#OpISIS: Anonymous'ın tarihindeki en büyük operasyonla ilgili bilmeniz gerekenler

#OpISIS: Anonymous'ın tarihindeki en büyük operasyonla ilgili bilmeniz gerekenler

13 Kasım Paris terör saldırılarının ardından, Anonymous saldırıyı üstlenen DAEŞ'e karşı toplu savaş ilan etti. Geçtiğimiz Ocak ayında Charlie Hebdo saldırılarıyla başlayan #opISIS'in devamı niteliğindeki savaş, Anonymous'ın tarihindeki en büyük operasyon olma özelliğinde.

Savaş ilanını 15 Kasım'da resmi Twitter hesabından yapan Anonymous'ın Fransızca orijinali Sky News'te yayınlanan videosunda, DAEŞ'e karşı dünyanın her yerinden Anonymous saldırılarının başlayacağı haberi verilmiş ve terör örgütünün devasa siber saldırılar için hazırlanması uyarısı yapılmıştı.

DAEŞ, Anonymous'a 'idiotlar' diyerek yanıt verdi

Anonymous'ın toplu savaş ilanına 16 Kasım tarihinde yanıt veren DAEŞ'e ait 'Islamic Cyber Army' adlı grup, DAEŞ destekçilerine saldırılardan nasıl korunacaklarına ilişkin bir rehber yayınladı. Farklı kaynaklar tarafından resmiyeti doğrulanan rehberde "Anonymous hacker'ları yeni bir videoyla Islam devletini büyük bir hack'leme operasyonuyla tehdit ettiler (idiotlar), neyi hack'leyecekler, tek yapabilecekleri Alansar twitter hesapları, e-postaları vs... " diyen DAEŞ, destekçileri için şüpheli bağlantıları açmamak, Telegram'da tanımadıkları kişilerle konuşmamak, vpn kullanmak gibi güvenlik önlemlerini sıraladı.

DAEŞ'in bu hamlesini tiye alan Anonymous, Twitter hesabında 'idiotlar' unvanını DAEŞ'e iade etti.

Tarihin en büyük Anonymous operasyonu

Anonymous, tarihindeki en büyük operasyon olarak adlandırdığı #OpISIS ya da #OpParis ile, terör örgütünün sosyal medya hesapları ve web sayfalarını hedefliyor. Operasyonun detaylarını #OpParis isimli resmi Twitter hesabında toplayan Anonymous, ele geçirdiği tüm DAEŞ hesaplarını bir araya getirdiği bir web sayfası da açtı. #OpiceISIS adlı web sayfası, operasyonlara destek vermek isteyenlerin şüphelendikleri Twitter hesaplarını Anonymous'a iletmesini ve var olan hesaplar arasında arama yapmasını sağlıyor. Anonymous DAEŞ Twitter hesaplarını raporlamak isteyenler için yol yordamı da paylaşıyor.

Anonymous, DAEŞ'e karşı savaşını müttefik hacker gruplarıyla sürdürüyor. #OpISIS operasyonunda Anonymous'ın yanında yer alacağını resmen açıklayan BinarySec DAEŞ web sayfalarına DDoS saldırıları düzenleyeceğini de duyurdu. BinarySec ve bağlantılı hesapları Twitter'dan hack'ledikleri DAEŞ sayfalarını paylaşmaya devam ediyor. Listelenenler arasında Türkçe yayın yapan sayfalar da var.

Paris saldırılarından önce, kendilerine Ghost Security Group adını veren bir hacker grubu, 3 milyon dolarlık varlığın saklandığı Bitcoin cüzdanlarının DAEŞ'in tanınmış üyeleriyle bağlantılı olduğunu tespit ettiğini duyurmuştu. Ghost Security DAEŞ Twitter hesaplarıyla birlikte elde ettiği bilgileri Kronos'a iletiyor; Kronos da bunları FBA ile paylaşıyor. Kronos'un bir aracı olarak konumlanmasının Ghost Security'nin anonimliğini korumaya yönelik bir önlem olduğu belirtiliyor.

Anonymous 'dev' operasyonun ikinci gününde DAEŞ'e ait 5 bin 500 Twitter hesabını hack'lediğini açıkladı. Bunun tüm hesapların ne kadarını kapsadığını merak edenler için Brookings Enstitüsü, geçtiğimiz Mart ayında yayınladığı araştırmada Eylül-Aralık 2014 döneminde Twitter'da 46 bin aktif DAEŞ hesabı olduğu tahminin paylaşmıştı. Enstitü'nün tahmini bu sayının 76 bine kadar çıkabileceğiydi.

twitter isis

Bununla birlikte operasyona yeni katılımların sürdüğünü açıklayan Anonymous, DAEŞ ile mücadelede bağlantılı kimliklerin tespiti, finansal kaynaklarının kısmen de olsa açığa çıkarılması ve örgütün devamlılığı açısından kritik bir rol oynayan online varlığı düşünüldüğünde örgütün karşılaştığı en büyük tehditlerden biri. Daha önce aktardığımız gibi kısa sürede dünyanın en tanınmış terör örgütlerinden biri haline gelen DAEŞ, oldukça sofistike bir online strateji izliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.