Shopinstar alışveriş deneyimini Instagram'a taşıyor
Girişim

Shopinstar alışveriş deneyimini Instagram'a taşıyor

Sosyal ağların birer e-ticaret kanalı olarak kendini kabul ettirmeye çalışması aslında işin ruhuna aykırı olsa da, tüketiciye erişim açısından sosyal ağlar e-ticaret girişimleri için büyük önem taşıyor. Üstelik sadece girişimler değil, bireysel olarak satış yapan kişiler de bu tarz sosyal ağlardaki hesaplarını vitrin olarak kullanarak satış işlemlerini gerçekleştiriyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Instagram. Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram, yeni ürünleri keşfetmek, satın alma kararını vermek için da önemli bir kanal olarak kabul görüyor.

Shopinstar, Instagram’ın organik şekilde bir sosyal ticaret platformu olarak kullanılmasından yola çıkarak kendi girişim fikrini oluşturmuş. Shopinstar satış gerçekleştirmek isteyen kişilerin, kendilerini girişimin sistemine kaydederek güvenli ticarete adım atmalarını amaçlıyor. Böylece hem satıcılar hem de alıcılar Instagram’ın dışında güvenli bir platform üstünden alışverişi gerçekleştirmiş oluyor.

Shopinstar, Instagram’ın bir vitrin olarak kullanılmasına devam ederken, kredi kartı ya da Paypal gibi seçeneklerle ödeme alternatifi sunmuş oluyor. Böylece kullanıcılar arasında güven sorunu ortadan kalkmış oluyor ve işlemler kayıt altına alınmış oluyor.

2014 yılında kurulan girişimin kurucu ortakları Şehlem Akbulut ve Sabrican Zaim. TEB Girişim Evi tarafından da desteklenen proje, satıcı ve alıcı hesaplarına sunduğu telefon ve canlı yardım isteğiyle Instagram üstünden alışveriş yapan ve C2C olarak hizmet sunan kişilere yardımcı olmayı amaçlıyor.

Yorumlar (8)
 1. siteyi iyi güzel yapmışsınız ama bir test yapsaymışsınız keşke. Üyelik işlemini inat etmeme rağmen 15 dakikadır tamamlayamadım. Ben bireysel kullanıcı olarak kayıt olacağım benden neden yok iban yok yetkili adı falan istiyorsunuz. istemekle de kalmayıp zorluyorsunuz. şu an sitede gezinemedim. hadi dedim inatla üye olayım. denemediğim kombinasyon kalmadı fakat iban doğrulamasını geçemedim. ibanım doğru eminim. hayır ne yanlış onu bile anlamadım.

  sonuç: yanına almadan ve webrazzi reklamı yapmadan önce bir test yapmanız iyi olurdu. daha ödeme adres vs. gibi yerlere hiç gelemediğim için oralarda ne hatalar var kim bilir.

  1. Merhaba Erkal Bey,

   Öncelikli olarak ilginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

   Shopinstar.com Instagram'da gerçekleşen ticaretlere aracılık etmek adına kurgulanmış bir projedir. Instagram hesabı ile giriş yapan kullanıcılarımızı Satış Yapacak kullanıcı olarak tanımladığımız için, Instagram ile giriş yapan kullanıcılardan e-mail hesabı ile giriş yapan kullanıcılara göre daha detaylı bilgi istemekteyiz. Takdir edersiniz ki bizde kullanıcılarımızın daha hızlı giriş yapmasını ve daha hızlı şekilde satışa başlamasını isteriz. Lakin 6493 Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri Kanunu ile bizim de elimizi kolumuzu bağlayan taraflar var.

   Ayrıca Shopinstar.com 'u Instagram veya E-mail ile üye olmadan da gezebilirsiniz.Siteyi gezemedimden kastınızı anlayamadık. Shopinstar.com'un hali hazırda Instagram'da gerçekleşen satışlara aracılık eden ve 1 senedir çalışan bir proje olduğunu da tarafınıza iletmek isterim.

   Iban kontrolü ile ilgili herhangi bir problem bulunmamaktadır. Shopinstar.com, hitap ettiği kitlenin genel dinamikleri baz alınarak en kolay ve en hızlı şekilde kişi/kurumlara alışveriş yaptırmak adına tasarlanmıştır.

   Üyelik ile ilgili destek taleplerinizi de Çağrı ve/veya canlı destek modülümüz ile tarafımıza iletebilirsiniz. Shopinstar Ekibi olarak en hızlı haliyle size destek vermekten keyif alacağımızı da belirtmek isterim.

