Türkiye ile de çalıştığı iddia edilen casus yazılım sağlayıcısı Hacking Team, hack'lendi!
Teknoloji

Türkiye ile de çalıştığı iddia edilen casus yazılım sağlayıcısı Hacking Team, hack'lendi!

Dünya çapında hükümetler ve emniyet teşkilatları için internet izleme ve saldırı hizmetleri sağlayan Hacking Team, bu kez hack'leyen değil hack'lenen taraf oldu. Dün gece saatlerinden itibaren kimliği henüz açıklanmayan hacker'lar tarafından Hacking Team'e ait 400 GB'lık veri sızdırıldı. İtalya merkezli Hacking Team'e ait olduğu iddia edilen dahili dökümanlar, kaynak kodları, müşterilerin e-posta iletişim bilgileri ve şifreleri şirketin hack'lenen Twitter hesabından ve internette Torrent dosyası olarak kamuoyuyla paylaşıldı.

Konuya aşina olmayanlar için Hacking Team, interneti izleme aracını ticarileştirerek hükümetlere satmasıyla uzunca bir süredir gündeme gelen bir şirket. Bu nedenle düşünce kuruluşları ve internet kullanıcıları tarafından sıklıkla eleştirilen Hacking Team, Reporters Without Borders'ın internetin düşmanları endeksinde baskıcı rejimlere destek olduğu gerekçesiyle, tehlikeli bir kuruluş olarak görülüyor. (Hacking Team bu listede yer almasının ardından ABD ve AB tarafından kara listeye alınan "baskıcı rejimlere" yazılımını satmadığını açıklamıştı.)

Da Vinci adı verilen izleme aracıyla, emniyet kuruluşlarının vatandaşlardan NSA'in sızdırdığından yığınlarca kat daha fazla bilgi toplamasını sağlayan Hacking Team'in bu hizmet için her bir müşterisinden yüz binlerce dolar aldığı belirtiliyor. Sızdırılan dökümanlarda Sudan ulusal istihbarat servisine sunulan hizmet için 2012 yılında kesilen 747 bin dolarlık bir fatura görülebiliyor.

Halihazırda bugüne kadar Hacking Team'in çalıştığı ülkeler arasında yer aldığından şüphe edilen Türkiye, dün sızdırılan belgelerde şirketin müşterileri arasında görünüyor: Pastebin'de yayınlanan listede, Türkiye Emniyet Müdürlüğünü'nün de ismi geçiyor. Avustralya, Kolombiya, Meksika, Malezya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Özbekistan, Polonya ve Macaristan, Hacking Team ile çalıştığı iddia edilen ülkeler arasında.

Hack'lenme üzerine ilk açıklamayı Twitter hesabından yapan Hacking Team kurucusu Christian Pozzi, "Saldırganların şirketimizle ilgili iddiaları doğru değil. Lütfen servislerimizle ilgili yanlış yalanlar yaymayı durdurun" diyordu. Bir süre sonra Pozzi'nin hesabı da hack'lendi ve Twitter'dan silindi.

İddialarla ilgili gerek hükümetler gerek Hacking Team tarafından yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (5)
  1. Şeref Karaca Şeref Karaca

    Yazık mı olmuş iyi mi olmuş ne diyeceğimi bilemedim. Özgür internet, özgür dünya derken böyle kuruluşlar tarafından her türlü bilgimizin servis edildiğini bilmek çok kötü.

  2. Reklam abicim inanmayın kanmayın bunlara

    1. ne reklamı ozan ? neyin kafası bu :)))

  3. Nomail Noname Nomail Noname

    ISP lerin bilgi toplamak amacıyla senlerdir bu tarz şirketler veya yazılımcılar ile çalıştığını biliyordum zaten.Haberin doğru olması ya da yanlış olması gerekmiyor.Kullanıdığımız alt yapıda herşey gerçekleştirilebilir.Bukadar kesin ve net.

  4. Hala izlenilmediği düşünen insanları görmek çok acı. Başka bir boyutta yaşıyorlar sanırım. Servis sağlayıcılar zaten her şeyi kayıt altına alıyor (belirli bir süre için - yasal olarak) Hacking Team'in yaptığı ise belirli yerlerden edindiği (network dinlemesi yaptığı) verileri derleyip satmak. Ama bu verilerinde analize ihtiyacı o işi de devletler mi yapsın artık diyor orasını bilmiyorum. Yani ham veriler de satılabilir. Para kazanmak ne kadar basitleşmiş haberimiz yok.