Türkiye, 3 milyon kullanıcısıyla Wattpad'in en popüler olduğu üçüncü pazar
Girişim

Türkiye, 3 milyon kullanıcısıyla Wattpad'in en popüler olduğu üçüncü pazar

Bu yıl 7-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı'ndaki sıra dışı görüntülerden biri Wattpad şöhretlerinin takipçileriyle buluşmasıydı. Fuara, Wattpad'de 22 milyon okunma sayısına yaklaşan Büşra Yılmaz, bu yıl yayınlanan 4N1K ile katılırken; 208 bin takipçiye ulaşan Büşra Küçük 'Kötü Çocuk' kitabıyla okurlarının karşısına çıktı. Yoğun ilgi gören yazarların durumu, Wattpad'in Türkiye'de ulaştığı popülerliğe dair küçük bir temsil niteliğinde. Zira dünya çapında 40 milyon aktif kullanıcısı olan Wattpad'in Türkiye'deki kullanıcı sayısı 3 milyona ulaştı. Böylelikle Türkiye, ABD ve Filipin'den sonra Wattpad'in en popüler olduğu üçüncü ülke konumuna yükseldi.

Aşina olmayanlar için Allen Lau ve Ivan Yuen tarafından 2006 yılında Kanada'da kurulan Wattpad, yazarlar için bir sosyal ağ. Webrazzi'ye konuşan Kurucu Ortağı Allen Lau'nun paylaştığı verilere göre, Wattpad'de bugün 7 milyon Türkçe hikaye bulunuyor, kullanıcıları platformda her bir seans başına ortalama 30 dakika geçiriyorlar. Kullanıcıların çoğu 30 yaşın altında ve dörtte üçünü kadınlar oluşturuyor. Wattpad'e her gün 10 bin yeni kullanıcı kayıt oluyor.

Wattpad'in dünya genelinde kullanıcılarının yüzde 90'ı platforma mobilden erişiyor. Mobil öncelikli bir platform olarak hızlı büyümesi Wattpad'e yatırımcıların ilgisinin devam etmesini sağlıyor. Wattpad, bugüne kadar aralarında Khosla ve Union Square Ventures'ın olduğu yatırımcılardan, toplam beş turda yaklaşık 67 milyon dolar yatırım almıştı

wattpad3

Zaman rekabeti

Bundan yaklaşık iki yıl önce gelir yaratma rotasını kitle kaynaklı fonlama olarak belirleyen Wattpad, yazarlarının kitaplarının yayınlanması için kendi fonlama sistemini oluşturmuştu. Sınırlı sayıdaki denemenin ardından bunun ölçeklenebilir bir model olmadığını öğrendiklerini söyleyen Lau, Wattpad'in ana gelir kanalının doğal reklamlar olacağına karar verdiklerini aktarıyor.

Son dönemde doğal reklam tekliflerini geliştirmeye ağırlık veren Wattpad, geçtiğimiz Temmuz ayında Brand Stories teklifini tanıtmıştı. Sistem, marka hikayelerinin Wattpad tarafından seçilen yazarların kaleminden Wattpad okurlarıyla buluşmasını ve bundan yazarların da gelir elde etmesini sağlıyor.

Okur ve yeni nesil yazarları bir araya getiren platforma yazılı medyanın YouTube ya da Instagram'ı yakıştırması yapılabilir. Bunu, Lau da doğruluyor. Lau, Medium gibi yeni nesil blog platformları yerine Instagram ve YouTube ile daha çok rekabet ettiklerini söylüyor. Lau, "Bu sosyal ağlarla kullanıcıların zamanı için rekabet ediyoruz" diyor.

Yorumlar (7)
 1. dijitalde olsa okuma alışkanlığı kazandırıyor nesnelerin internetiyle birlikte dijital kitap versiyonu çıkarsa gözleri de yormaz son dönemden adından en çok söz ettirecek girişimlerden biri tebrikler..

 2. Kitap okuma oranı en düşük ülkelerden biri olan Türkiye için beklenmedik bir performans. Acaba bu 3 milyon kullanıcıdan kaçı haftada 1 defa da olsa kitap okuyor?

 3. bende meraktan üye oldum fakat sora şunu gözlemledim. okuyanlar var elbet ama çoğu egolarını tatmin etmek için Wattpad üyesi.

