PlanGrid: Türkiye'de inşaat sektörünün ihtiyacı olan uygulama

PlanGrid: Türkiye'de inşaat sektörünün ihtiyacı olan uygulama

Türkiye'de inşaat/gayrimenkul sektörü agresif şekilde büyüyor ama aynı hızda bir dijital dönüşüm gördüğümü hatırlamıyorum. San Francisco merkezli Plangrid ise inşaat alanında kağıt işlerini rafa kaldırma hedefiyle dikkat çekici bir performans sergiliyor.

Tenaya Capital öncülüğünde aldığı 40 milyon dolarlık yatırım turuyla dikkatimizi çeken Plangrid, Sequoia Capital, Founders Fund, YC Continuity ve Northgate gibi bazı önemli yatırımcıları da arkasına almayı başarmış. Daha önce 18 milyon dolar yatırım alan girişim, temel olarak inşaat planlarının takibinin mobil uygulamalar üzerinden yapılabilmesini sağlıyor.

Detaylı proje çalışmalarının yapılabildiği ve iş süreçlerinin takip edilebildiği Plangrid'de paylaşılan tüm bilgilere web üzerinde de erişilebiliyor. Plangrid, inşaat işlerinin daha iyi takip edilebilmesini sağladığı gibi proje okumalarını kolaylaştırıyor. Bu da iş gücünün daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi anlamına geliyor.

300 bin inşaat projesinde kullanıldı

Şimdiye kadar 300 bin inşaat projesi ve 30 milyon ayrıntılı plan için kullanılan Plangrid'in satış ekibi ABD'de olsa da, gelişmiş her ülkeye satış yapmayı başarmış. Kısacası bu alanda küresel bir ihtiyacın söz konusu olduğunu ispatlıyor.

Bulut tabanlı girişim 2011'de ilk olarak iPad ile işe başlamış ve bugün 180 kişinin çalıştığı bir girişim haline gelmiş. Yeni yatırımla birlikte önümüzdeki yıl sonunda çalışan sayısının 300-350 olması hedefleniyor. Bir yandan teknolojik gelişmeleri ilerletmeye çalışan Plangrid ekibi bir yandan da inşaat sektörünü tanımaya ve eğitmeye çalışıyor.

Türkiye'de hızlı büyüyen inşaat sektörünün de en azından kendi alanındaki dijital dönüşüme katkı sağlamasını temenni ediyorum. Tabi böyle bir girişimin inşaat sektörümüzü daha da hızlandırmasından memnun olur muyuz, o da ayrı bir tartışma konusu.. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.