Hasan Aslanoba ve Selçuk Saraç'ın yatırım ve çıkış stratejileri
Etkinlikler

Hasan Aslanoba ve Selçuk Saraç'ın yatırım ve çıkış stratejileri

Sanırım Webrazzi Summit 2015'in en çok beklenen oturumlardan biri Hasan Aslanoba (Aslanoba Capital) ve Selçuk Saraç'ın (Spaceman Ventures) katıldığı 'Yatırım ve Çıkış Stratejileri' oturumu. Arda Kutsal'ın yönettiği oturumda girişimcilerin dikkatini çekecek önemli bilgiler paylaşıldı.

Rakamlarla Aslanoba Capital

Konuşmanın başında Arda Kutsal'ın sorusu üzerine Aslanoba Capital'in yaptığı yatırımlar hakkında güncel rakamları aldık. Hasan Aslanoba'nın paylaştığı rakamlara göre şimdiye kadar Aslanoba Capital yurtdışındakilerle birlikte 71 girişime toplam 67 milyon dolar yatırım yapmış. Türkiye'deki yatırımların 8'inden sonuç çıkmamış ve 35'i yaşamına devam ediyor.

Aslanoba: Biraz fazla yatırım yapmış olabilirim ...

Hasan Aslanoba, henüz çıkış yapmadıklarını ve normal koşullarda ilk çıkışları 2018'den itibaren beklediğini dile getirdi. Erken çıkışların olabileceğini de söyleyen Aslanoba, gelecek 5 yıl için 200 milyon dolar yatırım yapma hedefi olduğunu, bununla beraber Hindistan'ın Türkiye'den kat kat fazla yatırım çeken bir ülke olduğunu da ekledi.

Aslanoba'nın küçük yatırımlar yapmak konusundaki yorumu da dikkat çekiciydi;

Şimdiye kadar biraz fazla yatırım yapmış olabilirim ama az yatırımla bir şey olacağına inanmıyorum. 500 bin - 1 milyon dolar civarında yatırımlar yapıyoruz. Yurtdışında öncü yatırımcı olmadığımız için daha küçük yatırımlar yapabiliyoruz. Türkiye'de ise biz öncü yatırımcı konumundayız. 

Selçuk Saraç: Yatırımcılar girişimleri olgunlaştırmalı

Selçuk Saraç ise şimdiye kadar 11 milyon dolar yatırım yaptığını ve 100-300 bin dolar aralığında yatırımlar yaptığını ifade etti. Henüz bir çıkış yapmadığını ve girişimleri biraz olgulaştırmak gerektiğini ifade eden Selçuk Saraç, Türkiye'deki potansiyelin ortaya çıkarılması durumunda farklı girişim sermayesi şirketlerinin de Türkiye'ye geleceğine inandığını söyledi.

Her 3 isim de Türkiye'de daha hızlı bir şekilde başarılı girişimler çıkarmak ve bu başarıları en iyi şekilde dışarıya anlatmak konusunda hem fikirdi ki Fred Wilson'ın da 'Yeni Silikon Vadisi' konuşmasında buna değindiğini söylemeliyim.

Arda Kutsal, son olarak Türkiye'de büyük şirketlerin girişim satın almaları yapması gerektiğini, bunun sektörün önünü açacağı da hatırlattı.

Yorumlar (3)
 1. Hasan Aslanoba 3 senedir aynı şeyleri söyleyip gidiyor :)

  Selçuk Saraç'ın açıklaması güzel olmuş. Girişim başına ortalama 150 bin dolar yatırdığını varsayarsak 73.333 girişime para yatırmış.

  "Selçuk Saraç ise şimdiye kadar 11 milyon dolar yatırım yaptığını ve 100-300 bin dolar aralığında yatırımlar yaptığını ifade etti."

  Bu güzel etkinliğine katılamayanlar için videoların biran önce yüklenmesini rica ediyorum.

 2. Dertli Kerem (@dertlikerem) Dertli Kerem (@dertlikerem)

  Aslanoba olmasa Türkiye'de ekosistem yalan olurdu (tabi yatırımcı diye ortada gezip sonra girişimciye hesap ödeten VC'leri, 40-50 Bin lirayla 2-3 girişime yatırım yapıp seri yatırımcı diye ortada gezenleri; 150 K isteyince "ticket size"ınız çok küçük, 350K isteyince biz VC miyiz diye soran melek yatırım ağlarını saymıyorum) Hasan Bey ne kadar yatırdı ya da batırdı bilmiyorum ama korkmadan bu ülkenin gençlerine yatırım yapmaya devam eder umarım

 3. Nakliyathane Nakliyathane

  Raif hocamın dediği gibi; videoların bir an önce yüklenmesini bekliyoruz :)