Facebook, Reactions ile "Like" tuşuna yeni duygusal anlamlar yüklüyor
Sosyal Ağlar

Facebook, Reactions ile "Like" tuşuna yeni duygusal anlamlar yüklüyor

Bir süre önce, popüler "Like" tuşunun yanına "Dislike" butonu ekleyeceği, tartışmalı bir yorum olsa da, yeniden gündeme gelen Facebook'un ne üzerinde çalıştığı sonunda açıklığa kavuştu. Reactions yani tepkiler özelliğinin testlerine başladığını doğrulayan Facebook, kullanıcıların Like tuşuna yükledikleri anlamlar konusunda daha net bir mesaj vermelerini sağlıyor.

fn mobil react

Bunun için Like tuşunun yanına altı yeni Emoji ekleyen Facebook, artık üzüntü ve öfke gibi Like tuşuyla ifade edilmesi çelişkili durumlara yol açabilen hislerin paylaşımına izin veriyor. Aşağıda gördüğünüz gibi sevgi, mutluluk, şaşkınlık, üzüntü ve öfke hisleri yeni Emoji'lerle destekleniyor.

facebook reactions2

İlk etapta İrlanda ve İspanya'da denenecek olan Reactions, Facebook.com ve mobil uygulamalarında kullanılabiliyor. Özellik,  "Like" tuşunun kullanılabildiği paylaşımlar, sayfalar, reklamlar gibi hemen her yerde görünüyor. Kullanım için Like tuşuna bastığınızda açılan Emoji'lerden birine dokunmanız yeterli oluyor.

facebook reactions

Facebook'un mobilde "Like" ile yetinmeyen kullanıcıları emoji'ler ve sticker'lar kullanma "zahmetinden" kurtaran geliştirmesinin farklı bölgelere ne zaman ve nasıl açılacağıyla ilgil henüz bir açıklama yok.

Yorumlar (3)
  1. Facebook bu alandaki en dinamik şirket. Twitter gibi baba parası yemiyor, adamlar sürekli güncelliyor kendini

  2. Mehmet Can Mehmet Can

    Bu haberi dün Mark Zuckerberg'in kişisel facebook hesabından yaptığı paylaşımda okudum. Orada bahsettiğine göre bu uygulamayı başlangıçta sadece dislike butonu olarak sonrasında da ifadelerin kullanılması fikriyle genişlettiklerini ve bunun için büyük efor sarf ettiklerini belirtiyordu. Gerçi endişeliyim bir Türk müteşebbis olarak bizlerde sosyal ağ ve hedef amaca yönelik uygulamalar üzerine kafa patlatıyoruz, biçimlendiriyoruz, uygulamaya çalışıyoruz. Bu süreç içinde şunu fark ettim. Şu an için yalnız olsam dahi şu söz konusu dislike butonu yerine kullanacakları ifadeler için geliştirdiklerini söyledikleri uygulamayı aylar öncesinden(TagEmotion.com tescil tarihine bakarak doğruluğunu teyit edebilirsiniz.) "Tag Emotion" adıyla Sosyal.Network/tag-emotion projemde kullanmak için geliştirmiştim. Bu sözleri aman aman babında bakın ben ne zekiyim mesajı vermek adına değil sadece benim gibi müteşebbis arkadaşlarımızın artık kabuğundan çıkıp sahaya inmeleri gerektiğine dair bir işaret olabilmesi için sarf ediyorum. Çünkü görüyorum ki facebook'un bunca kişiye ulaşmasındaki başarısındaki en büyük etken şayet hafızalarımızı tazelersek hatırlayacağımız gibi eş zamanlı olarak neredeyse tüm dünyada haber bültenleri, tv showları, mecmualar, farklı internet siteleri aracılığıyla yaptıkları tekrarlanan reklamlarolmuştur. Bir profesörden şunu işitmiştim: Ürün veya hizmetine güveniyorsanız tek yapmanız onu duyurmaktır. Gerçekten haklıydı. Ne kadar bilini yorsak o kadar tercih sebebi olma şansımız doğru orantılı yüksek oluyor. Tabi bu ilk dokunuş için işe yarıyor olsa da süreklilik arz etmesi için ürün ve hizmetlerin kalitesininde en azından yeteri seviyede olması gerekiyor. Sonuç olarak bizler doğru işbirlikleri ve strateji kurmadıkça aynen benim yaptığım gibi bu gibi gelişmelere yorum yapan taraftan başka bir şey elimizden gelmeyecektir.

  3. Emeti Emeti

    facebookun yeni emojileri kullanılmıyo nasıl kullanılır