Skarp 4 milyon dolar destek topladığı Kickstarter'dan atılınca soluğu Indiegogo'da aldı

Skarp 4 milyon dolar destek topladığı Kickstarter'dan atılınca soluğu Indiegogo'da aldı

Yeni nesil lazerli tıraş bıçağıyla yaklaşık iki hafta önce Kickstarter'da boy gösteren Skarp'ın hızlı başlayan kampanyası, platformda pek sık rastlanmayan bir şekilde yarıda kaldı. Kickstarter'da 160 bin dolar hedefiyle yola çıkan Skarp, geçen sürede 4 milyon dolardan fazla fon topladıktan sonra kampanyası durduruldu ve platformdan atıldı.

Bugüne kadar platformundaki ürünlere pek de müdahale etmeyen Kickstarter'ın bu ilginç kararının gerekçesi ise, Skarp'ın tanıtımını yaptığı prototipin vaadini aslında yerine getirememesi. Kickstarter'ın The Register yayınına yaptığı açıklamada, platformun fiziksel ürünlere ait kampanyaların sonunda destekçilerine çalışan prototiplerin ödül olarak dağıtılması kuralının Skarp tarafından çiğnendiği belirtiliyor. Yani Skarp'ın ilgili videosunda gösterdiği prototip aslında çalışmıyor, Kickstarter'a göre. Zira videoda geleneksel bir tıraş bıçağıyla birkaç saniye süren bir işlem, Skarp kullanılarak ancak birkaç tüy almanızı sağlıyor.

Skarp'ın CIO'sı Oliver Pearce-Owen ise videoda prototip gösterdiklerini açıkça belirttiklerini ve insanları yanıltmadıklarını söyleyerek kendilerini savunuyor. Owen, Kickstarter'ın özel amaçlı lobilerin etkisiyle bu kararı verdiğini de iddia ediyor ancak bunların kim olduğu konusunda detaya girmiyor.

skarp indiegogo

Kickstarter'a bir yanıt niteliğinde, kampanyasını Indiegogo'ya taşıyan Skarp ise platformdaki ilk gününde 210 bin dolar toplayarak, hedefini yine aştı. Ancak kampanya ile ilgili yapılan bazı yorumlar, Kickstarter vakasının insanlar üzerinde etkili olduğunu ve ürünün itibarını olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Kitle kaynaklı fonlama kampanyaları donanım projelerini gerek finansal gerek tanıtım açısından desteklemeriyle oldukça kritik. Başarı hikayesi olup olmadığı tartışmalı Skarp'ın geleceği bu nedenle merak uyandırıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.