Online kanallarla markalaşan Tesbihane.com, 99 offline mağazayla kalıcılığı arayacak
Arama
E-Ticaret

Online kanallarla markalaşan Tesbihane.com, 99 offline mağazayla kalıcılığı arayacak

tesbihane.com ana

Tespih, Türkiye’deki köklü geçmişi ve yaygın kullanımına karşın markalaşmamış bir ürün olmasıyla ilginç bir kategori. Yapım malzemesi ve işçiliğine göre on binlerce dolara satılan ve yerli yabancı koleksiyonerlerin ilgisini çeken tespihler de var; sokakta işportadan çok daha ucuz fiyata satılanlar da… Son yıllarda bu kanallara artan sayıda mağazalarla e-ticaret ekleniyor. Peşpeşe açılan onlarca tespih mağazasıyla e-ticarette bir tespih çılgınlığının yaşandığı söylersek sanıyorum abartmış olmuyoruz.

Tesbihane.com, bu mağazalar arasında en popüleri. Socialbakers’ın Türkiye’de Facebook’un en popüler markaları sıralamasında, 1.9 milyon takipçiyle 13’üncü sırada yer alıyor. Kurucuları “Tesbihane” kelimesinin “tesbih” kelimesinden beş kat daha fazla aratıldığını iddia ediyorlar. Kendi verilerine göre bugün günlük 30 bin ziyaretçisi olan sitede 10 bin çeşit ürün var ve günde 300 adet kargo çıkışı yapılıyor.

tesbihane ekran

Tesbihane online tarafta bilinen bir marka ve bunda dijital kanallara yaptığı yatırımınların etkisi elbette var ancak durumu sadece bu şekilde değerlendirmek, 2011 yılında küçük bir e-ticaret mağazası olarak kurulan girişimin bugünkü başarısını biraz indirgemek olabilir. Hakan Kapıyoldaş ve Veysel Çimenci tarafından kurulan Tesbihane.com, bu alanda pazara erken girmiş olmak gibi önemli bir avantajı bugüne kadar doğru kullandı. Sosyal medya iletişimi için ayrı bir prodüksiyon ekibi; aynı gün teslimat, Markafoni, Mizu, Hepsiburada,  ve Gittigidiyor gibi alternatif kanallar örnek birkaç pratik arasında gösterilebilir.

Online kanalda yakaladığı başarının ardından offline mağazalara yönelen Tesbihane’nin böylelikle “kalıcı ve tam” bir marka haline getirilmesi hedefleniyor. İlk yılında Türkiye çapında 11 mağaza açan Tesbihane’nin hedefi önümüzdeki bir yılda bu sayısı 33’e çıkarmak. Uzun vadede hedeflenen sayı 99, bunun elbette sembolik bir anlamı da var.tesbihane 2

Tesbihane’nin offline açılımı satışla sınırlı değil. Bugün mağazalarındaki tespih ve aksesuarların bir bölümünü kendisi üreten girişimin büyük ölçekli bir gümüş üretim atölyesine sahip. Bu sayede ürünlerin yurt içi ve yurt dışına toptan satışı da gerçekleştiriliyor. Bugüne kadar 20 ülkeye satış yaptığını söyleyen girişim, Tesbihane.eu adresinden Avrupa odaklı satışlar yapıyor. Suudi Arabistan pazarını hedefleyen Tesbihane.ae’nin ise yakın zamanda açılması planlanıyor.

Markanın bilinirliği, popülerliği ve erişimi konusunda bugüne kadar iyi iş çıkaran Tesbihane’nin, yurt içinde ve yurt dışındaki benzer girişimlerde olduğu gibi marka kimliği konusunda o kadar güçlü olduğunu söylemek zor. Tespihin bir aksesuar olarak eskimeyeceğini biliyoruz ancak markanın zaman geçtikçe daha fazla değer kazanmasının yolu bu olabilir.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. Girişim dedi ki:

  çok başarılı bir girişim sonsuz tebrik ediyoruz. Projenin kökenine inersek başlarda sabırlı bir bekleyiş ve sonrasında gelen toplu bir sipariş ile kırılma noktasına erişip sıçrayış görünüyor. Çoğu girişim kırılma noktasına kadar dayanamıyabiliyor. Tesbihane yi tebrik ediyoruz.

 2. girişim tebrik dedi ki:

  Günlük ortalama 58000 gösterim ile ortalama 15000-20000 ziyaretçi trafiği var zor bir e-ticaret ağı bence düşünülmemiş ürünlerde genelde piyasayı kendin yaparsın mesela japon style manisada 200 kargo çıkışı var bunun %60 sosyal ağ %30 pazaryerleri ve %10 kendi sitesi olarak hizmet veriyor. Bence çok satışdan ziyade karlılık esas olmalı:)Başarılarının devamını diliyorum

 3. Patron dedi ki:

  Facebookta tesbihaneyi görmeyen yoktur saniyorum. Ünlü osmanli padisahlarinin sayfalarida bunlara ait. Sosyal medyayi iyi kullaniyorlar

 4. selim dedi ki:

  Geçenlerde bir mağazasını görmüştüm. Çok garip karşılamıştım. Normalde tam tersi ile karşılaştığımızı düşünürsek güzel bir gelişim ve atılım

 5. Aylin dedi ki:

  Tesbihane yi bizde tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz..

 6. Ali dedi ki:

  Face sayfalarında gönderilerin altında hep aynı kişilerin yorumlarının olması enteresan

  1. Emrah dedi ki:

   Facebook sayfalarında sürekli yarışma yapıldığından dolayı o tarzda yorumlar geliyor. Yorum sayısı, paylaşım sayısı vb. verilerle en aktif üyeyi seçiyorlar ve bir kişiye ürünlerinden hediye yolluyorlar.

  2. Veysel dedi ki:

   Tesbihanenin yoruma ve beğeniye dayalı puan ve hediye veren bir yarışması var. Burada katılımcılar yorumlarını yazıyorlar bu nedenle aynı kişiler yazmış olabilir.

 7. Ahmet dedi ki:

  Tesbihin kültürümüzde çok farklı özel bir yeri var. Bunu çok iyi gören ve kullanıcı ritüellerine uygun satış pazarlama stratejisi kuran bir girişim Tebrikler

 8. Hakan Karatay dedi ki:

  Tesbihane Türkiye’nin en iyi girişimleri arasında yer alıyor. Hasan Aslanoba gibi yatırımcılar mutlaka dikkatle izlemeli ve bir an önce yatırım yapmalıdırlar.

 9. İnan Tesbih dedi ki:

  Tesbihane’ye satış hayatında başarılar diliyorum. Her geçen gün kendini büyüten bir firma.

 10. Hasan yıldıran dedi ki:

  Tesbihane gerçekten çok güzel site. Başarılarının devamını dilerim

 11. Burak HANÇER dedi ki:

  Kalite ve estetiği bir anda sunan müthiş bir firma. Başarılarınızın devamını diliyorum. Rabbim hayırlı bol kazanç versin işaALlah.

Bir Yorum Yazın