Windows 10 yayınlanmasından bir ay sonra 75 milyon cihaza ulaştı
Teknoloji

Windows 10 yayınlanmasından bir ay sonra 75 milyon cihaza ulaştı

29 Temmuz'da kullanıcılara sunulan Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 yayınlanmasının üzerinden 24 saat geçtikten sonra 14 milyon cihaza yüklenmişti. Üstelik Microsoft kullanıcılardan gelen yoğun talebe karşılık Windows 10'un kapılarını yeni kullanıcılara kademe kademe açmıştı.

Bugün yeni bir duyuru yayınlayan Microsoft, Windows 10'u yayınlamasının üzerinden tam dört hafta geçtikten sonra 75 milyon cihaza yüklendiğini açıkladı. Microsoft'un kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğu Windows 10'u önceki işletim sistemleriyle satış bazında kıyaslamak zor ancak Windows 8'in yayınlandıktan bir ay sonra 40 milyon lisans sattığını, altı ay sonra ise toplam 100 milyon adet lisans sattığını belirtelim. Windows 10'un ise sadece dört haftada 75 milyon bilgisayara ulaşması büyük bir başarı ancak bunda ücretsiz olmasının payı da oldukça büyük.

Microsoft'un pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Yusuf Mehdi'nin verdiği bilgilere göre Windows 10, 192 farklı ülkede 90 binden fazla tekil bilgisayar ve tablete ulaşmış durumda. Yine Mehdi'nin açıkladığı bir diğer önemli bilgi Windows Store'un Windows 10 sürümü, Windows 8 için yayınlanan sürümünden şimdiye kadar cihaz başına altı kat daha fazla yüklenmiş.

Yorumlar (5)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  hedeften çok uzak apple bir update çıkarttığında çok hızlı bir şekilde %85 lere ulaşabiliyor. Ayrıca korsan oyun kurulmaması ve ücretsiz olmaması bence hala en büyük engel. Windows kullanmanın çok bir mantığı kalmadı bence yakında sadece çalışanlar kullanacak.

  1. Yazıyı daha okurken yorumlar bölümünde bakalım kim Apple ile mukayese yapmış diyecektim ki meğerse ilk mesaj bu yöndeymiş! Hiç bırakamadık bu işleri! Enver bey Apple'ın işletim sistemi hitap ettiği kesim açısından zaten Microsoft'a ulaşması mümkün değil, mukayese yapmak bile çok mantıksız. Microsoft Vista ve ME hariç tüm işletim sistemlerinde (Win8'le bile) indirme rekoru kırmıştır.

   Windows 10'a "Korsan oyun kurulamamasını" bir eksiklik olarak değerlendirmenizi ise yorumları okuyan ziyaretçilerin takdirine bırakıyorum.

   Sağlıcakla kalın!

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Burada karşılaştırma nedenim 1 milyar hedefi zaten ilk geçmek isteyenler geçti bu saatlerden sonra direnç çok daha fazla olacak. Yoksa tabiki apple ile durumları çok farlı. Ancak microsoft bu politikalarda 1 milyar'ı çok zor görür diye düşünüyorum. Oyun konusuna gelince Korsan'a bile upgrade gelecek söylentileri ile pazarlanan bir windows editör bile gözden kaçırıp ücretsiz olması demiş? ücretsiz değil hatta faiş bir ücretle satılıyor. sadece win 7, 8 lisansı olanlara ücretsiz. Düşünüyorum da 300 dolar gibi bir fiyatı son kullanıcı neden sadece işletim sistemi lisansına ödesin? Sadece internette gezmek resim bakmak, email almak için? üstelik açık kodlu neredeyse ücretsiz sahip olduğu platformlar ile bunu yaparken? Korsan oyunu savunmuyorum tabiki de ancak bu durum yeni mi akıllarına geldi yıllardır windows'ta herkes korsan oyun oynuyor?

    Ben yine de önemli bir adım olarak görüyorum değişimi takdir ediyorum ancak ilk söylenenlerin o kadar öyle olmadığı ortaya çıkıyor. Bu da engel teşkil ediyor.

 2. Bence Windows ve Mac Kıyaslanamaz bile... Windows daha da iyi bir yönetimle Mac i tarihe de gömebilir bence yeni nesil windows ile.

  1. Windows ile Mac şu anlamda kıyaslanabilir. Mac'in kaynak tüketimi çok düşük. Özetle i7 - 8 Core - 6 GB ramli Samsung laptopum, i5 2 Core - 8 Gb ramli macbook a göre daha hantal çalışıyor. Uygulama yönünden sıkıntım yok Mac üzerinde tüm işimi gören uygulamalarım var.