   1. İlk yorumu yapan arkadaşa verilebilecek tek cevap, "teşekkürler" olmalıydı. Üye formunuz gerçekten çok kötü.

    - Formda hata olunca tüm bilgiler siliniyor, neresinden tutsanız yanlış bir UIX

    -IBAN ve diğer tc kimlik no bilgileri için açıklama yok. Çoğu zaman insanlar bir yere yazdığı ibanı yapıştırır. Başında TR olmayabilir, "-" işareti kullanan olur olmaz. Emin olun bu form yüzünden %50 müşteri kaybı yaşanmıştır.

    -Sözleşmeler checkbox ile olmalı

    -Form üzerindeki kontrolleri client tabalı yaparsanız geri dönüşüm artar.

    Daha önce kullanıcı olarak üye olmuşum sizin sitenize.

    Yazdıklarınız çok yanlış, ayrıca arkadaş üye olamıyorum demiş, kanunla alakalı konulardan bahsetmişsiniz.

    İşin kötü tarafı problemler hala devam ediyor.

    Yüksek profilli bir kullanıcı olarak ben dahi üye olamazken, satıcı profilindeki kişiler (esnaf,mağaza sahipleri vs) nasıl becersin.

    Şu zamana kadar bu hataları farketmediyseniz çok kötü....

   2. instagram ile login olunca kurumsal müşteri olunacağını nereden anlayacağız? ben halbuki satıcı değil alıcı olmak için girmiştim. Amacım kayıt olmaktı single sign on sevdiğim için instagram görünce onunla login olmak istedim. Ancak önüme iban numarası isteyen bir ekran çıktı. 5 farklı iban numarası yazma şekli denedim halen bu adımı geçemedim. Bu adımı geçemeden SİTEDE GEZİNEMİYORUM. logout olup gezinmem gerekiyor. ancak alışveriş yapmak için login oluyorum. fakat yine o iban isteyen ekranda kitlenip kalıyorum.

    ayrıca bu sorunu çözmek için benim sizin çağrı merkezini aramam tam bir saçmalık olur. Ben hatalarınızı yazıyorum düzeltip düzeltmemek sizin sorununuz. ancak halen login olduktan sonra siteyi gezemiyorum.

 2. Uygun bey merhaba,

  Yorumunuz için teşekkür ederim.

  İlk yorumun sahibi siteyi gezemediğini ifade ediyor, sisteme üye olmadan Shopinstar.com 'u gezebilmektesiniz bununla ilgili herhangi bir problem bulunmamaktadır.

  Iban'ı neden girdiğini soruyor, bende kendisine Instagram hesapları ile satış yapılabildiğini ve bu sebepten kanun ile birlikte getirilen bir yükümlülük olduğunu, Instagram hesapları ile giriş yapıldığında satıcı bilgilerinin girilmesi gerektiğini söylüyorum.

  Yanlış olduğunu neden düşündüğünüzü açıkca anlayabilmiş değilim.

  Üye formu ile ilgili geri bildirimleriniz için teşekkür ederim.

  İyi Akşamlar Dilerim.

 3. Gökhan Gökhan

  İki sorum var, cevaplanırsa sevinirim.

  Hizmet veren üç taraf var. Bir, instagram; iki, satıcı olan instagram üyesi; üç, instagram üyesine aracı olan shopinstar. Instagram shopinstar'ın veri çekmesini engelleyebilir, sunucuları saldırıya maruz kalır hizmet veremeyebilir, instagram üyesinin üyeliği instagram tarafından sonlandırılabilir, BTK instagram'ın erişimine engel getirebilir. Hepsinden önemlisi, instagram buraya kadarmış, dükkanı kapatıyoruz, kalın sağlıcakla diyebilir. Bu durumların birinin veya birkaçının birlikte gerçekleşmesi durumunda neler olacak?

  Aracı hizmet veren olarak 6493 Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri Kanunu'na tabi olmak gibi bir zorunluğunuz yok. Paranın el değiştirme yöntemini satıcı ve alıcı taraflarına bırakıp, satıcıdan hizmet komisyonunuzu talep edebilirdiniz. Neden havuz hesap sistemini tercih ettiniz?

  Başarılar dilerim.

 4. ıban no bir türlü geçerli olmuyor ve kayıt olamıyorum.bu durumu ansıl çözebilirim tam olarak nasıl yazmam gerektiğini söyler misiniz

 5. Vurun daha ölmedi :D