Companion: Yürüyüş sırasında tedirginliğinizi azaltmayı hedefleyen mobil uygulama

Companion: Yürüyüş sırasında tedirginliğinizi azaltmayı hedefleyen mobil uygulama

Büyük şehir yaşamındaki ortak sıkıntılarımızdan biri bazı bölge ve sokaklarda yürürken kendimizi güvende hissetmemek. Gündüz sıkıntısız olabilen bazı lokasyonlar akşam belirli saatlerden sonra tehlikeli olabiliyorlar. Companion isimli mobil uygulama da insanların izleyeceği yürüyüş güzergahını daha huzurlu ve güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Companion uygulaması aslında ilk kez Kasım 2014'te uygulama mağazası üzerinden kullanıcılara sunulmuş. Ağustos 2014'ten bu yana ise geliştirici şirket uygulama için bir çok önemli güncelleme yayınlamış. Eylül 2015'ten bu yana ise uluslararası kullanıcılar uygulamaya kayıt olabiliyorlar. Peki Companion nasıl çalışıyor? Cep telefonunuzla sisteme kayıt olduktan sonra karşınıza harita çıkıyor ve uygulama konumunuza erişiyor. Yürüyeceğiniz lokasyonu işaretledikten sonra yürüyeceğiniz mesafe ve tahmini varış süreniz uygulama tarafından hesaplanıyor tam bu esnada kişiler listenizdekilerden de "Virtual Walk" yani size sanal olarak eşlik edecek arkadaş(lar)ınızı seçiyorsunuz. Ardından yürüyüş esnasında tek tuşla seçtiğiniz arkadaşınıza mesaj atabiliyor ya da direkt olarak arayabiliyorsunuz.

companion

"I Feel Nervous"(Gergin hissediyorum) butonuna tıklarsanız seçtiğiniz kişilere bu bildirim ulaştırılıyor. Kırmızı buton ile belirtilmiş olan "Alert Mode"(Alarm Modu) nu seçerseniz uygulama otomatik olarak siren sesi çalmaya başlıyor böylece çevredekilerin dikkatini çekerek sizi güvenli bir durum içerisine almayı hedefliyor. Companion'ın bugün App Store'da Türkiye marketinde en çok aranan uygulamalar arasında olduğunu da ayrıca belirtelim. Apple Watch uygulaması da bulunan uygulamayı dilerseniz akıllı saatiniz üzerinden de kullanabilirsiniz. Uygulamanının çalışma mantığını ve fonksiyonlarını düşününce akıllı saat üzerinden kullanımı oldukça pratik ve işe yarayan bir çözüm olabilir. Android uygulaması da bulunan Companion'ın iOS uygulamasını buradan, Android uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.