Mozilla CEO'sundan Satya Nadella'ya açık mektup
Teknoloji

Mozilla CEO'sundan Satya Nadella'ya açık mektup

Microsoft'un Windows 10'u son kullanıcılara açmasıyla neredeyse aynı gün Mozilla CEO'su Chris Beard'dan Microsoft Edge'i eleştiren açık bir mektup geldi.

Project Spartan kod adıyla başlatılan yeni tarayıcı projesi Edge, Windows 10'da doğal olarak varsayılan tarayıcı olarak yapılandırılmış durumda ancak Microsoft bu üstünlüğü elde tutmaya kararlı görünmesi bir sorun teşkil ediyordu. Zira Windows 10 güncellemesi, varsayılan tarayıcısı farklı olan bilgisayarlarda da Edge'i öne alıyor ve bu ayarı değiştirmek eskisinden biraz zahmetli oluyor.

CEO Beard, 30 Temmuz'da Microsoft'u kullanıcıların tercihlerine önem vermeye davet ettikten sonra Satya Nadella'ya hitap eden açık bir mektup yayınladı. Beard, Edge'in ve diğer uygulamaların kullanıcıların tercihlerini göz ardı ettiğini tekrar ederek, konuyla ilgili ekiple iletişime geçtiklerini ancak anlamlı bir sonuca ulaşamadıklarını ifade ediyor.

'Microsoft varsayılan tarayıcı ayalarını değiştirmek için yolu uzatıyor'

Mektubunda Windows 10'u kullanıcıların tercihlerini göz ardı ettiği için 'derin bir hayalkırıklığıyla' karşıladıklarını belirten Beard, bir iki tıkla Firefox'u (veya bir başka tarayıcıyı) varsayılan tarayıcı olarak seçmenin mümkün olmadığını ve sunulan prosedürün sıradan kullanıcılar için yeterince açıklayıcı olmadığını ekliyor.

Hali hazırda Windows 10'da kullanılan tarayıcı üzerinden varsayılan tarayıcı değişikliği yapılamıyor. İlgili seçeneği tıkladığınızda varsayılan uygulama ayarlarına yönlendiriliyorsunuz ve burada web tarayıcı uygulaması için istediğiniz seçimi yapmanız gerekiyor. Beard, haklı olarak Firefox kullanımının bu prosedürden etkileneceğini düşünüyor. Firefox ekibi de hazırladığı 'nasıl yapılır' yazısıyla ve bir videoyla bu konuda destek isteyen kullanıcılarına yol gösteriyor.

Beard'in 7 paragraflık mektubu Satya Nadella'ya ulaşmış olacak ki, Techcrunch'ın bir Microsoft sözcüsünden aldığı açıklama kısa süre önce yayınlanan büyük Windows 10 güncellemesinin bu sorunu çözdüğü belirtiliyor.

Şu anda Windows 10 güncellemesini kaç kişinin yaptığını bilemesek de Satya Nadella'nın mevkidaşı Beard'in hassasiyetini makul bir şekilde karşılaması sürpriz sayılmasa gerek.

Diğer yandan Firefox'un varsayılan arama motorunu Yahoo'ya taşıması, WebRTC tabanlı video sohbet eklentisi ve Pocket entergrasyonuyla ilgili kullanıcılarının tercihlerine etki ettiği yönünde eleştiriler de var. Bense Firefox'un yaptığı anlaşmaların benzer nitelikte olmadığını düşünüyorum. Zira arama motoru tercihleri kolayca değiştirilebiliyor.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (5)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Zamanında Google'da Internet Explorer için varsayılan arama motorunun bing olmasına vb. karşı çıkıyordu. Aynısı kendisi android telefonlarda yapıyor. Varsayılan programları kaldıramıyorsunuz. Telefonun ilk kurulumu ile gelen kendi tarayıcısı, hatta chrome vb. programları silemiyorsunuz. Pasif duruma getirseniz bile boşuna yer kaplıyor. Ayrıca varsayılan arama motorunu değiştirmek çok zor.

  Kısaca mozilla kendi telefonunu yada bilgisayarını ürettiğinde aynısını kendi de yapacak.

 2. Neyin kafasını yaşıyor acaba Chris Beard? Yeni bir tarayıcı kurduğunuzda zaten program kendisi soruyor, "Varsayılan olsun mu?" diye. Evet dediğinizde kontrol paneli açıyor ve oradan hangi tarayıcıyı istiyorsanız onu seçiyorsunuz. Android'de veya diğer işletim sistemlerinde sanki masaüstün de tarayıcıyı değiştir diye seçenek var.

  1. Varsayılan taratıcı mozilla iken update sonrası edge varsayılan oluyor,bilgisayar kullanıcılarının bir çoğu sadece tarayıcıyı açıp sosyal sitelere veya youtube filan giriyor yani yapamayabilir adam buna değinmek istemiş,ki haklıda bir yasa ile bu varsayılan tarayıcı olayı çözüme kavuşturulmuştu ama microsoft çok sallamamış bu defa.

 3. Mozilla ve dahi diğer üreticilere; Linux'u pohpohlar, tanıtım kaynaklarınızın bir kısmını Linux'a devşirir. İnsanlardaki algıyı (nasıl olsa herşey ticari, babamın değil ya) değiştirirseniz. Vatana millete hayırlı bir iş yapmış, kendi eko sistemlerinizi rahatça kurmaya uygun sistemler yaratmaya da bir adım yaklaşmış olursunuz.

 4. Habun Geylâni Habun Geylâni

  Microsoft kendi işletim sistemini yapıyor hemde bunu ücretsiz dağıtıyor Bırakta varsayılan tarayıcıyı da kendi yaptığı sisteme koysun. Kaldı ki iki üç tıkla hallediliyor. Şimdi bu şuna benziyor Mercedes yap ama logosu Olmasın ben yapsam böyle bir işletim sistemi babalar gibi koyarım