Apple'ın gizlediği 5 özel patent

Patent davalarıyla ismi sıkça gündeme gelen Apple birçok farklı alanda binlerce patente sahip. ABD yasaları gereği bir patent onaylandıktan 18 ay sonra halka açık olarak yayınlanması gerekiyor. Ancak Apple bu patentlerden bazılarının ortaya çıkmasını istemediğini için ABD Ulusal Patent bürosuna bir takım geciktirme işlemleri uyguluyor. PatentYogi habercileri Apple'ın saklamaya çalıştığı 5 patenti gün yüzüne çıkarmış.

1. Patent Numarası: US 8,996,619

Patent Başlığı: Anlık ileti kullanarak bir elektronik cihazı kontrol etmek için aparat, yöntem ve bilgisayar programı

1

Patent Açıklaması: Apple'ın sahip olduğu bu patent anlık mesajlaşma ile elektronik cihazların kontrol edilebilmesine olanak sağlıyor. Örneğin evdeki akıllı termostatınıza veya ses sistemine bir mesaj göndereceksiniz ve o da gönderdiğiniz bu mesajı algılayarak söylediğini komutu yerine getirecek veya size durum raporu sunacak. Yani elektronik cihazlarla bir nevi mesajlaşabileceksiniz. Apple'ın bu patente yaklaşık 10 yıldır sahip olduğu belirtilirken ilk kez ise Mart 2015'de gün yüzüne çıkmış.

2. Patent Numarası: US 8,988,390

Patent Başlığı: Frequency agile touch processing (Frekans çevik dokunmatik işleme)

2

Patent Açıklaması: Temmuz 2013'te Apple'ın "Frekans çevik dokunmatik işleme" başlıklı patenti onaylanarak dosyalanmış. Normalde Aralık 2014'te bu patentin halka açık olarak yayınlanması gerekirken Apple, ABD Patent Bürosuna bu patentin açık olarak yayınlanmaması için istekte bulunmuş ve patent bir süre daha gizlenmiş.

Bu patent dokunmatik mobil cihazlardaki çok önemli bir sorunu çözmeyi hedefliyor. Dokunmatik ekranın çalışmasını kontrol etmek için oluşturulan "master clock" bazı zamanlarda kablosuz ağ frekansları ile karışıyor. Bu patentte yer alan teknolojide "master clock"'a dokunmatik ekranın çalışmasını kontrol eden frekansın dinamik olarak değişmesini sağlıyor bu sayede kablosuz ağ ve diğer iletişim kanallarının frekansı ile "master clokc" un kullandığı dokunmatik ekran kontrol frekansı birbirine karışmıyor.

FATG patenti ile akıllı telefonlar ve dokunmatik ekrana sahip olan diğer elektronik cihazlar dokunmatik ekranın frekanslarıyla karşımadan daha kaliteli ses ve veri alabilecekler.

3. Patent Numarası: US 9,021,181

Patent Başlığı: Akıllı hafıza yönetimi (Memory management for unifying memory cell conditions by using maximum time intervals)

3

Patent Açıklaması: Apple'ın depolama alanları ve hafıza yönetimi konusunda birden fazla patente sahip olduğu biliniyor ancak bunlardan bir tanesinin ortaya çıkmasını pek istememiş. Patenten uzun başlığı belgelerde "Birleştirici hafıza hücresi durumları için maksimum zaman aralıklarını kullanarak hafıza yönetimi yapmak" olarak geçiyor.

Bu patent flash bellek üzerinde saklanacak bellek yönetim süreçleri için depolama alanını kompleks işlemlerden ve yüksek boş alan ihtiyaçlarından kurtarmayı hedefliyor.  Bu teknoloji sayesinde belleğin bir bölümüne yazılacak veriler aynı anda belirlenen bölüme yazılarak saklanıyor.

4. Patent Numarası: US 9,022,291

Patent Başlığı: Elektronik cihazlar arasında bilgi ve veri aktarımı için görünmez optik etiketler

4

Patent Açıklaması: 5. Patente bakınız.

5. Patent Numarası: US 9,022,292

Patent Başlığı: Elektronik cihazlar arasında bilgi ve veri aktarımı için görünmez optik etiketler

5

Patent Açıklaması: 4. patent (US 9,022,291) ve 5. patent aynı amaca hizmet ediyor. Bu patentler insan gözünün algılayamayacağı optik etiketler ve QR kodlar oluşturuyor ve bunları diğer elektronik cihazlar ile iletişim kurmak için yapıyor.  Bu teknoloji sayesinde elektronik cihazlar görünmez kodlar vasıtasıyla birbirleriyle haberleşebiliyorlar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.