Facebook, 10 yıl sonra ilk kez logosunu güncelledi
Dijital

Facebook, 10 yıl sonra ilk kez logosunu güncelledi

Facebook, 2005 yılından bu yana, yani son 10 yıldır kullandığı logosunu değiştirmedi ancak fark edilir bir şekilde güncelledi. Halihazırda sade ve gösterişsiz bir logo kullanan Facebook'un güncellemesi, logosunu daha sıradan bir görünüme kavuşturmuş.

Facebook'un logo güncellemesi, yalnızca tam marka isminin kullanıldığı durumları kapsıyor, yani mobil uygulamalarında vs. kullanılan "f" sembolüyle ilgili bir değişiklik söz konusu değil. Logoda göze çarpan ilk değişiklik, "a" harfinin tek aşamalı hale getirilmiş olması, bununla birlikte "o" ve "e" harfleri ise daha oval hatlara kavuşmuş.

Facebook "silüetini" koruyan ancak son 10 yılla özdeşleşen iki aşamalı "a" harfiyle vedalaşan Facebook'un yeni logosuyla ilgili Facebook Creative Director'ı Josh Higgins, logoyu modernize etmek ve daha arkadaşça ve yaklaşılabilir hale getirmek istediklerini söylüyor.

Yorumlar (4)
  1. Gereksiz olmuş, eskisi gayet iyiydi.

  2. Mustafa Mustafa

    hiç güzel olmamış, eskisi daha iyiydi. bir logonun ancak bu kadar içine edilir...

  3. Ozgrozer Ozgrozer

    Yenisinin eskisine göre daha iyi olması gerekirken burda tam tersi olmuş. O kadar para harcıyorlar bir de bunun için. Yazık valla.

  4. Facebook un tutmasının kerametini kullandığı yazı fontundan ziyade renginden olduğunu düşünüyorum çünkü şuan aktif birçok kullanıcısı olan sosyal ağlar mavi tonlarında. Kimbilir belkide facebook kullanıcı sayısının yaş ortalaması düştükten sonra böyle bir karar almış olabilir :)