BMW önümüzdeki 10 yıl içinde tüm modellerini elektrikliye çevirecek
Teknoloji

BMW önümüzdeki 10 yıl içinde tüm modellerini elektrikliye çevirecek

Alman otomotiv devi BMW önümüdeki 10 yıl içinde bütün modellerini elektrikli araçlara dönüştüreceğini açıkladı. BMW'nun en çok satan 3 serisi spor sedanlarını da kapsayan plan, modellerin plug-in hibrid'e çevrilmesini ön görüyor.

Son dönemde birçok ana otomotiv üreticisi elektrikli araçlara ağırlık vermeye başlasa da BMW'nun planı bu alanda en agresif açılımlardan biri olma özelliğinde. Bunda Avrupa Birliği'nin otomobillerin karbon emisyonunun azaltılmasına dair katı kısıtlamalarının ana etken olduğu belirtiliyor. Zira AB'nin bugün yürürlükte olan sınırlamalarının 2021 yılına kadar geçerli olması ve 2025 yılında karbon emisyonu sınırının daha aşağı çekilmesi bekleniyor. BMW bu geçişi olabildiğinde erken ve pürüzsüz bir şekilde tamamlamak istiyor gibi görünüyor.

RTTNews'in haberine göre, BMW'nun bütün araçlarını plug-in hibride çevirmesi, araçların ağırlığını azaltacak ve böylelikle daha büyük bataryaları desteklemelerini sağlayacak. Bunun araçların aerodinamiğini iyileştirmesi de ön görülüyor.

Halihazırda Project i ile geleceğin elektrikli araçlarını geliştirmek üzere çalışmalarına devam eden BMW'nun bu alana 2 milyar doların üzerinde yatırım yaptığı tahmin ediliyori3 ve i8 modelleri olmak üzere i serisi araçlarını geçtiğimiz yıl piyasaya sunan BMW'nun i3 modelinin 2014 yılında dünya çapında 17 bin 793 adet sattığı belirtiliyor. Şirket son olarak Amazon üzerinden i3 satışlarına başlamıştı. BMW CEO'su Harald Krueger, Ağustos ayı başında i3 ve i8 arasında farklı bir modele de yer olabileceğini söyleyerek, BMW'nun i serisine yeni bir model eklenebileceğinin işaretini vermişti.

Yorumlar (5)
 1. Moda Model Moda Model

  Hybrid modelleri Dünyada Global olan ülkelerde boy gösterecek ama Türkiye açısından çok beklememiz gerekecek enerji istasyonları gelişi güzel AVM otoparklarında görebiliyoruz önemli olan alt yapının buna göre uyarlanması...

 2. Öyle Işte Öyle Işte

  geçenlerde rotschiller ailesinin petrol üzerindeki etkinliğini sona erdirdiği haberini okumuştum şimdide bmw nin böyle açıklama yapması pek şaşırtıcı olmasa gerek garip birşeyler bekliyor bizi

  1. Sahsi Dusuncem Sahsi Dusuncem

   Turkiyedeki bor madeni dunyada en cok bizde bulunuyor.akaryakit suyunu cektigine gore bor kullanilmasin diye elektrik li araclara agirlik veriliyo.rotsciller ailesi mason bir aile oldugu icin Turkiye nin gelecek te gucunu kullanamamasini engellemek icin bu yola girmistir diye dusunuyorum.

 3. Mert Canikli Mert Canikli

  Oooww yazarimiz bemeve'yi "bi em dabulu" diye okuyor.

  Uretilen 3 prototip yerli araclardan bir tanesi de sanirim, sadece elektrik motoruyla calisiyor, diger ikisi hibrit

 4. Markiz Alex Markiz Alex

  Bu makaledeki en keyifli sey su makalenin ana fotosunun i8 olması ve benimde bir i8 imin olması. Gerçekten i8 sahibi olmak çok güzel birşey. Sırf bunu soylemek icin yorum yaptım. Çok çalışın ve bir adet i8 alın. Herkese tavsiyem.