CIA ve NSA'e büyük veri hizmetleri sunan Palantir'in değeri 20 milyar dolara yükseldi

CIA ve NSA'e büyük veri hizmetleri sunan Palantir'in değeri 20 milyar dolara yükseldi

ABD'de CIA, NSA ve FBI gibi devletin en kritik kurumlarına veri analitiği hizmetleri sunan Palantir, 450 milyon dolar yatırım alarak değerini 20 milyar dolara yükseltti. Bu yatırım büyük veri alanındaki girişimlerin değeri açısından da ulaşılan yeni bir kilometre taşı oldu.

Palantir'in daha önce 500 milyon dolarlık yatırım alacağı basına sızmıştı. Yeni yatırım turu 450 milyon dolarlık olsa da eldeki bilgiler önceki haberleri doğruluyor ve yatırımın 50 milyon dolar daha artabileceğini gösteriyor. Her halükarda 20 milyar dolarlık değerleme Palantir'i Snapchat, Uber, Airbnb ve  Xiaomi'nin ardından halka açık olmayan en değerli 5. girişim yapmaya yetiyor.

Şimdiye kadar CIA'in yatırım iştiraki olan In-Q-Tel ile Founders Fund ve Tiger Global Management gibi yatırımcılardan 1 milyar dolar yatırım alan Palantir'in değeri 2014 sonunda 15 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti.

Palantir FBI CIA NSA veri analitigi

SEC dökümanında yer alan bir başka bilgi ise Palantir'in uyguladığı 2013 itibarıyla CIA, NSA, FBI gibi önemli 12 önemli kuruma hizmet verdiği yönünde. Büyük Data Çağı belgeselinde suçluların suç meydana getirmeden önce engellenmesini sağlayan veri hizmetleri de sanıyorum Palantir tarafından sağlanıyor.

ABD'nin dünyanın en fazla veri toplayan ülkesi olduğunu kabul edersek Palantir gibi büyük bir şirketin var olması da sürpriz sayılmaz. Sızdırılan bazı dökümanlar Palantir'in 40 kadar eskiye giden verileri kullandığını göstermişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.