Türkiye'de gençler üniversiteye gitmek yerine 'girişimci' oluyor! [GEM'14 Raporu]
Girişim

Türkiye'de gençler üniversiteye gitmek yerine 'girişimci' oluyor! [GEM'14 Raporu]

Girişimcilik konusunda dünyanın en kapsamlı araştırmalarından Global Entrepreneurship Monitor (GEM) 2014, Türkiye'de bu yıl KOSGEB tarafından, TEB desteği ve Yeditepe Üniversitesi'nin akademik katkılarıyla düzenlendi. Türkiye'den 31 binden fazla kişiyle rekor bir katılımın olduğu araştırma Türkiye'de girişimciliğin sayı açısından yükselişinin devam ettiğini gösteriyor.

Her 100 kişiden 19'u girişimcilik faaliyetlerine başlıyor

gem 2014 tr2

GEM 2014 Türkiye sonuçlarına göre, Türkiye'de her 100 kişiden 19'u girişimcilik faaliyetlerine başlıyor. Bu, 2006 yılından bu yana Türkiye'de görülen en yüksek oran ve gelişmekte olan ülkelerin ortalamasından(yüzde 14,73) daha yüksek. Türkiye'nin girişimcilik oranı ABD ve Almanya gibi gelişmiş ekonomilere göre de daha yüksek.

Türkiye'de girişimciler kadar girişimci olmak isteyenlerin oranında da önemli bir artış var. Girişimci olmaya niyetli olduğunu söyleyenlerin oranı 2006-2012 yılları arasında ortalama yüzde 0 iken, 2013’te yüzde 31,64'e yükselmiş. 2014’te ise bu oranın yüzde 35'e çıktığı görülüyor. Bu, gelişmekte olan 30 ülke arasındaki en yüksek 6'ıncı oran. 2013 yılında Türkiye aynı sıralamada 11'inciydi.

Ülkelerin girişimcilik potansiyelini de ölçen araştırmaya göre Türkiye nüfusunun yüzde 53'ü girişimcilik özelliklerine sahip. Yetişkin nüfusun yüzde 64’ü kendi işini kurmak konusunda cesaret sahibi; yüzde 56’sı bilgi ve beceri açısından kendisine yeteri kadar güveniyor; yüzde 39’u yakın gelecekte çevresinde iyi fırsatlar görüyor.

Gençler üniversiteye gitmek yerine girişimci oluyor

gem20143

GEM 2014 Türkiye sonuçlarıyla ilgili en dikkat çekici noktalardan biri Türkiye’de 18-24 yaş aralığındaki genç girişimcilerin oranının 2014'te bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artarak yüzde 22,62’ye yükselmiş olması. Bunun anlamı, gençler arasında üniversiteye gitmek yerine kendi işini kurarak kariyerine başlamanın daha yaygın bir trend haline gelmesi. Değerlendirmeyi girişimcilerin yüksek öğretim seviyesindeki düşüş de soğruluyor. Araştırmaya göre 2014'te lisans ve lisans üstü eğitime sahip olan girişimcilerin oranı 2013'te yüzde 52’ylen 2014'te yüzde 34’e düşmüş. Türkiye'deki girişimcilerin yüzde 48, lise ve lise öncesi eğitim düzeyinde.

Girişimciliğin niteliği zayıflıyor

Screen Shot 2015-12-18 at 17.52.15

Araştırmada bir diğer veri gençler arasında girişimciliğin yükselişinin Türkiye'nin yükselen genç işsizlik oranlarıyla bağlantılı olabileceğini de düşündürüyor. Zira fırsat odaklı ve ihtiyaç odaklı olmak üzere girişimciliğin iki tipi üzerinde duran GEM'in Türkiye sonuçlarında ihtiyaç odaklı girişimciliğin belirgin bir biçimde arttığı görülebiliyor. Buna göre, Türkiye’de fırsatları değerlendirmek için girişimcilik faaliyetinde bulunan kişilerin oranı 2013’te yüzde 60,8 iken 2014’te yüzde 34,7’ye düşmüş. İşsizlik veya ihtiyaçtan dolayı girişimciliğe yönelenlerin oranı aynı dönemde yüzde 8,1’den yüzde 42,5’e çıkarak yaklaşık beş kat artmış. Bu, Türkiye'de girişimciliğin nicel olarak yükselirken, nitel açıdan zayıfladığını gösteriyor.

Kadın girişimcilerin oranı da düşüyor

gem 2014 tr

Türkiye'de girişimci, dünya trendlerinin aksine kadınları dışlayıcı bir kavram haline geliyor. Zira araştırmaya göre 2013 yılında yüzde 31,5 olan kadın girişimci oranı 2014'te yüzde 22'ye gerilemiş. Bu ciddi düşüş, Türkiye'nin kadın erkek eşitliği konusunda gittikçe zayıflayan karnesinin de bir sonucu olarak görülebilir.

