Girişim hızlandırma programı Sup.Az, Azeri girişimcileri küresel rekabete hazırlayacak
Girişim

Girişim hızlandırma programı Sup.Az, Azeri girişimcileri küresel rekabete hazırlayacak

Zaman zaman ele aldığımız Azerbaycan girişimcilik ekosisteminden aylardır bir haber alamamıştık. Nihayet yeni girişim hızlandırma programı Sup.az'ın kurulduğunu ve Azeri girişimlerini küresel rekabete hazırlamayı hedeflediğini öğrendik.

Yerli ve yabancı sektör sakinlerinin katılımıyla bu ay başında tanıtımını yapan Sup.az, ATL Group ve Khazar Ventures tarafından desteklenen Bakü'de konumlanmış bir girişim hızlandırma programı. Azerbaycan'daki yenilikçi girişimleri keşfedip, 3+1 aylık yoğun programla Avrupa ve ABD pazarına çıkabilecek seviyeye getirmek istiyor. (Türkiye ve Rusya pazarlarının doğal olarak hedeflediğini tahmin ediyorum.)

Mammad Karim ve Nail Valiyev tarafından kurulan Sup.az, tecrübeli isimlerinden oluşan bir mentor listesine sahip. Bu mentorlar ile girişimcileri farklı açılardan olgunlaştırmak ve program sonunda yapılacak sunum günüyle verilen emeğin karşılığını almayı hedefliyor. Sup.az, programa katılacak girişimlerden yüzde 2-12 arasında hisse talep ediyor.

Mammad Karim, Berlin ve Londra'daki bazı girişim hızlandırma programlarıyla ortak çalışmalar yapacaklarını söylüyor. Azerbaycan'ın büyümek ve fon toplamak için zor/küçük bir pazar olduğunu da ekliyor. Nail Aliyev de iyi bir mezun ve mentor ağıyla yurtdışı işbirliklerinin Sup.az'ı hedefine ulaştıracağını düşünüyor.

Azerbaycan - Türkiye ilişkisi?

Yukarıdaki açıklamalara baktığımda kendi küçük pazarına odaklanmak yerine direkt küresel pazarı hedefleyen İsveç ve İsrail ekosistemleri aklıma geliyor ki bu noktada Türkiye'deki yatırımcıların Azeri girişimcilere bir kaldıraç etkisi olabileceğini de düşünmüyor değilim. Şimdiye kadar henüz bu konuda net bir yatırım haberi haberi almadık ama Sup.az ile birlikte bu konuda da bir gelişme olabileceğini tahmin ediyorum.

Azeri okuyucularımız için SupAz başvurularının 1 Ocak 2016 tarihine kadar süreceğini de belirtmeden geçmeyelim. ;)

Yorumlar (4)
 1. Zaur Asl Zaur Asl

  Azerbaycanda Paypall sorunu çözülmedikçe küresel pazara açılma olayı çok zor .Yatırımcı sıkıntısı da işin bir diğer zor tarafı.Dikkat çekici yatırımlar yok.İCT Fund ise ayrı bir komedi.Ayrıca sup.az -a başvuru nasıl yapılmakta

 2. Zaur Asl Zaur Asl

  Sayın Aslanobanın Harry Potterin sihirli çubuğu ile buraya bir el atması gerek yoksa zor bu işler,harcanıyoruz sayın Arda bey

 3. Indirim Kuponu Indirim Kuponu

  Hedeflerine ulaşacaklarına eminim. Azeri kardeşlerimizin yolu açık olsun.

 4. Nail Valiyev (@naykafication) Nail Valiyev (@naykafication)

  Tesekkurler Webrazzi! Sizi Demo day-imizde bekliyoruz :)