TC Disrupt'a Türkiye'den katılan Bow Messenger, zaman ve konum ayarlı bir mesajlaşma uygulaması

TC Disrupt'a Türkiye'den katılan Bow Messenger, zaman ve konum ayarlı bir mesajlaşma uygulaması

TechCrunch Disrupt San Francisco'da bu yıl Türkiye'yi temsil eden uygulamalardan Bow Messenger, küresel hedefli ilk mesajlaşma uygulamasını yayınladı. Piyasada çok sayıda mesajlaşma uygulaması varken, Bow Messenger'ın küresel rakiplerine karşı geliştirdiği vurucu özelliği "koşula bağlı mesajlaşma". Bow Messenger, bu özelliği pazar getiren ilk popüler anlık mesajlaşma uygulaması olmak istiyor.

Bow Messenger'ın kodlama ve diğer teknik altyapısı Kerem Özkan ve Caner Doğru tarafından geliştirilmiş. Uygulamanın görsel tasarımından sorumlu Alper Bilgin ve uygulama geliştirilmesine destek olan Emir Benli'nin dahil olduğu dört kişilik çekirdek ekip, yaklaşık bir buçuk yıllık hazırlık sürecinin ardından ilk uygulamasını dün yani 21 Eylül'de Google Play Store'da yayınladı.

Ücretsiz olarak sunulan ve telefon numaranızla giriş yaptığınız Bow Messenger uygulaması, kullandığınız diğer anlık mesajlaşma uygulamalarındaki, durum bilgisi paylaşma, sticker göndeme, grup sohbet, video, fotoğraf, ses kaydı ve konum paylaşımı gibi temel özellikleri yerine getiriyor. Sohbetlerde paylaştığınız fotoğraflara filtre uygulayabiliyor ya da karşı tarafa yalnızca titreşim de gönderebiliyorsunuz. Kullanıcı profil ekranınızdan telefon şebekeniz üzerinden telefon görüşmesi yapmanız ya da e-posta göndermeniz de mümkün.

bow messenger ekran

Zaman ve konum ayarlı mesajlaşma

Bow Messenger'ın rakiplerinden ayrılan özelliği koşula bağlı mesajlaşma ise bugün uygulama üzerinden zaman ve konum ayarlı mesaj göndermenizi sağlıyor. Zaman ayarlı mesajlar göndereceğiniz mesajın - buna fotoğraf gibi medya da dahil-  tarih ve saatini önceden belirleyerek, günü geldiğinde karşı tarafa iletilmesini sağlıyor. Konum ayarlı mesajlar ise, mesajın alıcıya iletileceği bir alan tanımlanmasına imkan veriyor. Bunun için harita üzerinden belirttiğiniz  konum ya da yarıçap, mesajın iletilmesi için bir ön koşul haline geliyor. Yani alıcı bu alana girmeden mesajınızı göremiyor.

Uygulamada, tanımlanan koşullardan üçüncüsü ise  Notify Me When Online, yani karşı taraf online olduğunda bana bildirim gönder özelliği. Karşı tarafı beklemek ya da belirli aralıklarla kontrol etmek yerine online oldukları bilgisinin size iletilmesini sağlayan özellik, birçokları için kullanışlı olabilir.

Bow Messenger'ın zaman ayarlı mesajları, kullanıcıların özel günler gibi hatırlatma kurarak harekete geçtiği tüm anlar için daha pratik bir çözüm. Buna karşın konum ayarlı mesajlar daha çok reklamcı ve pazarlamacılarına ilgisini çekecek türden. Bu, uzun vadede konum bazlı servisler sunan bir platform haline gelmeyi hedefleyen uygulama için de ilk aşamayı oluşturuyor. İlerleyen zamanlarda Bow Messenger üzerinde özel kurumsal hesapların açılması ve şirketlerin potansiyel müşterileriyle konum bazlı iletişime geçmesinin sağlanması planlanıyor.

Bow Messenger'ın yakın dönem için gelir yaratma planı ise, uygulama için satın almalara odaklanıyor. Açılması planlanan Bow Store üzerinden kullanıcılara sticker, filtre ve emoticon gibi kişiselleştirme seçenekleri sunuyor olacak.

Mesajlaşma uygulamaları, günümüzün en gözde alanlarından biri ve bu alandaki popüler uygulamalar gittikçe birbirlerine benziyorlar. Koşullu mesajlaşma ile farklılaşan Bow Messenger'ın iyi bir noktadan işe başladığını söyleyebiliriz. Uygulamanın, kullanıcı geri bildirimleriyle zaman, konum ya da daha farklı ön koşulları deneyerek, daha spesifik bir özellikle çok daha geniş kitlelere ulaşması mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.