Skarp 4 milyon dolar destek topladığı Kickstarter'dan atılınca soluğu Indiegogo'da aldı
Teknoloji

Skarp 4 milyon dolar destek topladığı Kickstarter'dan atılınca soluğu Indiegogo'da aldı

Yeni nesil lazerli tıraş bıçağıyla yaklaşık iki hafta önce Kickstarter'da boy gösteren Skarp'ın hızlı başlayan kampanyası, platformda pek sık rastlanmayan bir şekilde yarıda kaldı. Kickstarter'da 160 bin dolar hedefiyle yola çıkan Skarp, geçen sürede 4 milyon dolardan fazla fon topladıktan sonra kampanyası durduruldu ve platformdan atıldı.

Bugüne kadar platformundaki ürünlere pek de müdahale etmeyen Kickstarter'ın bu ilginç kararının gerekçesi ise, Skarp'ın tanıtımını yaptığı prototipin vaadini aslında yerine getirememesi. Kickstarter'ın The Register yayınına yaptığı açıklamada, platformun fiziksel ürünlere ait kampanyaların sonunda destekçilerine çalışan prototiplerin ödül olarak dağıtılması kuralının Skarp tarafından çiğnendiği belirtiliyor. Yani Skarp'ın ilgili videosunda gösterdiği prototip aslında çalışmıyor, Kickstarter'a göre. Zira videoda geleneksel bir tıraş bıçağıyla birkaç saniye süren bir işlem, Skarp kullanılarak ancak birkaç tüy almanızı sağlıyor.

Skarp'ın CIO'sı Oliver Pearce-Owen ise videoda prototip gösterdiklerini açıkça belirttiklerini ve insanları yanıltmadıklarını söyleyerek kendilerini savunuyor. Owen, Kickstarter'ın özel amaçlı lobilerin etkisiyle bu kararı verdiğini de iddia ediyor ancak bunların kim olduğu konusunda detaya girmiyor.

skarp indiegogo

Kickstarter'a bir yanıt niteliğinde, kampanyasını Indiegogo'ya taşıyan Skarp ise platformdaki ilk gününde 210 bin dolar toplayarak, hedefini yine aştı. Ancak kampanya ile ilgili yapılan bazı yorumlar, Kickstarter vakasının insanlar üzerinde etkili olduğunu ve ürünün itibarını olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Kitle kaynaklı fonlama kampanyaları donanım projelerini gerek finansal gerek tanıtım açısından desteklemeriyle oldukça kritik. Başarı hikayesi olup olmadığı tartışmalı Skarp'ın geleceği bu nedenle merak uyandırıyor.

Yorumlar (6)
 1. Kickstarter ı takip edenler varsa bilirlerki yapılması zor bir şeyi prototip olarak sunup para toplayamazsınız . Yarın ucan araba gosterip para istesem seneye vericem desem benide kaldirirlar ekstra bir durum oldugunu dusunmuyorum indiegogoda kaldiricak tahminimce

 2. Jilet lobisi iş başında!

 3. Isa Akpınar Isa Akpınar

  Bu kampanyaya bende bağış yapmayı düşünüyordum ancak ürünün çalıştığını gösteren bir video olmadığı için çıktıktan sonra almayı düşündüm. Kickstarter ekibi başlarına gelecek olayı anlamışlar olsa gerek :)

 4. Cem Baki Cem Baki

  Yalan yok ilk gördüğümde ben de bi kıllandım. Sonra "gillette" ile traş olup ferahladım:)

  Şaka bir yana, bu yöntem kullanılabilir gelmiyor, kullanılabilir olsa bile güvenilebilir gelmiyor. Lazer deyince insan bi kıllanıyor. Bak yine kıllandım ya :)

 5. Peki topladığı 4 milyon nereye gitti? Fon sahiplerine gerimi verildi yoksa Kickstarter elmi koydu?

 6. Atılay Atılay

  4 milyon fon sahiplerine geri gitti, fikir gerçekleşmeyince geri veriliyor.

  Açıkcası güzel bir fikir ama lazer teknolojisi ne kadar hazır bilemiyorum. ayrıca ultraviole (UV) olmadığını o yüzden zararsız olduğunu belirtmişler. UV olmasa bile her lazerin ısı etkisi olacaktır. bunun deri üzerindeki uzun dönemli etkisi test edilmeli önce. gene de ileride jilet yerine lazer kullanacağız diyorum.