ikinciyeni.com açık artırma yoluyla otomobil satışına yeni bir soluk getiriyor
Girişim

ikinciyeni.com açık artırma yoluyla otomobil satışına yeni bir soluk getiriyor

İkinci el otomobillerin internetten satışını alışılmış platformlarda olduğu gibi ilan yoluyla değil, farklı bir yöntemle açık artırmaya çıkararak satmayı amaçlayan ikinciyeni.com, Çelik Motor'un bir alt markası olarak hizmete girmişti. Gelinen noktada girişimde her gün gerçekleşen açık artırmalarda ve her açık artırmada 80-90 civarında otomobil listeleniyor.

Anadolu Grubu bünyesinde yer alan ikinciyeni.com, araç/filo kiralama konusunda oldukça deneyimli olan Çelik Motor'un dijital ortamdaki araç satış girişimi olarak da anılabilir. "Yenisi kadar iyi" sloganıyla 2014 yılında faaliyete başlayan site, kendi filo ve araç kiralama ağındaki (Garenta ve Çelik Motor Filo) araçları açık artırmaya çıkartarak bireysel müşterilerine otomobil satışı yapıyor.

Sistem üzerinden satışa çıkan tüm araçlara profesyonel ekspertiz yapılması, teklif vereceğiniz otomobille ilgili her türlü detayın ekspertiz raporunda yer alması da bir güven unsuru yaratmış oluyor. Kısacası kiralama ya da filo geçmişi bulunan bu otomobillerde akla gelebilecek soru işaretleri bu hizmetle giderilmiş oluyor. Aracın kaporta ve boya kontrolleri, motor-mekanik aksam kontrolleri, elektronik aksam kontrolleri, yürüyen aksam kontrolleri, fren sistemi kontrolleri, iç mekân kontrolleri ve lastik- jant kontrollerine ait bilgiler, kullanıcılarla şeffaflık içerisinde paylaşılıyor. ikinciyeni.com, ekspertiz sürecini yetkili servisler ve TÜV SÜD ile yürütüyor, yine de ekspertize dair bir farklılık olması ve 1 hafta içerisinde başvurulması durumunda şirket iade garantisini de sunuyormuş.

Her gün saat 17:00 sularında başlayan açık artırmalar, ertesi gün 13:00'dan sonra sonlanmaya başlıyor. Açık artırmalarına katılım göstermek için siteye üye olmanız şart. Ücretsiz üyelikle birlikte araçlara teklif vermek istediğinizde ise kredi kartınıza 500 TL'lik bir provizyon yansıtılıyor, açık artırmayı kazanamazsanız provizyon hesabınızda iade ediliyor. Bu durum, sitenin ciddi alıcılardan teklif alabilmesini sağlamayı amaçlamış.

ikinciyeni.com üstünden satılan araçların yüzde 65'i İstanbul'da satılıyor. İstanbul'u ise sırayla Ankara, Kocaeli, Düzce ve İzmir illerimiz izliyor. Aldığımız bilgilere göre 70 binden fazla üyesi bulunan ikinciyeni.com'da 2015 yılında satılan toplam araç sayısı ise 12 bin adedi geçmiş.

Yorumlar (11)
 1. beğenerek kullandığımız özellikleri ile diğerlerinden farklı bir site 2-3 kez araba alıp sattığımız faydalı girişim

 2. "Acaba rent a car araçları mı satılıyor?" sorusu geldi aklıma. Bununla ilgili bir açıklama var mıdır?

  1. zaten rent a car araçlarının satıldığı haberde söylenmiş.

   kendi filo ve araç kiralama ağındaki (Garenta ve Çelik Filo Kiralama) araçları açık artırmaya çıkartarak bireysel müşterilerine otomobil satışı yapıyor.

 3. Zenko5656 Zenko5656

  üyelerin tamamı ya galerici yada işi ticari boyuta dökmüş olan şahıslardır..bu araçların açık arttırma ile satıldıgına bakmayın siz. hepsi son teklife kadar ederinde yani piyasasında satılır.

  1. Ben satılan fiyatları biraz inceledim,son kullanıcı fiyatları gibi değil sanki.

 4. Yasin Aysan Yasin Aysan

  Ben 6 ay kadar önce kullandım ve araba aldım, Gerçekten başarılı bir proje, rakipleri de boş durmadı tabi, varmıartıran ve garantifilo da aynı çalışma modeline geçti,

  bu sektörde galericiler aynı araçları alıp bize fahiş fiyattan birde aracın hatalarını gizleyerek satıyorlardı, ikinciyeni aracın hatalarını gizlemek yerine mümkün olduğunca göstermeye çalışıyor ve iade garantisi veriyor bence sahtekar galerilerin kapanması için bu tarz projelerin yaşaması gerektiğini düşünüyorum,

 5. Web sitesi aktif bile değil.

  1. Aktif görünüyor,bir yanlışlık olmasın?

 6. Koray Eroğlu Koray Eroğlu

  Siteyi çevrece inceledim. Birçok kişiden benzer şikayet var. Yani adamlar belirledikleri min satış bedelinin altında göndermiyorlar araçları. Ya siteyi kapatıyorlar (Bakım modu) yada arayıp hata oldu ihale iptal edildi deyip tekrar giriyorlar aracı. Zaten araçları galericilere değerinden satıyorlarken neden son kullanıcıya düşük rakamlara satsınlar ki. Siz patron olsanız böyle yapar mıydınız? Ama gel gelelim önemli noktaya, insanları kandırma ve vakit çalmadan başka bir oluşum değil.

  1. Derin Derin

   Bence biraz daha detaylı takip ederseniz yasin bey e katılmamak mümkün değil çok güzel bi site yapmışlar

 7. Hakan Eryılmaz Hakan Eryılmaz

  açık arttırmada bot(otomatik arttıran) var

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri