ekosistemimiz ve sektörü yakından takip eden bir ekibin bu işe girmesini çok olumlu buluyorum. Bu biraz elini taşın altına koymak gibi değerlendirebileceğimiz bir haber. Sektörde yatırımcı artması daha fazla proje değerlendirilmesi kimseye zarar vermez. Ancak haber yapılırken daha dikkatli ve adaletli olunması gerek. Zira webrazzi zaten sadece bir blog olmadığını çoktan kanıtladı o yüzden sadece haber yapın başka işlere bulaşmayın demeyi doğru bulmam. Burada çok ısrarcı yada alıngan olanlar alternatif oluşturmak adına birleşebilir.

 19. Yusuf Ali Yusuf Ali

  Bu webrazzi tarafsızlığı ve webrazzi de haber olmanın önemi çok abartılıyor. Doğuş grubu elindeki medya imkanlarına rağmen enmoda.com da istediğini bulamadı. Yani haber olmak elbetteki girişimlere fayda sağlar ama dönemlik dalgalanmalar getirir sadece. Sohbet ortamlarında bazı girişimcilerin webrazzi ve benzeri sitelerde haber olmayı gözlerinde fazla büyüttüklerini ve hatta takıntı haline getirdiklerini görüyorum. Sürdürülebilir bir pazarlama planına odaklanmak lazım.

 20. Jonathan Jonathan

  Sonraki fintech - EV Sigortasi (dot) com