 4. Bu rakamların olması imkansız, pazarlama aktivitesi olarak bu kadar büyük rakamlardan bahsediyorlar. Türkçe bir kitap 22 milyon kez okunabilir mi bir internet sitesinde ? Türkiye'deki internet kullanıcı sayısı bu kadar. Türkiye'de hikaye yazmakla uğraşan insan sayısı 100 bini geçemez, geçse her adım başı yazı atölyesi görürdünüz. Bugün en çok tanınan atölyelerde bile 10 kişiyi zor toplayıp sınıf açıyorlar. Wattpat'in Türkiye'ye giriş stratejisi, birçok internet sitesinde milyonlarca Türk kullanıcı olduğu yazıyor. Pazarlamada buna "liking theory" deniyor. Herkes yapıyorsa birşeyi sen de yapıyorsun kısaca bu teorinin anlamı.

  1. Gamze Gamze

   Bu rakamlar kesinlikle doğru rakamlar ki bazı kitaplar çok daha fazla okunma sayısına ulaştı.Örneğin Yabancı adlı kitap 110 milyon okunmayı geçti.Fakat çoğu kişimin yanlış anladığı kısım şu:110 milyon okunma demek kitabı 110 milyon kişi okudu demek değil.Örneğin Yabancı elli küsür bölümlük bir hikaye eve bu elli küsür bölüm toplam 110 milyon kere okunmuş ki -wattpadde okuyarak saatlerini harcaya biri olarak söylüyorum- uygulama mobilde de kolaylıkla kullanılabildiği için kullanıcılar canları sıkıldığında bile aynı bölümü açıp tekrar tekrar okuyabiliyor.Ben beğendiğim bazı hikayelerin her bölümünü onlarca kez okuduğumu bilirim ve kesinlikle harika bir uygulama olduğuna emin olabilirsiniz. Daha çok 12-25 yaş arası insanların kullandığı bir platformdan bahsediyoruz burada. Wattpadde yazılan kitaplar yaşıtlarımız ve bizim gibi düşünce yapısına sahip insanlar tarafından yazıldığı için emin olun yetişkin yazarların yazdığı kitaplardan ya da klasiklerden daha fazla okuma alışkanlığı kazandırıyor.Yani yeni nesil okumuyor sözleri de tamamen yalan.Dijitalden okunan kitaplarda kitaptır.Ayrıca haberde de gördüğünüz gibi -ki haber yalan değil ben bizzat şahidiyim- fuarlarda en çok ilgiyi yine wattpad yazarları alıyor.Sadece bir fuara gidip baktığınızda bile bu verilerin yalan yada bir strateji olmadığını anlayabiliyorsunuz.

 5. Asi_Kelebekk Asi_Kelebekk

  bende wattped de kiitap yazıyorum umutlarımın yolu diye ilk bölümümümü yayınladım bana ulaşmak için Asi_kelebeKk

  ulaşabilirsiniz ve wattped sayesinde yeteneğimimi keşfettim açıkçası bende böyle olmak istiyorum ama hayallar..

 6. MERHABA ben DE SİZİN GİBİ ÜLKEMİZDE BİR ÇOK İNSANIN KİTAP OKUMAYA MEYİLLİ OLDUĞUNA İNANIYORUM ÖNEMLİ OLAN İÇİMİZDE Kİ DOĞRU kitapı bulmak bakın son2 yıldıt wattpate okuyorum ve orda insanlar gerçek kimlikleriyle kalpleriyle yazıyorlar bu bağlamda herkes herkese bir fırsat vermeli ve biz insan olara "insanı insan ayakta tutar zihniyetiyle"her emeğe saygı duyup içimizdeki kitapı bulup okuma benki 3 aydır bir kitapa saplanıp kaldım kişiyi tanımıyorum yazısını içime sindirdim ve beğendim nacizane paylşıyım HERBMARDEN "SIR KORUYUCULARI" KİŞİYİ TANIMAK GEREKMİYOR AMA CANINA CAN DİŞİNE DİŞ KATARA YAZDIĞINI HİSSETİRİYOR VE DAHA NİCELERİ BİZİM BİRBİRİMİZE VERECEK ÇOK ŞANSI OLMALI ki SEVGİ OKUMAKTAN GEÇER bnece okuyun ha bu kitapı da deneyin