Türkiye'de tasarlanan çevreci bağcık Undo, Kickstarter'da destek arıyor
Girişim

Türkiye'de tasarlanan çevreci bağcık Undo, Kickstarter'da destek arıyor

Türkiye'den ABD merkezli kitlesel fonlama sitelerinde destek arayan projelerin sayısı giderek artıyor. Bunun son örneği de Kickstarter'da destek arayan yenilikçi ayakkabı bağcığı Undo.

Undo Labs çatısı altında geliştirilen proje, ayakkabıların giyeceklerimiz arasında en yüksek karbon salınımı yapan ürün olmasından hareketle ortaya çıkmış. Tek bir ayakkabının sebep olduğu karbon emülsiyonu yaklaşık 14 kg ve Undo Labs bu çevre kirliliğine bir dur demek istiyor.

Ayakkabınıza bir UNDO bağcık aldığınızda, sizin adınıza alınan karbon ofset kredisiyle, evrene verilen bir ayakkabılık karbon zararı geri kazandırılıyor. Zaten Undo (geri) adı da bu geri kazanımdan alıyor.

Farklı renk seçeneklerine sahip olan bağcıkların uçlarında yer alan mıknatıslı kilit sistemi ürünü tasarım açısından özgün kılıyor. Artık Kickstarter projesiyle seri üretime geçmek isteyen Undo Labs, mıknatıslı kilit sistemi için patent başvurusu yapmayı da ihmal etmemiş.

Sina Afra ve Can Özinci projenin pay sahiplerinden

Undo bagcik

Markafoni kurucu ortağı ve eski CEO'su Sina Afra, Can Özinci ve ATÖLYE Labs tarafından geliştirilen proje Mayıs ayında tanıtılmış ve New York Moda Haftası'nda da boy göstermişti.

Otuz gün içinde 10 bin dolar toplama hedefindeki kampanyada Undo bağcığına ulaşmak için en az 9 dolar paylaşmak gerekiyor. Hemen belirtelim ürünün planlanan perakende satış fiyatı 18 dolar. Sınırlı sayıdaki indirimli kampanyadan faydalanmak isterseniz Kickstarter çalışanlarının da beğenisini kazanan Undo'nun kampanya sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Undo bağcıklarının üretim partneri ise Kord İplik.

Yorumlar (7)
 1. Sina Afra'nın paraya mı ihtiyacı var ki, kitlesel fonlama sitelerinden destek arıyor? Bırakın da gerçekten desteğe ihtiyacı olan, destek bulsun.

 2. Öncelikle, adetten olması dolayısı ile hayırlı olsun demek gerekiyor. Deneyebileceğim güzel bir ürün, ancak bir bağcık olarak. Diğer konular ise sadece altını doldurmak için yazılmış konular.

  İnovasyon? Eh, mıknatıslı bağcık. Çözülme ihtimalini düşürür, uzun bağcıklar derli toplu durur, renkli.

  Başka?

  "Sizin adınıza alınan karbon ofset kredisiyle, evrene verilen bir ayakkabılık karbon zararı geri kazandırılıyor. Zaten Undo (geri) adı da bu geri kazanımdan alıyor." denmiş ya, bir de ismin buradan geldiği belirtilmiş. Yanılıyor muyum? Örneğin ben şu anda markafoni'den bir kıyafet alsam, kampanya olarak da benim adıma karbon ofset kredisi alsalar, ne değişir? Bu başka bir iş, bir kazanım iken nasıl oluyor da bir ürünün ismini bile belirlemekte etken haline gelebiliyor? Açıklar mısınız lütfen, eksikliğimi gidermekten memnuniyet duyarım. Ha, bu tür çalışmalar başka markalar için öncü olmuş olur o ayrı ve mutluluk verici elbette.

  Bunun yanı sıra fiyata gelecek olursam, sanırım alınan sertifikanın / marka adının da değeri ile fiyat belirlenmiş? Aksi durumda renkli bir bağcığı çok çok çok çok daha ucuza alabilecek iken mıknatıslı diye bir bağcık almama etken ne olabilir? Sertifikayı geçiyorum bu aşamada. O markanın sosyal sorumluluğu diyelim ve uzun vadede değer kazandırabilir benim açımdan. Kısa vadede, daha marka yeni doğmuş iken "pahalı bir bağcık, fiyatının karşılığını vermiyor karbon of..." bana çok mantıklı gelmiyor.

  Cidden, ürünü alıp denemek isterim denemiş ve daha geçerli fikir sahibi olmuş olmak için elbette. Ötesi? Pek mümkün görünmüyor.

 3. Helal olsun

 4. Bağcıklar perakende olarak 18 dolardan satılacakmış doğru mu anladım ? Yani ortalama bir bağcığa 50 lira ödeyecez ? O fiyata ayakkabı alınıyor bu ülkede kime satacaklar bi bağcığı 18 dolara ?

 5. Ürün fikri ve strateji ile ilgili çok temel bir sorun var bence, "bu ürünü neden alayım" sorusunun çok büyük bir tüketici kitlesi için yanıtı yok. Zaten kaç kişi özellikle ayakkabı bağı almıştır hayatı boyunca bilmem ama, bunlar içinde sırf "çevreye az zarar veriyormuş" diye 1 liralık bir ürüne 50 lira verebilecek kitle toplumun ne kadarlık bir kesimidir bunu biraz sorgulamak lazım. Ancak ayakkabı üreticileri ile anlaşırsa hayatta kalabilecek bir ürün olduğunu düşünüyorum, son kullanıcıya yönelik değil.

 6. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Undo (akıllı ve doğa dostu bağcıklar) Kick Starter'da! Yerli beyinlerden çıkan bu fikri destkleylim. Ben ilk "bağışımı" yaptım, sizde yapın 1$'dan başlıyor ve bu yerli projemizi global'da üst sıralara birlikte taşıyalım.

 7. Bir ton (1000 kg) karbon kredisi yaklaşık 20 USD (54 TL'ye tekabül ediyor) fiyatla satın alınabiliyor. Yaklaşık bir hesap yaparsak ortalama bir çift ayakkabı 14 kg CO2 emisyonu değeriyle sadece 0,30 Dolar (evet sadece 30 cent, yani 75 KURUŞ) gibi bir bedelle offsetlenebiliyor. Yani 45 TL'lik bağcık alarak Sina Afra'ya temiz 44 TL bırakıyorsunuz. Süper bir fikirmiş.