Girişimcilerin yaptığı 5 sunum hatası

Girişimcilerin yaptığı 5 sunum hatası

Greylock Partners'tan Brendan Baker, girişimcilerin girişimlerini sunarken  yaptıkları beş ana hatayı ve bu hataları nasıl düzeltebileceklerine ilişkin pratik bilgiler içeren sunumunu Webrazzi Summit'te yaptı. Aralarında 500 Startups, AngelPad gibi hızlandırıcıların ve AngelList'in olduğu kurumlarda girişimcilerle uzunca bir süredir birlikte çalışan Baker'a göre girişimciler sunumlarında şu beş ana hatayı yapıyorlar:

1- Hikaye anlatmayı başaramıyorlar 

Girişimciler sunumlarında ürüne, yarattığı gelire ve diğer metriklere odaklanırken adeta bir listeyi takip eder gibi sunumlarını mekanik bir şekilde anlatmaya meyilliler. Oysa başarılı bir sunum, belirli hikaye arklarının doğru sıralanmasıyla oluşturulabiliyor.

Baker'ın örneğini verdiği arklardan biri şu tip bir kurguya dayanıyor: "Ben gördüm-- benim gibi milyonlar var--  bir çözüm ürettik--  ve ürün böyle çalışıyor. " Bu tip bir kurgu temelde üç alt hikayeyi sıralıyor: 1)Yaşadığınız sorun ve verdiğiniz tepki  2) Ürettiğiniz çözüm çalışıyor 3) Çözüm büyük ilgi görüyor ve birçok farklı yere yayılıyor.

2- Yatırımcı düzeyinde düşünemiyorlar

Yatırımcılar ve girişimcilerin aynı konuya bakış açıları arasında büyük fark oluyor. Yatırımcılar bir konuya daha çok "dünyanın nasıl değiştiği" gibi bir açıdan, makro düzeyde yaklaşırken girişimciler işlerini nasıl yürüteceklerine odaklanmış oluyorlar ve bu bir hata."En iyi girişimciler yatırımcılara dünyanın nasıl değiştiğini öğretirler, teknoloji dünyasının ya da kullanıcının nasıl dönüştüğü konusunda yatırımcıların gözünü açarlar" diyor Baker ve bunda haksız da sayılmaz. Bu nedenle girişimcilerin kendilerine "Neden bu şirketin kurulması için tek zaman şimdi?", "Neden bu işi yapabilecek tek takım bu?" diye sorup, bu sorulara sağlam cevaplar vermeleri gerekiyor.

3- Sunumun rasyonel olduğunu düşünüyorlar

Birçok girişim daha ilk aşamada gider, yatırımcılar heyecanlandıkları girişimlere yatırım yapmaya yatkındırlar, ilgilerini yitirdiklerinde ise reddederler. Bunun için heyecan ve tereddüt oyununu öneren Baker, karşınıza birilerini alıp ellerindeki kapıda söylediğiniz şeylere nasıl yanıt verdiklerini işaretlemelerini öneriyor. Heyecana odaklanarak bu skorunuzu arttırmanız gerekiyor. Brezilyalı girişimlerle çok çalışıyorum, bir sunum vardı ilk 26 slide boyunca işin reel olup olmadığını anlamamıştım. Fazla kavramsaldı ancak sonradan anladım ki Brezilya'daki girişimlerin yüzde 30'unun gelirleri milyon dolarlarda. Bunu başa koymalılar.

4- Güvenilir olmak için çok fazla çabalıyorlar

Baker'ın bir diğer yerinde gözlemi ise girişimcilerin kendilerini sürekli bir meydan okuma içinde buldukları için savunma duvarlarının yüksek olması. Bu nedenle güvenilir olmayı özel olmaya tercih eden girişimcilerin aslında kendilerini özel ve spesifik olmak için kendilerini zorlamaları gerekiyor.  "Güvenilirlik sizi ayırmaz, onun yerine farklı ve biricik olmalısınız"diyen Baker'ın girişimcilere tavsiyesi, her ne kadar zayıf göründüğünüzü düşünseniz de spesifik olmaya çalışın.

5- Sunumlarından gereksiz fazlalıkları kesemiyorlar

Baker'ın gözlemleri girişimcilerin sunumlarını hazırlarken en iyi noktalar dışında ekledikleri her bir notun, sunumu zayıflattığı yönünde. Odaklı ve en güçlü noktalara bağlı kalmakta fayda var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.