ABD Yüksek Mahkemesi'nin eşcinsel evlilik kararı sosyal medyada geniş yankı buldu

ABD Yüksek Mahkemesi'nin eşcinsel evlilik kararı sosyal medyada geniş yankı buldu

Amerika Birleşik Devletleri'nde Yüksek Mahkeme, aldığı bir kararla eşcinsel evliliğin bir temel hak olduğuna ve ülkedeki eyaletlerin kendi yasalarıyla bunu yasaklayamayacağına hükmetti. ABD anayasasının eşcinsel evliliklere yer vermesi gerektiği kararına varan mahkeme, tüm ABD'yi bağlayan bir karar almış oldu. Karar başta ABD olmak üzere tüm dünyada sosyal medyanın ana konularından biri haline geldi.

Karar öncesinde ABD'nin 36 eyaletinde eşcinsel evliliğe izin veriliyordu. Fakat karar sonrasında artık tüm eyaletlerde, yani kısacası ABD'nin her yerinde eşcinsel evlilik bir hak olarak görülecek ve eyaletler eşcinsel evliliği yasaklayıcı yasalar koyamayacak.

ABD Yüksek Mahkeme'sinin bağlayıcı kararı kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu. ABD'de çığır açan karar sonrasında Twitter #LoveWins etiketine özel bir gökkuşağı emojisi ekledi. Etiket, hem dünya genelinde hem de Türkiye'de TT listesinin ilk sırasına yerleşmeyi de başardı.

Özellikle ABD'de teknoloji şirketleri, eşitlik ve homofobi konularında en çok ses çıkaran ve öncülük yapan sektörlerden biri. Facebook da çok kısa bir süre içerisinde Celebrate Pride adını verdiği uygulamayı hemen yayınladı. Celebrate Pride uygulamasına facebook.com/celebratepride adresinden ulaşılabiliyor ve uygulama profil resminize özel bir filtreyi otomatik olarak ekleyerek profil resminizi güncellemenize yardımcı oluyor. Facebook'un uygulaması gökkuşağının renklerini profil resminize otomatik olarak uyguluyor ve bunu profil resmi olarak kullanabilmenizi sağlıyor.

celebrate-pride-webrazzi

ABD Yüksek Mahkemesi'nin kararından sonra, Texas gibi eşcinsel evliliğe izin verilmeyen eyaletlerde ilgili yasaklayıcı düzenlemeler otomatikman hükümsüz hale geldi. Eyaletteki eşcinsel çiftler resmi olarak evlenmek için başvuruda bulunmaya başladılar ve ülke genelinde bir kutlama hakim olmaya başladı. Pek çok haber sitesi ve marka, logolarını gökkuşağı renklerine bürürken, Barack Obama da #LoveWins etiketiyle bazı tweet'ler atarak konuyla ilgili yaptığı konuşmayı yayınladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.