Cilt kanseri riskini ölçen uygulama SkinVision
Mobil

Cilt kanseri riskini ölçen uygulama SkinVision

Son dönemde sağlık ve fitness uygulamaları akıllı telefonlarımızdan eksik olmuyor. İddialı dijital sağlık girişimlerinden birisi de SkinVision.

Girişim, akıllı telefonunuzun kamerası aracılığıyla fotoğraflar üzerinden çalışan görsel bir algoritma geliştirmiş ve yarattığı teknolojiyle kullanıcıların cilt kanseri risklerini ölçmeye hedefliyor. Basitçe açıklamak gerekirse, SkinVision uygulaması aracılığıyla benlerinizin fotoğraflarını çekiyorsunuz ve uygulama üstünden yükleyerek benlerinizin cilt kanseri riski taşıyıp taşımadığını öğreniyorsunuz.

SkinVision'ın CEO'su Dick Uyttewaal geliştirdikleri algoritmanın doğal olmayan büyümeye sahip benleri fark etmesi açısından riski hesaplayabildiğinin altını çiziyor. Kısacası çektiğiniz fotoğraf, beninizin şekli itibariyle doğal olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Bununla birlikte benler 7 farklı kritere göre analiz ediliyor. Bunun yanı sıra gün geçtikçe gelişen ve şu anda 1 milyondan fazla fotoğrafın bulunduğu bir ben kütüphanesine sahip SkinVision. Kısacası her yüklediğiniz ben fotoğrafı uygulamayı kullanan diğer kullanıcılara da rehber oluşturacak bir big data hazinesinin parçası oluyor.

Uygulama ücretsiz olarak iOS ya da Android telefonlarınıza indirilebiliyor. Uygulamanın ilk bir aylık kullanımı tamamen ücretsiz ve deneme süreci olarak tasarlanmış. Sonrasında uygulamayı kullanmak istediğinizde aylık 4.99 Euro'dan başlayan fiyatlarla abonelik imkanı sunuyor. SkinVision uygulamasının nasıl çalıştığına detaylı olarak göz atmak isterseniz hemen aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Böyle bir proje ile ilgili çalışma yapmıştım ama malesef Türkiye gerçekleri ile malesef ileriye gidemedi. Bakınız: http://www.tebkobitv.com/video/tebin-de-destegi-ile-hayat-kurtaracak

  1. Türkiye'de çok şeyler üretiliyor ancak üretmeye değil komisyonculuğa ve tuğla dizmeye dayalı bir ekonomi olduğu için hiçbir şekilde arge desteklenmiyor.

   Henüz 3 boyut teknolojisi çıkmadan üniversitede proje olarak şuanki 3 boyut teknolojisinin benzerini henüz o zaman crt monitörler yaygın olduğu için CRT monitörler üzerinde yazılıyla ve donanımıyla birlikte geliştirmiştik. Bunu LCD ekranlar için uygulamak amacıyla da planlama yapmıştık ancak ne yazıkki yetericne destek görmediğimizden öylece kaldı.

   Bu projeyle bir üniversitenin teknoloji yarışmasına da katılıp finale kaldık ancak finalde çok iyi projeler olmasına rağmen internetten alınıp kotarılmış iki dc motor döndüren projeler desteklenmişti.

   Bu ülkede ya inşaatçılık ya da komisyonculuk... Boşuna uğraşmaya gerek yok.

  2. Kemal İnan Kemal İnan

   Teb girişim evi projeyi desteklemedi mi? Nasıl bir problem yaşadınız? Size verilen destek nasıldı?

  3. artık bundan sonra uygulamanızı tanıtmanız daha kolay olabilir

 2. Kemal İnan Kemal İnan

  Startuplara, girişim evleri, teknogirişim sermaye desteği alıp da başarısız olan projelerden bahsedebilir miyiz biraz? Başarısız olan veya istediği başarıya ulaşamayan girişimciler, nasıl destekler aldığı, problemin ne kadarının kendilerinden kaynaklandığı ne kadarının mentorların verdiği hatalı tavsiylerden kaynakladığını bizimle paylaşabilirler mi? Hep başarılı girişimleri okuyoruz ama webrazzi bununla ilgili de bir yazı yazabilir mi? Yazının altına gelen yorumlarla da çok fazla şey öğrenebiliriz.

  1. +1 Kesinlikle katılıyorum! Kesinlikle çok gerekli ve faydalı olacak bir talep... Türkiye'deki "başarısızlık" ya da "hedefe ulaşamama" hikayelerini analiz eden ciddi bir seri bekliyoruz Webrazzi'den... Konu bulunamadığı için TechCrunch'dan bizi aslında çok da ilgilendirmeyen haberleri tercüme etmekle uğraşmak yerine, bu başlık için çalışmalar yapılırsa hem ülkemizdeki ekosistem için daha faydalı olur, hem de daha fazla ses getirir... (Eğer siz de bu fikre katılıyorsanız destek yorumları yapalım ltf. ;) )