Snowstorm "kişisel uçuş aracınız" olmayı amaçlıyor
Teknoloji

Snowstorm "kişisel uçuş aracınız" olmayı amaçlıyor

Singapur'da bulunan National University of Singapore'da 8 mühendislik öğrencisi bir araya gelerek akademik çatı altında Singapur'un ilk kişisel uçuş aracını geliştirdi.

Dışarıdan bakıldığında günümüz drone modellerini anımsatan bu tek kişilik tasarım, tamamen elektrikle çalışan bir yapıya sahip. Mühendislik Fakültesi'nin bir projesi olan bu kişisel uçuş aracı şu anda prototip versiyonuyla 5 dakika kadar havada kalabiliyor. Pilotun irtifa, ileri geri ya da sağa sola yönlenme gibi komutlarını da alabilen kişisel uçuş aracının bazı parçaları da 3 boyutlu yazıcılar tarafından üretilebilecek şekilde tasarlanmış.

FW: AIR Electric Aviation adlı mühendislik grubunun ürettiği ve Snowstorm adını verdiği kişisel uçuş aracı, havacılık otoriteleri tarafından nasıl karşılanacak bilinmez ama, gerek elektrikli yapısı gerekse de kişisel bir uçuş cihazı olmasıyla gelecekte herkesin kendi uçabildiği bir hava aracı olmaya aday olabilir.

6 taneolmak üzere çarpışmayı emici kendi iniş takımları bulunan Snowstorm'un üstünde 24 adet pervane bulunuyor. Aşağıda videoda izleyebileceğiniz üzere şu anda "çok gürültülü" diyebileceğimiz bir seviyede çalışan Snowstorm, yeniden şarj edilebilen 3 bataryaya sahip. Paylaşılan bilgilere göre geliştirici mühendislik ekip şu anda otomotize edilmiş uçuş progralama beceriler ve hava aracının bazı güvenlik detaylarıyla ilgili geliştirmeler yapıyor.

Yorumlar (5)
  1. bence yolun çok daha başında. ben bile 25cm lik dronu uçururken pervanelerden birisi fırlayıp gözüme girecek diye tedirgin olmuyo değilim :) buna binmek cesaret ister :)

  2. Helikopterden daha tehlikeli bir araç. Helikopterin havada motoru bozulsa bile hayatta kalma ve yönünü değiştirme şansı var ama bu cihazda öyle bir ihtimal yok. İnsanların üzerinde uçarken arıza yapsa direk yere çakılır. Pilot paraşütle kurtulsa bu sefer yerdekiler çok zarar görür.

  3. Yabancı üniversitelerin mühendislik öğrencileri hep faydalı şeyler üretiyor.. Bizdekiler ise 40-50 yıldır halaa "yerdeki siyah çizgiyi takip eden robot" türünden oyuncakları bitirme tezi olarak yapıyor.

    1. Yerdeki siyah çizgiyi takip eden robottan bıkanlar +1

  4. Demirfx Demirfx

    benzer projeler çok var ama bu olayın sonunun çok bir yere varacağını düşünmüyorum.