Kitap okurluğunun geleceği e-kitap okuyucu ya da tabletlerde değil, akıllı telefonlarda
Teknoloji

Kitap okurluğunun geleceği e-kitap okuyucu ya da tabletlerde değil, akıllı telefonlarda

E-kitap okuyucusunu yanından ayırmayan kitap kurtları için kabul edilemez gibi görünse de okuma alışkanlığının geleceği de akıllı telefonlara bağlı olarak şekillenecek gibi görünüyor. En azından pazarın dinamiklerini düzenli olarak ölçümleyen farklı araştırmalardan çıkan sonuçlar bu yönde.

Bir dönem iPad'i geride bırakarak heyecan yaratsa da pazarın yüzde 60'ını domine eden Kindle başta olmak üzere dünya genelinde e-kitap okuyucuların satışındaki düşüş eğiliminin devam etmesi bekleniyor. Statista'nın derlediği verilere göre (aşağıdaki grafik) 2008'de e-kitap okuyucular dünya genelinde 1 milyon sevkiyat adetine sahipken 2011 yılında bu sayı 23,2 milyona çıktı. Bu başarıya karşın 2012 yılında gelen ani düşüşle cihazların toplam sevkiyatı yaklaşık 15 milyonla sınırlı kaldı.

statista e-kitap okuyucu

E-kitap okuyucular pazarda tutunuyor gibi görünmüyor. Bunun ana sebebi ise, tahmin edeceğiniz gibi, kullanıcıların akıllı telefon ve tabletleri varken, yanlarına tek fonksiyonu olan ikinci veya üçüncü bir cihaz almak istememesi. Düşüşün ilk dönemlerinde bunun tabletlerle bağlantılı olduğu düşünülse de, geçen sürede akılı telefonların asıl sorumlu olduğu ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan Nielsen araştırmasına yer veren WSJ haberine göre e-kitap alanların yüzde 54'ü kitaplarını telefonlarından okuduklarını söylüyorlar. 2012'de ise bu oran yalnızca yüzde 24'tü. Bununla birlikte 2012 yılında  e-kitaplarını tabletlerinden okuyanların oranı yüzde 30'ken, bu oran 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 40'a çıktı.

Aynı dönemde yani 2015'in ilk çeyreğinde e-kitaplarını öncelikle telefonlarından okuduğunu söyleyenlerin oranı ise 2012 yılında yüzde 9'ken 2015'te yüzde 14'e çıktı. Aynı dönemde e-kitap okuyucular yüzde 50'den yüzde 32'ye; tabletlerse yüzde 44'ten yüzde 41'e düştü.

Akıllı telefonlardan kitap okuma deneyiminin büyüyen ekranları sayesinde gittikçe iyileşiyor. E-kitap pazarı büyümeye devam ederken, e-kitap yayıncıları yeni okuma deneyimlerini kullanıcı eğilimlerine göre yeniden tasarlayacak gibi görünüyor.

Yorumlar (4)
  1. Amazon Kindle App ve Kindle Paperwhite üzerinden kitap okuyorum. Senkronizasyon çok hoş birşey, dışarda beklerken, otobüste giderken vs Kindle taşımak cazip gelmiyor evet. Ancak evimde koltuğuma oturup kitap okuma zamanlarımda kesinlikle telefon e-kitap okuyucudaki zevki vermiyor. Ekran ışığını ne yaparsanız yapın gözünüzü rahatsız etmeyecek hale getiremiyorsunuz. Her ne kadar telefonların işlevselliğinden dolayı insanlar e-kitap okuyuculara ilgiyi azaltacak olsa da emin olun o zevki her zaman tatmak isteyenler de olacaktır.

  2. Böyle bir yazıda YotaPhone'dan da bahsetseniz iyi olurdu

  3. telefondan kitap okumak çok zor. En azından S4 ve HTC One kullanıyorum ikisinde de okumak zor. Tablet veya reader tarzı bir şey alma düşüncesindeyim.

  4. Haberde yazdıklarınız analistlerin yorumlarıysa bazı laflar hazırladım, yok eğer sizinse o kadar da kızmıyorum.

    Bir kere kitap okuyucular aynı basılı kitap kitap gibi bir defa alındığında baş köşeye konabilecek evladiyelik olmasa da uzun soluklu cihazlar. Ancak cep telefonları en geç 2 yılda bir değiştiriliyor. Bu sebeple satışlar üzerinden kıyas yapılmayacağını ben bile görüyorken acaba analistler neden göremiyorlar? Ha bunda kitap okuyan kitlenin sabit ancak akıllı telefon kullanan/kullanabilecek kitleninse neredeyse pazarın tamamı olduğunu akıldan çıkarmamak lazım. Sonuçta iki ürün farklı kitlelere hitap ediyor ve kitapseverlerin sayısı oldukça düşük diğerine kıyasla. Ve bu kitle belki de doygunluğua erişmiş bir pazar arzediyor da olabilir coğrafyaya bağlı olarak. Türkiyede insanlar kidnle görünce hala şaşırabiliyorlar ama amerika da belki her kitapseverin kindle ya da muadili bir ürünü vardır muhakkak.

    Gelelim ".. cihazda kitap okuyor" istatistiklerine. Emin olun kitap okuyan biri olarak hem cep telefonumda wattpad üzerinde, ekitap olarak vs kitap okuyorum hem de kindle ım var ve onun yeri başımızın üstü. Kitapseverlerin çoğu da bu şekildedir muhtemelen. Bir şekilde kitap okuyucuların tadını alan onlardan uzaklaşamıyor ama bir yandan cep telefonu üzerinden de okumaya devam ediyor. Bunu akıllı telefonların hanesine yazabilir misiniz, bence tartışılabilir bir bilgi. Sonuçta ekitap okuyucu tarafında ciddi bir fanatizm varken ote tarafta mecburiyetler giriyor işin içine.

    Bakın bu da benim değerlendirmem: ekitap okuyucuları dönüşerek pazarda kendine öyle bir yer edinecek ki artık tablet/telefonla kıyas bile edilmeyecek. "Tablet/telefon varken gereksiz ya!" diyen kitle için gelsin: televizyonun 3 boyutlusu, basket sahası kadar büyük olanı bile çıktı, radyolar kapandı mı?