YouNow canlı yayıncılarına geçtiğimiz ay 2 milyon dolar dijital bahşiş kazandırdı
Mobil

YouNow canlı yayıncılarına geçtiğimiz ay 2 milyon dolar dijital bahşiş kazandırdı

Canlı yayının yeniden yükselişiyle birlikte günü gelen uygulamalardan biri de YouNow. 2011 yılından bu yana web öncelikli olarak yavaş yavaş büyüyen YouNow, bugün aylık ortalama 4 milyon üyenin 100 milyon adet canlı yayın programı yaptığı büyük bir platform. Benzer platformlardan farklı olarak kullanıcılarına reklam göstermeyen YouNow, izleyicilerin dijital bahşiş bırakmasıyla yayıncılarına para kazandırıyor. YouNow üzerinden geçtiğimiz ay bırakılan toplam bahşiş miktarının 1,5- 2 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

younow

Son dönemde Meerkat ve Periscope gibi uygulamalarla canlı yayın mobil odaklı hale gelmesi, YouNow'ın da iOS ve Android uygulamalarını kapsamlı bir biçimde yenilemesiyle sonuçlandı. YouNow, birkaç gün önce yenilenen mobil uygulamalarına kişiselleştirme, keşif ve henüz trend haline gelmemiş yayınları öne çıkan editör seçimi bölümlerini ekledi.

Diğer canlı yayın uygulamalarından farklı olarak özellikle ergenlik dönemindeki gençler arasında popüler olan YouNow, bu haliyle Vine'ın büyük kardeşi gibi. Kullanıcılarının yüzde 30'undan fazlası 13-18 yaşları arasında, yüzde 40'ı ise 20'li yaşların başında.

Reklamları platformundan uzak tutarak daha güçlü bir komünite oluşturacağını düşünen YouNow, verilen bahşişlerden yüzde 30 oranında komisyon alarak gelir sağlıyor. Platformun gelir için bahşişlere bağlı olması sürdürülebilirlik konusunda şüphe uyandırsa da on binlerce takipçisi olan YouNow kullanıcıları platforma güveniyorlar. Tıpkı YouTube'da olduğu gibi YouNow'ı tam zamanlı bir iş olarak düşünen yayıncıların sayısı da azımsanmayacak ölçüde.

2013 yılında Union Square Ventures'tan 4 milyon dolar birinci tur yatırım alan New York merkezli YouNow'ın ikinci tur yatırımı geçtiğimiz yıl Venrock'tan aldığı 7 milyon dolardı.

Yorumlar (6)
  1. Sitede aşırı küfür, hakaret var. Genellikle sorunlu insanlar yayın bu sitede var. Webrazzi, yazınızdan sonra giriş yaptım yayın kalitesi ve mobilde ortamda'da paylaşım paneline beğendim ama yayın açar açmaz abaza ve sorunlularla karışmak hiç güzel olmadı.

  2. SİTEDE KÜFÜR VE HAKARET VAR YAYINCILARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR GİBİ GÖRÜNÜYOR YADA MODERATÖRLERİNE.

  3. Canlive Canlive

    Rahatsız edildi küfür ve içeriklerin olmadı kötü.

  4. eski parayla 2 trilyon mu dağıtmış ben yayın açtım bir kişi zor geldi hemde yabancı taglerde vine fenomenleri iyi kazanç elde etti :(

  5. Ülkemizde de bu tarz bir yayın yapan internet sitesi var. Kendi canlı yayınını yapıyorsun. Ama yayıncılarına izlenme oranı kadar para kazandırmaları gerçekten projenin büyümesindeki en büyük, belkide tek etken.

    1. yerli olan site adresi nedir? merak ettim projeyi açıkcası