Sonuçların tamamını aşağıda görebilirsiniz:

GEM_infografik_2015

Yorumlar (13)
 1. Okula gidip bir şey olmadığını gören toplum, gene daha çabuk nasıl para kazanırımın derdine düşmüş. girişimcilik eğer sonunda sadece kişinin kendisine bir katma değer ($) katıyorsa gelişmişlikten üretmişlikten söz edemeyiz. en az bir elli yıla ihtiyaç var "gelişmiş toplum olmak" için, o da okumuş adamların - adam - olması şartı ile..

  1. Technonur Technonur

   sizin icin gelismis bir toplum okumaktan ibaretse fazla bisey söylemem mümkün degil... Herhangi birseyi kesfetmek gelistirmek vs icin illa ki okula gitmek gerekmiyor.Ben almanyada mühendislik egitimimi yarida biraktim sebebide profesörlerin hala güncelligini yitirmis seyleri anlatmasi. Girisimcilik denince akla neden cok para kazanmak cabuk para kazanmak vs aklina geliyor insanin hala anlamis degilim. Girisimcilik kisinin kendi tercihidir ben sahsen herhangi bir sirkette 5000 10000 tl kazanip belki de benden daha az deneyimli bir kisinin himayesi altina girecegime kendi isimi yaparim az kazansamda bagimsiz olurum ki bunuda yaptim illa ki ilk zamanlar cok zor oluyor ancak sistem rayina girdigi an yeterince kazanmaya basliyorsunuz ve cok daha fazla sorumluluk sahibi oluyorsunuz. Toplumumuzda is secmek hat safhada bir mühendise masani düzenle dediginiz zaman ben temizlikci degilim havalarina giriyor girisimcinin böyle bir sansi yok.

   uzun lafin kisasi birseyler üretip topluma faydali olabilmek icin illa ki okul kapisindan gecmek gerekmiyor sadece okuma yazma egitimini alan biri birseylere ilgi duyuyorsa zaten bir sekilde ögrenir.

  2. daha çabuk para kazanmaya çalışmasında devlet memuru mu olsun? Hem ortalık zaten üniversite mezunu kabzımal, garson ve amelelerle dolu.

 2. Bu devirde okuyan da işsiz kalıyor. O yüzden okumakta çözüm degil bazı konularda.

  1. okumakta ! çözüm değil doğru. Ama okumak da birçok şeye çözüm olabilir.

 3. Emre Acar Emre Acar

  Gençler kolay yoldan zengin olma hayalleri kuracaklarına, programlama öğrenmenin yollarını araştırsalar hiç fena olmaz bence.

 4. her ilde lise binalarını devşirip üniversite açmak çözüm değilmiş demek ki.. piyasada üniversite mezunu işsiz sayısı lise mezunundan daha çok hem hayata geç başlayacaksın hem öğrenim kredisi alıp borçlanacaksın hemde iş bulamayacaksın gençlerin girişimciliğe meyil etmesi doğal lakin altyapı eğitim olmadan imkansız olmasa da çok zor olduğunu biliyoruz neden bundan 50 yıl önce girişimcilik bu kadar popüler değildi? o dönemde girişimciler vardı lakin teknolojinin gelişmesiyle her meslek grubunda hayatın her alanında yeni fırsatlar ortaya çıktı emre beyin dediği gibi kolay zengin olma hayalinden önce programla öğrenmeye başlasalar daha gerçekçi bir başlangıç olabilir..

 5. Bizdeki girişimcilik biraz zaruretten kaynaklanıyor. Adam iş bulamıyor ne yapsın en iyisi kendi işimi kurayım diyor.

  1. Sade ve öz ana sebep bu.

 6. Erol B. Erol B.

  normal sonuçlar. çöplük bir eğitim sistemimiz var. kafası biraz çalışan bir genç, hayatının en önemli dönemlerinden biri olan 18-24 aralığını daha iyi değerlendirebileceğini farkediyordur. ha universiteye gitmesin mi? gitsin tabi ezber-sınav sistemi zor değil; bir yandan universiteyi de götürüp o çöp etikete sahip olabilir.

  bence bu araştırma sonuçları fırsat. devlet değerlendirsin bunu. girişime aç bu kadar çok insan var, motivasyon var. ne güzel işte.

 7. Ankara Hosting Ankara Hosting

  Üniversitelerin eskiye göre bir artısı kalmadı, bitirnce bile birsürü sınav var dahası kontenjan meselesi hepimizin canını sıkmakta. Girişimcilik iyidir daha çok desteklenmesi kolaylaştırılması lazım.

 8. Haberneo Haberneo

  Bu durumun eğitim sistemi ile alakası olduğunu düşünüyorum.Okuyan insanın sonunda bir yerlere gelemediği bir ülkedeyiz.Ancak okumadan da girişimci bir insan olmanın zor olduğunu düşünüyorum.İlginç bir durum olduğunu söyleyebiliriz.Girişimci olup da hayal kırıklığına uğramakta var ! Ancak okuyup öyle bu işe girmenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

 9. Bence gençlerin yapabileceği en kötü tercihlerden biri budur, meslek sahip olmadan girişimci olmak. Hatta bir meslek sahibi olup belli bir alanda uzmanlaşıp öyle girişimci olmaları gerekiyor, piyasayı ürünleri bilmeleri gerekiyor.